31214

اختلالات تخلیه ی ادرار چه تعریفی دارد

|
7 دیدگاه

هر فردی درحالت طبیعی دو کلیه دارد که در پهلوی او قرار گرفته است . 

در خصوص عملکرد مثانه ، کلیه و پروستات

هر فردی درحالت طبیعی دو کلیه دارد که در پهلوی او قرار گرفته است . در طول بیست و چهار ساعت حدود دویست لیتر خون به کلیه آمده و تصفیه می شود و حدود دو لیتر آن بعد از تشکیل ادرار در کلیه ها از طریق لوله های حالب عبور کرده و داخل کیسه ی ذخیره کننده ی ادرار یا مثانه قرار می گیرد .

وقتی که این مثانه پر می شود احساس پر بودن به فرد دست می دهد و در نتیجه به دستشویی رفته و آن را تخلیه می کند . سلول های بسیار هوشمندی در این سیستم قرار دارد . سلولهای تصفیه کننده ی کلیه به صورت هوشیار مواد زائد را از خون می گیرند . اگر این کار انجام نشود تجمع این مواد باعث ضعف و خستگی و تجمع مواد سمی در بدن و در نهایت نارسایی کلیه می شود .

ما این امر را در افرادی که کلیه های آنها از کار افتاده و یا کم کار شده می بینیم . دومین قسمت بسیار مهم وجود سلول های هوشمندی است که در مثانه قرار دارد . این سیستم به گونه ای است که وقتی ادرار به داخل مثانه می ریزد لحظه به لحظه ی پر شدن مثانه را این سلول ها به مغز انتقال می دهند.

وقتی که در داخل مثانه ی یک فرد صدو پنجاه سی سی ادرار جمع شد اولین احساس دفع به او دست می دهد . ولی می تواند خود را سه یا چهار ساعت نگاه دارد. در افراد بزرگسال این کیسه ی نگهدارنده ی ادرار یا مثانه می تواند چهارصد تا پانصد سی سی ادرار را در داخل خود نگاه دارد .

وقتی که مثانه ی فرد تا حدود چهارصد سی سی از این ترشحات کلیه که به صورت ادرار است پر می شود کاملاً احساس پر بودن به او دست می دهد . البته اینها باز هم مرحله بندی دارد که ممکن است انسان به یک نقطه ای برسد که نیاز اورژانس به دستشویی داشته باشد . دفع ادرار در انسان به صورت اختیاری است . در نتیجه دفع غیر اختیاری حالت غیر طبیعی است. موقع دفع با دستوری که از مغز صادر می شود گردن مثانه باز شده ، مثانه منقبض شده و ادرار تخلیه می شود . در آقایان پروستات قسمتخروجی گردن مثانه را می گیرد . بزرگی پروستات باعث بسته شدن مجرا و اختلال در تخلیه ی ادرار می گردد .

اختلالات تخلیه ی ادرار چه تعریفی دارد

اختلالات تخلیه ی ادرار امروزه به عنوان بد عملکردن تخلیه ی ادرار تعریف می شود . به طور طبیعی با مصرف مایعات معمولی نباید فرد بیش از هفت الی هشت بار در روز دستشویی برود . پس هر کسی که تکرر ادرار مزمن و زیاد داشته باشد کسی است که با مصرف کم مایعات مکرر دستشویی می رود و هر بار که به دستشویی می رود به طور کامل ادرار او تخلیه نمی شود . بنابراین تکرر ادرار می تواند یکی از علائم و نشانه های اختلالات تخلیه ی ادراری باشد .

در حالت طبیعی ما نباید برای تخلیه ی ادرار زور بزنیم بلکه ادرار باید به حالت روان خارج شود . افرادی هستند که می گویند باید نیم ساعت در دستشویی بنشینیم تا ادرار ما شروع شود. ما به این حالت زور زدن و با تأخیر آمدن ادرار می گوییم که حالت غیر طبیعی است . هر فردی سوزش اذیت کننده ی مزمن ادراری داشته باشد و با مصرف مایعات به صورت کم و یا زیاد هیچ ارتباطی نداشته باشد می تواند مبتلا به اختلالات تخلیه ی ادراری باشد . کسی که مثانه ی او به صورت کامل تخلیه نمی شود.

