367

ارتباط يبوست با شب ‌ادراری كودكان

|
0 دیدگاه

یکی از مشكلات شایع در كودكان، شب‌ ادراری است برخی والدین با آن دست به گریبانند.

میتوان گفت شب‌  ادراری دلایل مختلفی دارد كه با رفع این عوامل این عارضه به آسانی درمان می‌شود.

از آنجا كه شب‌ ادراری معمولا در روحیه كودكان اثرات نامطلوب، بویژه در دراز مدت بر جاي می‌گذارد، لذا تشخیص صحیح دلیل و درمان آن می‌تواند در شكل‌گيري آينده رواني سالم كودك بسیار موثر باشد.

تاكنون اغلب تصور می‌شد شب‌ ادراری در كودكان بیشتر به دلیل مشكلات مثانه است و بیشتر پزشكان به این علت توجه بیشتری می‌كردند، اما در مطالعات جدید مشخص شده كه یكی از علل عمده شب‌ادراری، یبوست است و اگر بیماری یبوست دركودكان بموقع تشخیص داده نشده و درمان نشود، سبب بروز شب‌ادراري مي‌شود.

دانشمندان روی ۳۰ كودك و بزرگسال مبتلا به شب‌ادراری مطالعه کردند و دریافتند كه اغلب این افراد دارای مثانه طبیعی هستند و مشكلی دراین مورد ندارند، اما مشكل اصلی انباشته شدن زایعات مواد غذایی و مدفوع در روده بزرگ این افراد است كه جاي مثانه را تنگ كرده و مانع حركات طبیعی آن برای دفع می‌شود، به همین دلیل آنها نتيجه‌گيري كردند كه در واقع بروز یبوست عامل اصلی شب‌ادراری است.

در این مطالعه بیشتر این افراد یعنی حدود ۲۵ نفر (۸۳ درصد) از آنها با داروها و درمان‌های ضد یبوست به آسانی درمان شدند.

محققان در این مطالعات دریافتند كه به دلیل بروز یبوست كه باعث انباشته‌ شدن حجم زیاد مدفوع در كنار مثانه مي‌شود، حجم مثانه كاهش یافته و به همین دلیل است كه كودك دچار شب‌ادراری می‌شود.

معمولا با بروز اولين علائم مشكل شب‌ ادراری، اغلب والدین تلاش می‌كنند كودكان را از مصرف آب و سایر مایعات برحذر دارند در حالی كه این كار، كاملا اشتباه است، زيرا كمبود آب در بدن، مشكل يبوست را تشديد مي‌كند.

یكی از محققان توصیه می‌كند از والدین كودكان مبتلا به شب‌ادراری پرسیده شود آیا شكم این كودكان به طور منظم كار می‌كند یا نامنظم است و اگر نقص و نامنظمی‌ در دفع ادرار و مدفوع دیده شود باید به این موضوع حساس‌شده و آن را پیگیری كنند.

محققان معتقدند با تشخیص بموقع و درمان، هنگام یبوست به آسانی می‌توان از بروز شب‌ادراری و بیماری‌های دیگر پیشگیری كرد لذا این محققان به والدین توصیه كرده‌اند كه مراقب كودكان خود باشند و در صورت بروز مشكل در كاركرد دستگاه گوارش و عمل دفع حتما به پزشك مراجعه كنند تا از بروز عواقب و آسیب‌های بعدی پیشگیری شود.

0 پسندیده شده

دانیال میکائیلی
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.