610

درمان سرطان تخمدان

|
0 دیدگاه
اجاره آپارتمان مبله ارزان

در بیماری سرطان اپی‌تلیال تخمدان، سلول‌های بدخیم (سرطانی) در بافت پوششی تخمدان تشکیل می‌شوند.

در زنانی که در خانواده آنها سرطان تخمدان سابقه دارد، خطر ایجاد سرطان تخمدان افزایش می‌یایبد

هر چیزی که احتمال ابتلا به بیماری را افزایش می‌دهد عامل خطر می‌نامند. در زنانی که یکی از بستگان درجه یک آنها (مادر، دختر، یا خواهر) سرطان تخمدان دارد، خطر ایجاد سرطان تخمدان افزایش می‌یابد. این خطر در زنانی بیش‌تر است که یکی از بستگان درجه یک و یکی از بستگان درجه دو آنها (مادر بزرگ یا عمه یا خاله) به سرطان تخمدان دچار است، و در زنانی که دو یا چند نفر از بستگان درجه یک آنها به سرطان تخمدان مبتلا می‌باشد، خطر از این میزان هم بیش‌تر می‌باشد.

برخی از سرطان‌های تخمدان در اثر به ارث بردن جهش‌های (تغییرات) ژنی ایجاد می‌شوند

ژن‌های موجود در سلول‌ها حامل اطلاعات ارثی هستند که شخص از والدین خود به ارث می‌برد. سرطان ارثی تخمدان تقریباً ۵ تا ۱۰ درصد از کل موارد سرطان تخمدان را تشکیل می‌دهد. سه الگوی ارثی شناسایی شده‌اند که عبارتند از: سرطانی که تنها در تخمدان وجود دارد، سرطان‌های تخمدان و پستان، و سرطان‌های تخمدان و روده بزرگ.

تست‌هایی تهیه شده است که می‌توان با استفاده از آنها ژن‌های جهش یافته را ردیابی نمود. گاهی اوقات این تست‌های ژنتیکی روی افراد خانواده‌هایی که خطرسرطان در آنها بالا می‌باشد انجام می‌شود.

زنانی که با افزایش خطر سرطان تخمدان روبرو هستند، ممکن است بخواهند برای پیشگیری از ابتلا به این بیماری تحت عمل جراحی قرار گیرند

برخی از زنانی که در معرض افزایش خطر ابتلا به سرطان تخمدان قرار دارند، ممکن است تصمیم بگیرند که تحت عمل جراحی Prophylactic Oophorectomy یا برداشتن پیشگیرانه تخمدان قرار گیرند (یعنی اینکه تخمدان‌های سالم آنها برداشته شود تا سرطان نتواند در آنها رشد کند). در زنانی که در معرض افزایش خطر ابتلا به سرطان تخمدان قرار دارند، مشخص شده است که با این عمل جراحی خطر ایجاد سرطان تخمدان به مقدار زیادی کاهش می‌یابد.

نشانه‌های احتمالی سرطان تخمدان شامل درد شکم و متورم شدن آن است.

امکان دارد در مراحل اولیه سرطان تخمدان هیچ علائمی ایجاد نشود. هنگامی‌که علائم ظاهر می‌شوند، در اغلب موارد سرطان تخمدان در مرحله پیشرفته می‌باشد. ممکن است علائم سرطان تخمدان شامل موارد زیر باشد:

درد شکم یا متورم شدن آن.
درد در لگن.
مشکلات دستگاه گوارشی، مانند پرگاز بودن معده، نفخ، یا یبوست.
امکان دارد این علائم ناشی از سرطان تخمدان نبوده و در اثر بیماری‌های دیگری ایجاد شده باشند. اگر علائم بدتر شده یا برطرف نشوند، باید با پزشک مشورت نمود تا تشخیص و درمان هر چه سریع‌تر بیماری‌های احتمالی میسر شود. اگر سرطان اپی‌تلیال تخمدان در مراحل اولیه خود تشخیص داده شود، در اغلب موارد علاج شدنی است.