یعنی به دستشویی می رود اما نصف مثانه ی او تخلیه شده و نصف آن باقی می ماند، نیز حالت غیر طبیعی است . کسی که شب ها به خاطر مراجعه ی مکرر به دستشویی اختلال در خواب دارد بخصوص در افراد جوان می تواند یکی از نشانه های عملکرد بد سیستم تخلیه ی مثانه باشد . قطره قطره شدن ادرار نیز یکی از اختلالات است . به طور کلی دفع ادرار باید به صورت طبیعی باشد و هرکسی که به طور غیر طبیعی و غیر اختیاری خود را خیس کند نیز جزو اختلالات تخلیه ی ادراری است . آخرین مرحله نیز زمانی است که به فرد احتباس ادرار دست می دهد و اصلاً قادر به تخلیه ی ادرار نیست . مثانه ی او پر شده از درد شاکی است اما نمی تواند مثانه ی خود را تخلیه کند . این حالت به دو صورت حاد و مزمن ممکن است اتفاق بیفتد .

وقتی که ادرار فرد خوب تخلیه نشود از دو حال خارج نیست ، یا مثانه خوب پمپاژ نمی کند که این ادرار خارج شود و یا قسمت خروجی مثانه گرفتگی دارد . به هرعلتی ما تنگی و یا اختلال خروج ادرار از مجرای مثانه داشته باشیم باعث می شود که دچار اختلالات تخلیه ی ادراری بشویم .

یک مسئله ی بسیار شایعی که در پسر بچه ها وجود دارد وازعوارض ختنه است این است که قسمت خروجی مجرا که به صورت ته سوزن است به طور کامل بسته می شود . این مسئله باعث می شود که ادرار پرش نداشته و روان نباشد چون مجرا کاملاً باریک است . پس یکی از علت های آن ممکن است از عوارض ختنه باشد . امروزه شایع ترین علت تنگی مجرا در مردان بالای پنجاه سال بزرگی پروستات است .

پنجاه درصد مردانی که بالای پنجاه سال هستند به درجاتی پروستات آنها بزرگ است . پروستات یک غده ای است در مردان که در حالت طبیعی بیشتر از پانزده گرم وزن ندارد و گردن مثانه را احاطه کرده است . وقتی که پروستات بزرگ می شود در مردان بالای پنجاه سال باعث می شود که مجرا باریک تر شود . در نتیجه ادرار به صورت باریک خارج شده و جهش ندارد .

ممکن است به صورت قطره قطره خارج شده و فرد مجبور باشد برای تخلیه ی ادرار زور بزند و ادرار به صورت کامل از مثانه تخلیه نمی شود . باقی ماندن ادرار ممکن است باعث عفونت های ادراری شود . در نهایت اگر خیلی انسداد شدید باشد احتمال دارد احتباس ادراری به فرد دست بدهد که فرد نتواند اصلاً خود را تخلیه کند و یا اینکه مثانه آنقدر پر شود که لبریز شده و بی اختیاری ادرار ایجاد کند. پس دومین علت شایع در مردان بالای پنجاه سال بزرگی خوش خیم پروستات است .

بزرگی پروستات وابسته به سن است . یعنی پروستات پنجاه درصد مردان بالای پنجاه سال بزرگ می شود . ولی فقط ده درصد از این افراد نیاز به عمل جراحی پیدا می کنند . کارخاص و یا توصیه های خاصی برای اینکه از روند بزرگ شدن پروستات جلوگیری کند وجود ندارد . همانطور که با افزایش سن در موها ، پوست و استخوان تغییراتی ایجاد می شود ، پروستات نیز بزرگ می شود . با درمان دارویی مجرای ادرار حدود نود درصد از افرادی که مشکل دارند باز می شود و تخلیه ی ادرار به حالت اول باز می گردد . سومین علت شایع ، تنگی های مجرا است که به علت عفونت مجرا و ضربه ها و تصادف بوجود می آید .

