388

عارضه‌ای كه زنان را مبتلا می كند

|
0 دیدگاه
اجاره آپارتمان مبله ارزان

در بین دختر بچه‌ها و زنان جوان اشكالات دفع مثانه ناشی از نگهداشتن ادرار و تخلیه‌های طولانی‌مدت در كشور ما بسیار دیده می‌شود. 

تخلیه مثانه هر سه ساعت یكبار و مصرف مایعات به طور منظم مي‌تواند مثانه را به حالت طبیعی خود بازگرداند، همچنین به دلیل نزدیكی ۳ خروجی در بدن، زنان بايد هنگام دفع بشدت طهارت و بهداشت ناحیه تناسلي را رعايت كنند.

بی‌اختیاری ادراری ناشي از استرس

یكی از موارد دیگری كه در سنین بالاتر، زنان را مبتلا مي‌كند، بی‌اختیاری ادراری به دليل اضطراب است، این امر البته به دلیل تغییرات هورمونی نيز در سنین بالا و گاهی به دليل زایمان بخصوص زایمان‌های طبیعی با دفعات زیاد روي مي‌دهد.

این مسائل در زنان به صورت تكرر ادرار هم دیده می‌شود و مجموعه این دو عامل می‌تواند در سنین بالا، به صورت بی‌اختیاری‌های استرسی برای زنان خود را نشان دهد.  فرد مبتلا به بی‌اختیاری ادرار، با هر فشاري در داخل شكم مانند خنده يا سرفه دچار مشكل می‌شود كه به نوعی هر كدام از این موارد به علت ضعیف شدن عضلات كنترل‌كننده اختیار ادرار، به وجود می‌آید.

عمده علت بی‌اختیاری استرسی در زنان، شل‌شدن عضلات كف لگن است.تقویت عضلات كف لگن با روش‌های توانبخشی می‌تواند در زمان افزایش فشار داخل شكم و استرس از خروج ادرار جلوگیری كند، در واقع آموختن ورزش‌های عضلانی از سنین جوانی به طور منظم از بی‌اختیاری استرسی در زنان جلوگیری می‌كند.

تخلیه نامناسب ادرار

در برخی موارد زنان از احساس فشار مثانه شكایت می‌كنند، در حالی كه اطمینان دارند، نیازی به تخلیه مثانه نیست. معمولا این موضوع در زنان جوان و در سنین پایین‌تر به دنبال ساعت‌های طولانی تخلیه ‌نشدن‌مثانه دیده می‌شود.

در موارد دیگر، مثانه بدون این‌كه فرد اراده كرده باشد با انقباض غیرارادی و غیرقابل كنترل برای تخلیه، دچار انقباض شده و چند قطره از مثانه، از مجرا خارج می‌شود كه این امر ناشی از عفونت یا ضعف اعصاب مثانه است. نكته حائز اهمیت این است كه این حالت نتیجه تخلیه نامناسب ادرار در زنان است.

زنان باردار و عفونت ادراری

سقط جنین در ماه‌های آخر و خطر زایمان زودرس از مواردی است كه زنان باردار مبتلا به عفونت ادرار را تهدید می‌كند. زنان در طول بارداری با انجام آزمایش، از این نظر كنترل می‌شوند. در صورت روبه‌رو شدن با عفونت‌هاي ادراری، پزشك مصرف آنتی‌بیوتیك‌های پیشگیری‌كننده را كمتر از دوز كامل تجویز می‌كند تا خطری جنین را تهدید نكند.

عفونت ادراری در زنان باردار ممكن است طولانی‌مدت و بی‌علامت باشد، اما همین مساله می‌تواند در بارداری خطرناك باشد كه لازم است حتما تحت درمان قرار گیرد.

آموزش به كودكان؛ اولین گام

آموزش نحوه صحیح طهارت و چگونگی حفظ بهداشت مثانه به كودكان در سنین پایین به آنها بیاموزند  تا اختلاطی بین ناحیه مجاری ادرار و مجاری دفع مدفوع به وجود نیاید.

رعایت بهداشت و در هر سنی مصرف مایعات و تخلیه مثانه ۳ ساعت یكبار باعث مي‌شود تا افراد كمتر به عفونت‌های ادراری و اختلالات عصبی مثانه مبتلا شوند. در كنار این موارد فیزیوتراپی عضلات كف لگن با مشورت و مراجعه به پزشك زنان یا اورولوژیست در سنین جوانی ضروري است و از ابتلا به بیماری‌های كلیوی نيز جلوگیری می‌كند.

اجاره آپارتمان مبله ارزان
0 پسندیده شده

دانیال میکائیلی
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.