465

جراحی آب مروارید

|
0 دیدگاه

بیماری آب مروارید یکی از بیماری های شایع چشم می باشد . چشم انسان از بخش های مختلفی تشکیل شده است نظیر قرنیه ، عدسی ، شبکیه و … بیماری آب مروارید چشم یک بیماری است که در واقع عدسی چشم را درگیر می کند.

راه درمان آب مروارید در افراد غالبا عمل جراحی می باشد اما در مواقعی که فرد سن خیلی بالایی دارد و نیاز به دید در انجام کارهای رومره ندارد انجام این عمل را به تاخیر می اندازند . اما در کل با تاخیر برای عمل آب مروارید مخصوص در سنین جوانی ممکن است فرد روز به روز بینایی خود را ازدست بدهد و در انجام کارها دچار ایراد شود .اگر فردی هر دو چشمش درگیر آب مروارید باشد بصورت همزمان درمان آب مروارید چشم انجام نمیشود و مععمولا با فصله چند ماهه برای فرد عمل انجام می شود .امروزه عمل آب مروارید یکی از رایج ترین عمل ها برا بازگرداندن بینایی می باشد که کم خطر است و تقریبا تا ۹۰% بینایی فرد را باز می گرداند .

جراحی آب مروارید

آب مروارید که معمولاً هر دو چشم بیمار را مبتلا می نماید، تقریباً در نیمی از افراد بالای شصت سال دیده می شود. جراحی آب مروارید بسیار مطمئن و فرآیندی موفقیت بخش است. تا به امروز فقط در ایالات متحده بیش از ۱٫۵ میلیون مورد عمل جراحی آب مروارید انجام شده است. این نوع جراحی معمولاً در مورد افرادی که دید خود را تا حدی از دست می دهند که موجب می شود داشتن زندگی عادی برایشان دشوار گردد، توصیه می شود. اما معمولاً در مورد افرادی که مشکلات بصری دیگری نیز دارند توصیه نمی شود. جراحی آب مروارید با حداقل بی هوشی و یا بی حسی انجام می پذیرد و معمولاً کمتر از ۳۰ دقیقه به طول می انجامد. در حین این عمل، یک عدسی مصنوعی به جای لنز طبیعی فرد قرار داده می شود تا دید وی به او بازگردانده شود. در مورد جراحی آب مروارید سه فرآیند متفاوت وجود دارد:

روش فیکو

این فرآیند که از سه فرآیند دیگر رایج تر و فقط مستلزم بیهوشی موضعی است. در این روش با استفاده از ارتعاشات فراصوتی، لنز معیوب به واسطه ابزار ظریفی حل می شود.

 خارج کپسولی

این نوع جراحی اغلب زمانی انجام می شود که عدسی چشم برای انجام جراحی نوع قبلی، زیادی متراکم باشد. این نوع جراحی به بخیه نیاز دارد و نیازمند دوره بهبود طولانی تری است.

 داخل کپسولی

این تکنیک نیازمند ایجاد برشی بزرگ است. و در آن کل عدسی و کپسول اطراف آن برداشته می شود. استفاده از این روش نادر است و تنها زمانی به کار می رود که آسیب های موجود در چشم جراح را وادار به استفاده از آن نماید. با گذشت زمان، لنز جایگزین شده شروع به تار شدن می کند که به راحتی توسط انجام عمل لیزر دیگری اصلاح می یابد.

0 پسندیده شده

دانیال میکائیلی
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.