در این حالت ممکن است مجرا پاره شده ، دچار آسیب شده و مجرا تنگ شود . هر عاملی که باعث تنگی مجرا شود این علائم را به دنبال دارد : کاهش سرعت تخلیه ی ادرار و شتاب آن ، باریک آمدن ادرار و قطره قطره آمدن آن و عدم تخلیه ی کامل است . در این صورت فرد در تخلیه ی ادرار دچار مشکل خواهد شد .

علت دیگری که می تواند قسمت گردن مثانه را بگیرد ، سنگ مثانه است . اگر سنگ در مثانه وجود داشته باشد و قسمت خروجی مثانه را بگیرد ممکن است جزو عوامل انسدادی مجرا بوده و باعث شود که فرد نتواند خود را خوب تخلیه کند . در خانم هایی که زایمان های متعدد دارند، افتادگی مثانه می تواند یکی از علل عدم تخلیه ی خوب مثانه و بی اختیاری ادرار باشد . یبوست مزمن ممکن است باعث فشار به مجرا شده و عدم تخلیه ی خوب ادرار شود .

32 پسندیده شده
دانیال میکائیلی
از این نویسنده

7 دیدگاه

توسط: امیر

سلام
من در تخلیه ادرار نه سوزش نه تنگی دارم
اما پس از اتمام ادرار احساس میکنم یک مقدار ادرار در مجرام مانده که به ناچار ان چند قطره را با دست تخلیه می کنم
این ۳ ساله که اینجور شدم
ممنون میشم راهنمایی کنید بنده را
با تشکر

  توسط: معصومه حیدری

  سلام
  مشکلات مربوط به پروستات و نیز مجرای ادراری مثل تنگی مجرا از علل احتمالی هستند که برای تشخیص نیاز به بررسی و ازمایش و عکس می باشد.
  احتباس ادراری علل مختلفی دارد:
  در مثانه:
  – عدم هماهنگی دترسور با عضلات اسفنکتری
  – مثانه نوروژنیک
  – آسیب به مثانه
  در پروستات:
  – هیپرپلازی خوش خیم پروستات
  – سرطان پروستات
  – پروستاتیت
  در مجرای ادرار:
  – دریچه مادر زادی
  – اسکار بیماریها منتقله جنسی
  سایر:
  – داروها
  – سوئ مصرف مواد

  که هر یک موارد بالا می بایست بررسی شود.

  علائم و معاینات
  اکثر این افراد بطور عادی ادرار می کنند. علی رغم اینکه بعد از تخلیه ادرار مجراری ادرار تکان داده می شود تا ادرار باقی مانده تخلیه شود… بعد از چند دقیقه هنوز قطره هائی در حال خارج شدن است

  بعضی از افراد ممکن است دچار مشکلات دیگری نیز باشند .تکرر ادرار ، فوریت تخلیه ادرار ,مکث در تخلیه ادرار ,و فشار در تخلیه از جمله آنهاست. افراد مسنی که این مشکل را دارند اغلب جراحی پروستات داشته اند و احتمالا این مشکلشان به خاطر پروستات است و جراحی آن است.

  درمان آن چیست؟
  بعد از تخلیه ادرار باید اون قسمت ماساژ داده شود.به این معنی که انگشتان را پشت کیسه بیضه بگذارید و به بالا و جلو ماساژ دهید.اینکار باعث تخلیه ادرار باقی مانده در مجرای ادرار می شود.تمرینات تقویت کننده عضلات کف لگن هم کمک کننده است.
  تقویت عضلات کف لگن – تمرینات کیگل

