638

كيست‌ و تومورهای كليه

|
0 دیدگاه

كيست‌ها و تومورهاي كليه با خصوصيات متفاوت و در بسياري از افراد حتي بدون علامت و يا فقط با وجود خون در ادرار مشخص مي‌شوند. 

كليه‌هاي پلي‌كيستيك بالغين

شايع‌ترين بيماري ارثي است كه علائم آن معمولا قبل از ۴۰ سالگي ظاهر مي‌شود و كودكان مبتلا اغلب طول عمر كوتاه دارند. كليه‌ها بزرگ و داراي كيست‌هاي متعدد مي‌باشند. گاهي كيست‌ها به اندازه يك توپ فوتبال با وزن ۸ كيلوگرم هم مي‌رسند.

علائم

وجود خون در ادرار و درد كليه شايع‌ترين علائم هستند. يك سوم افراد در آزمايش اتفاقي داراي خون ميكروسكوپي در ادرار هستند. در صورت عفونت، كليه‌ها دردناك و همراه با تب و لرز است، علائم تحريكي مثانه و نارسايي كليه كه با سردرد، تهوع، استفراغ، ضعف و كاهش وزن بروز مي‌كند نيز وجود دارد. گاهي بيمار متوجه يك توده شكمي مي‌شود. در ۶۰ تا ۷۰ درصد از بيماران افزايش فشارخون وجود دارد. بسياري از مبتلايان به بيماري پلي‌كيستيك كليه دچار نارسايي كليه مي‌شوند.

درمان

رژيم كم پروتئين و مايعات زياد و عدم فعاليت‌هاي گرم‌كننده بدن. جراحي فقط در صورت نياز صورت مي‌گيرد.

كيست ساده

شايع‌ترين و در عين حال كم اهميت‌ترين اختلال كيستيك كليه است و احتمال بروز آن با افزايش سن بيشتر مي‌شود. اغلب بدون علامت هستند و زماني علامتدار مي‌شوند كه به حدود ۱۰ سانتي‌متر برسند. اگر باعث ادرار خوني يا درد شكم شدند حتما بايد به فكر پيدايش سرطان در كيست‌ها بود.

علائم

درد پهلو يا پشت به شكل متناوب و مبهم وجود دارد. در صورت اتساع ديواره كيست در اثر خونريزي به داخل آن، درد ناگهاني و شديد ظاهر مي‌شود و گاه علائم شبيه زخم معده يا بيماري كيسه صفرا احساس مي‌شود. در صورت عفوني شدن كيست، علائم تب و درد پهلو وجود دارد.

درمان

سونوگرافي ساليانه براي پيگيري كيست از نظر اندازه، شكل و قوام آن توصيه مي‌‌شود. در صورت روشن بودن رنگ مايع داخل كيست، ضايعه خوش‌خيم است ولي در صورت خون‌آلود بودن مايع، احتمال رشد سلول سرطاني زياد است.

تومورهاي بدخيم كليه

تومور آدنوكارسينوم از دهه ۵ و ۶ عمر با شيوع دو برابر در مردان ديده مي‌شود. سيگار مهم‌ترين عامل خطرساز است. تقريبا يك سوم افراد در زمان تشخيص، متاستاز دارند كه شايع‌ترين محل آن ريه است وليكن كبد، استخوان، غدد لنفاوي مجاور و غده فوق كليه نيز مكان‌هاي شايع متاستاز هستند.

علائم

۳ نشانه وجود خون در ادرار در ۶۰ درصد موارد، درد پهلوها و توده قابل لمس در ۴۰ درصد موارد وجود دارد. علائم متاستاز در ۳۰ درصد موارد شامل سرفه، تنگي نفس، تشنج، سردرد و درد استخوان مي‌باشد. افزايش فشارخون نيز در ۴۰ درصد موارد وجود دارد كه نسبت به داروهاي ضد فشارخون مقاوم است.

درمان

در مراحل ابتدايي، تنها راه درمان برداشتن كليه است و در حالت پيشرفته از دارو، راديوتراپي، شيمي‌درماني و جراحي با توجه به شرايط بيمار استفاده مي‌شود.

0 پسندیده شده

دانیال میکائیلی
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.