برای ردیابی (یافتن) و تشخیص سرطان تخمدان از تست‌هایی استفاده می‌شود که در آنها تخمدان‌ها، ناحیه لگن، خون، و بافت تخمدان را معاینه می‌کنند

ممکن است از تست‌ها و رویه‌های زیر استفاده شود:

• معاینه لگن:

معاینه مهبل، گردن رحم، رحم، لوله‌های رحم، تخمدان‌ها، و راست روده. پزشک یا پرستار که دستکش دارای ماده لوبریکانت (لغزنده ساز) بر دست دارد، یک یا دو انگشت دست خود را وارد مهبل می‌کند و دست دیگر خود را روی قسمت پایینی شکم می‌گذارد تا اندازه، شکل، و محل قرارگیری رحم و تخمدان‌ها را حس کند. یک اسپکولوم را هم وارد رحم می‌کنند، و پزشک یا پرستار به رحم و گردن رحم نگاه می‌کند تا متوجه نشانه‌های بیماری بشود. معمولاً تست پاپ یا پاپ اسمیر گردن رحم را انجام می‌دهند. پزشک یا پرستار یک انگشت خود را، که در داخل دستکش دارای ماده لوبریکانت قرار دارد، وارد راست روده می‌کند تا توده یا نواحی غیرطبیعی موجود را حس کند.

سونوگرافی:

رویه‌ای که در آن امواج صوتی پرانرژی (فراصوتی) از بافت‌ها یا اندام‌های داخل بدن بازتابانده می‌شوند و پژواک‌هایی به‌وجود می‌آورند. این پژواک‌ها تصویری را از بافت‌های بدن تشکیل می‌دهند که آن را سونوگرام می‌نامند.
سنجش Ca 125:

تستی که در آن سطح Ca 125 موجود در خون را اندازه می‌گیرند. Ca 125 ماده‌ای است که سلول‌ها در خون رها می‌سازند. گاهی اوقات، افزایش سطح Ca 125 نشانه‌ای از وجود سرطان یا بیماری دیگر است.
تنقیه باریوم:

با استفاده از اشعه X ، از قسمت پایینی دستگاه گوارش یک سری عکس می‌گیرند. مایعی که حاوی باریوم (ماده‌ای فلزی به رنگ نقره‌ای- سفید) است را در راست روده می‌ریزند. باریوم قسمت پایینی دستگاه گوارش را می‌پوشاند و عکس‌برداری با اشعه-X صورت می‌گیرد. این رویه را تصویربرداری سریال دستگاه گوارش تحتانی هم می‌نامند.
تصویربرداری کلیه با تزریق داخل وریدی (Ivp یا Intravenous Pyelogram():

با استفاده از اشعه –X، از کلیه‌ها، حالب، و مثانه یک سری عکس می‌گیرند تا مشخص شود که آیا سرطان به این اندام‌ها گسترش یافته است. یک ماده رنگی حاجب در سیاهرگی تزریق می‌شود. هنگامی‌که این ماده حاجب از میان کلیه‌ها، حالب، و مثانه عبور می‌کند، عکس‌برداری با اشعه-X را انجام می‌دهند تا مشخص شود که آیا انسدادی وجود دارد.
سی.تی.اسکن (کت اسکن):

رویه‌ای که در آن یک‌سری عکس تفصیلی از زوایای مختلف از نواحی داخل بدن می‌گیرند. یک کامپیوتر، که به یک دستگاه اشعه- X متصل است، این عکس‌ها را می‌گیرد. ممکن است بیمار ماده‌ای رنگی را بلع کند، یا آن را در سیاهرگی در بدنش تزریق کنند، تا اندام‌ها یا بافت‌ها در عکس‌ها واضح‌تر دیده شوند. این رویه را توموگرافی محاسباتی، توموگرافی کامپیوتری، یا توموگرافی محوری کامپیوتری هم می‌نامند.
بیوپسی:

برداشتن سلول‌ها یا بافت‌ها به‌منظور اینکه آسیب‌شناس آنها را زیر میکروسکوپ بررسی نماید تا متوجه نشانه‌های سرطان بشود. بافت را در رویه‌ای به نام لاپاروتومی (Laparotomy) یا بازکردن دیواره شکمی (که در آن برش جراحی در دیواره شکم ایجاد می‌شود) از بدن برمی‌دارند.
عوامل خاصی بر گزینه‌های درمان و پیش آگهی (احتمال بهبودی) تأثیر می‌گذارند.

پیش‌آگهی (احتمال بهبودی) و گزینه‌های درمان به موارد زیر بستگی دارند

مرحله سرطان
نوع و اندازه تومور
سن و سلامتی عمومی بیمار
اینکه آیا سرطان تازه تشخیص داده شده یا برگشت (عود) کرده است.

از سه نوع درمان استاندارد استفاده می‌شود که عبارتند از

جراحی
پرتودرمانی
شیمی‌درمانی

محققان در آزمایشات بالینی سرگرم تست انواع جدیدی از درمان هستند، از جمله

درمان زیست شناختی
هدف‌درمانی
شاید لازم باشد تست‌های پیگیری انجام شود.

 

اجاره آپارتمان مبله ارزان
0 پسندیده شده

دانیال میکائیلی
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.