  دکتر Grace Dorey نشانه، شیوع و علت شناسی چکه کردن ادرار پس از تخلیه را در مردان توضیح میدهد و نشریات را به منظور دادن راهنمایی در ارزیابی و گزینه های درمان، بررسی میکند.
  چکه کردن ادرار پس از تخلیه (PMD) اصطلاحی است برای اینکار که پس از اتمام ادرار و معمولا پس از ترک توالت صورت میگیرد. این حالت نه وابسته به استرس است و نه به علت اختلال عملکرد مثانه و باید از چکه های باقیمانده در انتهای مجاری ادرار متمایز شود. این وضعیت مایه رنجش است و میتواند موجب خجالت شود.
  اگرچه PMD مشکلی است مشترک در تمام رده های سنی از جمله مردان جوان، Paterson و همکارانش در سال (۱۹۹۷) متوجه شدند که این اتفاق می تواند به خصوص در مردان مسن تر دردسر ساز باشد. شیوع آن از ۱۱٫۵ ٪ تا ۶۳ ٪ برای مردان ۲۰-۷۰ سال گزارش شده است.
  علت شناسی
  چکه کردن ادرار پس از تخلیه، بدلیل نارسائی عضله bulbocavernosus بوجود میاید، عضله ای که در اطراف انتهای مجاری ادرار وجود دارد و توسط عمل انعکاسی پس از ادرارکردن، موجب انقباض میشود و مجاری ادرار تخلیه میشود. این عمل انعکاسی به عنوان urethrocavernosus شناخته شده است. نارسائی آن ممکن است ناشی از عمل جراحی ، شرایط عصبی و یا ضعف عضلات کف لگن باشد. ادرار باقی مانده در بخش انتهائی مجاری ادرار در اثر حرکت، خارج میشود.

  پیشنهادما به شما
  این مورد علل های مختلفی داردمثل تنگی مجرای ادرار. بزرگ شدن پروستات. ضعف در عضلات لگن . ضعف در سیستم دستگا عصب برای ادرارهرکدام از این عوامل بستگی به سن شما دارد وشیوه درمان آنهم با دارو و یا ورزش ودر صورت نیاز عمل است .ابتدا شما به یک متخصص کلیه و مجاری ادرار رجوع کنید و با یک عکس وآزمایش علت پدیدار میشود و پزشک برای درمان اقدام میکند دردراز مدت باعث عفونت میشود بنابراین با یک پزشک مشورت کنید .دکتر تراب پرهیز پاسخ می دهد:پروستات غده‌ای است که به صورت خوش‌خیم در بدن تمام آقایان وجود دارد. این غده از ۳۰ سالگی با بالارفتن سن شروع به رشد می‌کند و معمولا در حدود ۵۰ سالگی به دنبال اثر فشاری که روی گردن مثانه می‌گذارد باعث ایجاد علائم پروستاتیسم می‌شود؛ به این صورت که ممکن است ادرار قطع و وصل شود یا خالی نشود و فرد در طول شب مجبور شود چندین بار به دستشویی برود. اگر این علائم در افراد جوان‌تر دیده شود، بیشتر مسئله التهاب، عفونت یا ورم پروستات مطرح است. همچنین ممکن است کیست دیده شود. برای بررسی وضعیت بیمار باید حتما یک عکس رنگی از ناحیه مجرای پروستات بگیریم. این عکس نشان می‌دهد آیا اثر فشاری زیاد است یا کم و اینکه آیا به دارو جواب می‌دهد یا خیر. معمولا در سنین بالای ۵۰ سال اگر پروستات خیلی بزرگ و حجمش بیشتر از ۵۰ سی‌سی شود یا باعث ایجاد فشار و مشکل در تخلیه ادرار شود و به دارو هم جواب ندهد، می‌توان از ۲ روش درمانی استفاده کرد؛ روش اول TUR یا تراشیدن پروستات است که با لیزر یا وسایل دیگر به شکل سرپایی بدون زخم و بخیه انجام می‌شود و روش دوم اینکه اگر پروستات خیلی بزرگ باشد می‌توان آن را به کل خارج کرد اما در افراد جوان معمولا این روش انجام نمی‌شود بلکه ابتدا دارو داده می‌شود. اگر هم دارو جواب نداد باید عکس بگیریم تا ببینیم آیا تنگی در مجرای ادراری وجود دارد یا خیر. شاید این تنگی روی پروستات اثر گذاشته باشد؛ در این صورت اگر فشار خیلی زیاد باشد می‌توان با استفاده از دستگاه مخصوص این گرفتگی را به صورت سرپایی رفع کرد. این روش معمولا با لیزر از داخل مجرای ادراری، بدون بخیه و زخم انجام می‌شود. با این حال در افراد جوان بیشتر مسئله التهاب یا عفونت مطرح است که معمولا با مصرف طولانی‌مدت دارو برطرف می‌شود.

