585

علل اختلالات تخلیه ی ادراری چیست

|
0 دیدگاه
اجاره آپارتمان مبله ارزان

مثانه یک کیسه ی عضلانی است که دو نقش دارد.

یکی اینکه کاملاً مانند بادکنک حالت اتساع و کشیدگی دارد . دوم پمپاژ بسیار قوی ، خودکار و هوشمندی است که در آن وجود دارد . وقتی که مثانه آرام آرام پر می شود ، این سلول های هوشمند لحظه به لحظه پرشدن را به مغز انتقال می دهند .

حالت اتساع مثانه باعث می شود که انسان بتواند در حالت اضطراری خود را نگاه دارد . مثلاً یک کسی که احساس ادرار دارد می تواند به مدت یک ساعت خود را نگاه دارد به این خاطر که مثانه حجیم می شود . دومین قسمت مهم مثانه پمپاژ است. وقتی که پر شد و به دستشویی رفتیم به صورت خودکار فرمان از مغز صادر می شود.

گردن مثانه شل و باز شده و پمپاژ شروع می شود و تخلیه ی ادرار صورت می گیرد . هر قسمت از مثانه دچار مشکل شود ما دچار تخلیه ی ادرار خواهیم شد . یکی از بیماری های شایع امروز ما مرض قند است . دیابت باعث می شود که حس مثانه خراب شود . وقتی که حس مثانه مشکل پیدا کند ، مثانه تدریجاً پر شده و ممکن است به اندازه ی هزار سی سی حجم آن افزایش پیدا کند ولی فرد اصلاً احساس ادرار نداشته باشد .

این یک مشکلی است که به خصوص در بیمارانی که مبتلا به دیابت هستند ممکن است بوجود بیاید . غیر از دیابت ، MS ، بیماری های عصبی ، ستون فقرات ، کسانی که جراحی وسیع لگن انجام داده اند و عصب و حس مثانه از بین رفته است نیز ممکن است مشکل پیدا کنند.

در این حالت مثانه پر شده و وقتی که بیش از حد مثانه کشیده شود خاصیت برگشت خود را از دست می دهد و پمپاژ نیز خراب می شود . توصیه ی بهداشتی این است که کسانی که مبتلا به دیابت هستند باید حتماً پیگیری کنند و با مراجعه به دکتر دیابت خود را کنترل کنند . زیرا یکی از قسمتهایی که دیابت باعث آسیب آن می شود همین مثانه است . پس اگر حس مثانه مشکل پیدا کند باعث می شود که مثانه به خوبی تخلیه نشود .

دوم اینکه به هر علتی مثانه اتساع پیدا نکند در این حالت فرد مبتلا به تکرر ادرار خواهد شد . چون مثانه حجمی ندارد که ادرار را در خود نگاه دارد . این افراد ممکن است با مصرف یک لیوان آب و یا یک استکان چای زود به زود به دستشویی بروند و نتوانند ادرار خود را نگاه دارند . حتی ممکن است مثانه دچار بیش فعالی باشد . امروزه در دنیا بخاطر استرس های شغلی و استرس های روزمره زندگی صنعتی در کشورهای صنعتی و پیشرفته، آمار مثانه های بیش فعال حتی از مرض دیابت نیز شایع تر است. اینها اغلب افراد جوانی هستند که مثانه های آنها لرزش دارد . استرس و غذاهای تحریک کننده این مشکل را تشدید می کند .

این افراد دچار تکرر ادرار هستند . و حتی ممکن است در یک فرد جوان مثانه ی او یک باره منقبض شده و بدون اختیار ادرار خارج شود . به این حالت انقباض مهار نشده می گویند . پس اگر به هر علتی مثانه خوب باز نشده و حجم نگیرد و از طرفی دچار لرزش شده و آرام نباشد و بیش فعالی داشته باشد باعث خواهد شد که ما اختلال تخلیه ی ادرار داشته باشیم . اگر در نهایت پمپاژ مثانه خراب شده باشد ، مثانه به خوبی تخلیه و پمپاژ نمی کند و ادرار در داخل مثانه باقی می ماند . این حالت باعث بی اختیاری ادرار و عفونت های بازگشت کننده ی ادرار شود . و در نهایت ممکن است این مواد سمی ادرار به کلیه ها باز گردد و به آنها آسیب بزند .

یکی از چیزهایی که باعث مشکل در تخلیه ی ادرار می شود مصرف داروها است . دارو هایی که پمپاژ مثانه را مختل می کنند . یا داروهایی که گردن مثانه را سفت می کنند . این داروها اغلب شامل داروهای عصبی هستند از جمله ایمی پرامین ، آمی تریپتیلین و… ایشان باید از نظر تنگی مجرا مورد بررسی قرار گیرند . و با تعویض نوع دارو مشکل ایشان تا حدودی برطرف می شود .

اجاره آپارتمان مبله ارزان
0 پسندیده شده

دانیال میکائیلی
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.