606

زندگی با پيوند كليه

|
0 دیدگاه

براي بيماري كه كليه‌هايش از كار افتاده است يكي از گزينه‌هاي درمان پيوند كليه است.

پيوند كليه گرفتن كليه از يك‌دهنده زنده (خويشاوند يا غيرخويشاوند) يا از جسد انسان و پيوند كردن آن به گيرنده مبتلا به نارسايي كليه است.

چون در پيوند كليه از داروهاي سركوب‌كننده سيستم ايمني بدن استفاده مي‌شود گيرندگان پيوند كليه در معرض ابتلا به عفونت و برخي از بدخيمي‌ها مي‌باشند. علاوه بر موارد فوق ممكن است بافت پيوندي دچار پس‌زدگي شود.

براي پيشگيري از عوارض مطرح شده قبل از پيوند آزمايش‌هاي كامل فيزيكي براي تشخيص و درمان مواردي كه مي‌تواند پس از عمل پيوند باعث بروز مشكلاتي در بيمار شود، انجام مي‌گيرد. تعيين نوع بافت، گروه خون و كنترل آنتي‌بادي براي تعيين هماهنگي بين بافت‌ها و سلول‌هاي‌دهنده و گيرنده ضروري است. در زمان پيوند بيمار نبايد هيچگونه عفونتي داشته باشد، زيرا پس از عمل به دليل استفاده از داروهاي سركوب‌كننده ايمني، در معرض خطر عفونت قرار دارد.

قبل از پيوند توانايي بيمار جهت سازگاري با پيوند از طريق بررسي روش‌هاي سازگاري وي، ميزان حمايت اجتماعي و منابع مالي مورد نياز صورت مي‌گيرد. براي پيشگيري و درمان پس‌زدگي عضو پيوندي از دارو استفاده مي‌شود. اين داروها انواع متنوعي دارند كه هركدام با مكانيسم جداگانه‌اي باعث سركوبي سيستم ايمني مي‌شوند و با توجه به شرايط بيمار معمولا يك‌ تركيب ۳ دارويي يا۲ دارويي براي بيمار تجويز مي‌شود معمول‌ترين داروهايي كه استفاده مي‌شوند عبارتند از: سانديمون، سل سپت و پردنيزولون.

۱۰ فرمان براي پيوندي‌ها

۱٫ كليه پيوندي در حفره لگني گذاشته مي‌شود، بنا براين از هرگونه فعاليتي كه امكان وارد كردن ضربه به كليه در آن وجود داشته باشد اجتناب كنيد.

۲٫ از بستن كمربندهاي تنگ خودداري كنيد.

۳٫ علائم و نشانه‌هاي پس‌زدگي كليه از جمله كاهش ادرار، ورم، تب، افزايش فشار خون، افزايش وزن و احساس سفت شدن كليه پيوندي را همواره به خاطر داشته باشيد.

۴٫ رعايت بهداشت محيط و بهداشت فردي بسيار حائز اهميت مي‌باشد.

۵٫ شستن مكرر دست‌ها براي پيشگيري از عفونت‌هاي احتمالي بسيار حائز اهميت است.

۶٫ رعايت كردن بهداشت مواد غذايي از بروز بسياري از بيماري‌ها جلوگيري مي‌كند. سبزيجات و ميوه‌جات بايد با مواد ضدعفوني‌كننده كاملا شسته و ضدعفوني شوند.

۷٫ غذاي شما بايد كم نمك و كم‌چربي باشد. از خوردن غذاهاي آماده مثل سوسيس، كالباس، پيتزا و غذاهاي رستوراني پرهيز كنيد، همچنين خوردن غذاهاي كنسروي مثل تن ماهي و انواع غذاهاي كنسرو شده و كله‌پاچه توصيه نمي‌شود.

۸٫ تعدادي از داروهاي پيوندي باعث افزايش چربي خون مي‌شوند، لذا براي پيشگيري از افزايش چربي خون بهتر است از غذاي كم‌چرب استفاده كنيد.

۹٫ به دليل افزايش حساسيت پوست به نور آفتاب در نتيجه مصرف داروهاي پيوندي بهتر است در معرض نور مستقيم آفتاب قرار نگيريد و اگر مجبور به بودن در معرض آفتاب بوديد مي‌توانيد از كلاه نقاب‌دار استفاده نماييد و حتما ضد آفتاب بزنيد.

۱۰٫ از افزايش وزن بپرهيزيد، چون برخي از داروها بر اساس وزن شما حساب مي‌شوند و با افزايش وزن بايد به مقدار زيادتري استفاده شوند كه قطعا به دنبال آن عوارض دارويي خيلي بيشتر خواهد بود.

 

0 پسندیده شده

دانیال میکائیلی
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.