  امروزه تشخیص اختلالات ادراری مزمن با نوار مثانه یا تست اورودینامیک است.امید است این مطلب مفید واقع شود با تشکر.

  توسط: معصومه حیدری

  سلام
  مشکلات مربوط به پروستات و نیز مجرای ادراری مثل تنگی مجرا از علل احتمالی هستند که برای تشخیص نیاز به بررسی و ازمایش و عکس می باشد.
  احتباس ادراری علل مختلفی دارد:
  در مثانه:
  – عدم هماهنگی دترسور با عضلات اسفنکتری
  – مثانه نوروژنیک
  – آسیب به مثانه
  در پروستات:
  – هیپرپلازی خوش خیم پروستات
  – سرطان پروستات
  – پروستاتیت
  در مجرای ادرار:
  – دریچه مادر زادی
  – اسکار بیماریها منتقله جنسی
  سایر:
  – داروها
  – سوئ مصرف مواد

  که هر یک موارد بالا می بایست بررسی شود.

  علائم و معاینات
  اکثر این افراد بطور عادی ادرار می کنند. علی رغم اینکه بعد از تخلیه ادرار مجراری ادرار تکان داده می شود تا ادرار باقی مانده تخلیه شود… بعد از چند دقیقه هنوز قطره هائی در حال خارج شدن است

  بعضی از افراد ممکن است دچار مشکلات دیگری نیز باشند .تکرر ادرار ، فوریت تخلیه ادرار ,مکث در تخلیه ادرار ,و فشار در تخلیه از جمله آنهاست. افراد مسنی که این مشکل را دارند اغلب جراحی پروستات داشته اند و احتمالا این مشکلشان به خاطر پروستات است و جراحی آن است.

  درمان آن چیست؟
  بعد از تخلیه ادرار باید اون قسمت ماساژ داده شود.به این معنی که انگشتان را پشت کیسه بیضه بگذارید و به بالا و جلو ماساژ دهید.اینکار باعث تخلیه ادرار باقی مانده در مجرای ادرار می شود.تمرینات تقویت کننده عضلات کف لگن هم کمک کننده است.
  تقویت عضلات کف لگن – تمرینات کیگل

  علت شناسی
  چکه کردن ادرار پس از تخلیه، بدلیل نارسائی عضله bulbocavernosus بوجود میاید، عضله ای که در اطراف انتهای مجاری ادرار وجود دارد و توسط عمل انعکاسی پس از ادرارکردن، موجب انقباض میشود و مجاری ادرار تخلیه میشود. این عمل انعکاسی به عنوان urethrocavernosus شناخته شده است. نارسائی آن ممکن است ناشی از عمل جراحی ، شرایط عصبی و یا ضعف عضلات کف لگن باشد. ادرار باقی مانده در بخش انتهائی مجاری ادرار در اثر حرکت، خارج میشود.

  پیشنهادما به شما
  این مورد علل های مختلفی داردمثل تنگی مجرای ادرار. بزرگ شدن پروستات. ضعف در عضلات لگن . ضعف در سیستم دستگا عصب برای ادرارهرکدام از این عوامل بستگی به سن شما دارد وشیوه درمان آنهم با دارو و یا ورزش ودر صورت نیاز عمل است .ابتدا شما به یک متخصص کلیه و مجاری ادرار رجوع کنید و با یک عکس وآزمایش علت پدیدار میشود و پزشک برای درمان اقدام میکند دردراز مدت باعث عفونت میشود بنابراین با یک پزشک مشورت کنید .دکتر تراب پرهیز پاسخ می دهد:پروستات غده‌ای است که به صورت خوش‌خیم در بدن تمام آقایان وجود دارد. این غده از ۳۰ سالگی با بالارفتن سن شروع به رشد می‌کند و معمولا در حدود ۵۰ سالگی به دنبال اثر فشاری که روی گردن مثانه می‌گذارد باعث ایجاد علائم پروستاتیسم می‌شود؛ به این صورت که ممکن است ادرار قطع و وصل شود یا خالی نشود و فرد در طول شب مجبور شود چندین بار به دستشویی برود. اگر این علائم در افراد جوان‌تر دیده شود، بیشتر مسئله التهاب، عفونت یا ورم پروستات مطرح است. همچنین ممکن است کیست دیده شود. برای بررسی وضعیت بیمار باید حتما یک عکس رنگی از ناحیه مجرای پروستات بگیریم. این عکس نشان می‌دهد آیا اثر فشاری زیاد است یا کم و اینکه آیا به دارو جواب می‌دهد یا خیر. معمولا در سنین بالای ۵۰ سال اگر پروستات خیلی بزرگ و حجمش بیشتر از ۵۰ سی‌سی شود یا باعث ایجاد فشار و مشکل در تخلیه ادرار شود و به دارو هم جواب ندهد، می‌توان از ۲ روش درمانی استفاده کرد؛ روش اول TUR یا تراشیدن پروستات است که با لیزر یا وسایل دیگر به شکل سرپایی بدون زخم و بخیه انجام می‌شود و روش دوم اینکه اگر پروستات خیلی بزرگ باشد می‌توان آن را به کل خارج کرد اما در افراد جوان معمولا این روش انجام نمی‌شود بلکه ابتدا دارو داده می‌شود. اگر هم دارو جواب نداد باید عکس بگیریم تا ببینیم آیا تنگی در مجرای ادراری وجود دارد یا خیر. شاید این تنگی روی پروستات اثر گذاشته باشد؛ در این صورت اگر فشار خیلی زیاد باشد می‌توان با استفاده از دستگاه مخصوص این گرفتگی را به صورت سرپایی رفع کرد. این روش معمولا با لیزر از داخل مجرای ادراری، بدون بخیه و زخم انجام می‌شود. با این حال در افراد جوان بیشتر مسئله التهاب یا عفونت مطرح است که معمولا با مصرف طولانی‌مدت دارو برطرف می‌شود.

  امروزه تشخیص اختلالات ادراری مزمن با نوار مثانه یا تست اورودینامیک است.امید است این مطلب مفید واقع شود با تشکر.

توسط: جواد سرهنگی

دراثردیرعمل کردن دیسک کمر قطع ادرا ومدفوع همراه بابی حسی پیداکردم الان مثانه ام ننامنظم وعفونتی شده و براثر قرص اکسی بوتنین بی اختیاری ادرار پیدا کرده ام

  توسط: معصومه حیدری

  باتشکر.سلامتی.سلامت شمارا از خداوند خواستار است.

توسط: مسلم صدقی زاده

سلام یه مشکلی دارم واونم موقع دفع ادراره هر بار که ادرار میکنم ادرارم ازسر آلتم به دوجهت شروع به ریزش میکنه یعنی دومسیر هست که باعث اذیت شدنم میشه حتی ممکنه به لباسم یا جاهای دیگه پاشیده بشه میخواستم علتشو بدونم …نیازه دکتر مراجعه کنم؟ ممنون

  توسط: معصومه حیدری

  سلام خدمتشما علت رابا معاینه فقط میتوان تشخیص داد با مراجعه به یک پزشک وازمایشات و عکسبرداری لازم میتوانید درصورت بیماری درمان را شروع کنید اما این درمان به سادگی انجام میشود با معاینه پزشک نگرانی شما برطرف میشود .حتما به پزشک مراجعه کنید باتشکر

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
 • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
 • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.