320

اختلال یادگیری در بزرگسالان

|
0 دیدگاه
اجاره آپارتمان مبله ارزان

افرادی که به اختلالات یادگیری مبتلا هستند، ممکن است در درک و فهم مطالب، استفاده از زبان گفتاری یا نوشتاری مشکل داشته باشند.

این اختلال ممکن است به صورت ناتوانی در شنیدن و درک مفاهیم، صحبت کردن، خواندن، نوشتن و هجی کردن یا محاسبات ریاضی دیده شود.

وقتی از اختلال یادگیری در بزرگسالان صحبت می شود، باید تمام انواع اختلالات را در نظر گرفت. برخی افراد ممکن است تنها یک نوع اختلال از خود بروز دهند، اما برخی دیگر احتمال دارد مجموعه ای از مشکلات را داشته باشند. شدت این اختلال در افراد، متفاوت و از ملایم تا موارد حاد است.

البته نباید این اختلال را با مشکلات یادگیری ناشی از معلولیت بینایی، شنوایی یا حرکتی و عقب ماندگی ذهنی و محرومیت عاطفی، فرهنگی و اقتصادی اشتباه گرفت، زیرا افراد مبتلا، مانند دیگر افراد جامعه، دارای هوش متوسط یا بالاتر هستند و ممکن است ضریب هوشی پایین، بالا یا در حد یک نابغه داشته باشند.

موضوعی که باید به آن توجه کرد، این است که موفقیت در زمینه تحصیل یا زندگی ربطی به اختلال یادگیری ندارد. یعنی افرادی که به این مشکل دچارند، با کمک روش های درمانی می توانند بر مشکلات خود غلبه کنند.

اختلال یادگیری مشکلی پایدار است و در دوره های مختلف زندگی وجود دارد و تنها شکل آن تغییر می کند. مثلا چیزی که برای یک دانش آموز ابتدایی دردسرساز است، ممکن است در دوران نوجوانی به نوع دیگری خود را بروز دهد.

بنابراین از آنجا که افراد در دوران کودکی و نوجوانی و هنگام بزرگسالی مراحل متفاوتی را از سر می گذرانند، احتمال دارد مشکلات متفاوتی نسبت به مراحل قبل داشته باشند. حتی این وضعیت در مسیر گذراندن اوایل بزرگسالی تا دوران سالمندی ممکن است شکل تازه ای به خود بگیرد. هنگام مواجهه با این اختلال مهم نیست فرد در چه سنی باشد، مهم این است که او چنین مشکلی دارد و باید برایش فکری کرد.

ویژگی های مهم این اختلال

بزرگسالانی که به این اختلال مبتلا هستند، گرفتاری های خاصی دارند که زندگی روزمره شان را با مشکل مواجه می کند. اول از همه روی مهارت هایی که باید در دوران مدرسه می آموختند، تسلط ندارند. مهارت هایی مانند ریاضی، دیکته، خواندن و نوشتن تا سال ها برایشان چون مشکلی لاینحل باقی می ماند.

این افراد به دلایل گوناگون ممکن است نتوانند یادگیری خوبی داشته باشند. مثلا اگر در خواندن ضعیف هستند، ممکن است توانایی کافی در به کار بردن ترفندهای درک مفاهیم نداشته باشند. مشکلات در ریاضی نیز به شکل درک نکردن مفاهیم و مسائل ریاضی خود را نشان می دهد یا اگر تصاویر را بخوبی درک نمی کنند، در پردازش آنها مشکل دارند. این ناتوانی ها از فرآیندهای روان شناختی همچون شناخت، درک مفهوم، زبان، توجه، توانایی حرکتی و مهارت اجتماعی نشات می گیرد و اثر یکسانی روی عملکرد آنها در خانه، محل کار یا جامعه دارد.

ویژگی های ثانویه

در اختلالات یادگیری بزرگسالان، مشکلات ثانویه نیز مشاهده می شود. می توان این مشکلات را لایه بعدی بروز این اختلال دانست که به شکل مجموعه ای از مکانیسم ها، افکار و احساسات علیه فرد مبتلا بروز داده می شود.

مشکلات عاطفی و اجتماعی در بزرگسالان مبتلا بسیار قابل توجه است. آنها به طور کلی احساس بی ارزشی می کنند و اعتماد به نفس ندارند. بیشتر آنها حتی اگر در دوران بزرگسالی افراد موفقی باشند، از دوران کودکی و مدرسه شان خاطرات دردناکی دارند که لحظه ای رهایشان نمی کند.

در نتیجه بیشتر مواقع احساس احمق و ناشایست بودن می کنند. برخی از این افراد نیز به این باور که من هرگز نمی توانم می رسند و همیشه احساس درماندگی می کنند و خود را بازنده می دانند. هر زمان هم موفقیتی به دست بیاورند آن را کاملا تصادفی و بر مبنای شانس می دانند. حتی کسانی که پی درپی در کارهایشان موفق شده اند، باز هم احساس می کنند این موفقیت ها هرگز به خودشان ربطی ندارد و توانا و با کفایت نیستند.

این شرایط باعث می شود همیشه احساسی از خشم و ناامیدی در وجود خود حس کنند و در نهایت به سمت اضطراب و نگرانی پیش روند. به همین دلیل گاهی نمی توانند بخوبی از عهده انجام وظایف شان در زندگی روزمره برآیند و بیشتر مواقع کارهایشان را به تعویق می اندازند و این رفتار هزینه سنگینی برایشان به بار می آورد. گاهی اوقات هم دچار مشکلات روحی شدید مانند افسردگی می شوند.

باورهای غلط

درباره مبتلایان اختلال یادگیری باورهای غلطی وجود دارد که این باورها به وضعیت بد مبتلایان دامن می زند. برخی از این باورها چنین است:

۱ ـ آنها کم استعداد هستند.

مردم به مبتلایان اختلال یادگیری، از همان دوران کودکی، به گونه ای می نگرند که گویی کوچک ترین استعدادی در آنها وجود ندارد، اما این موضوع صحت ندارد و باوری غلط است زیرا ممکن است یک کودک ۷ ساله مبتلا به یکی یا بیشتر موارد اختلال یادگیری، در ۱۷سالگی دانش آموزی بسیار کوشا و در ۲۷ سالگی پدر، مادر یا کارمندی بسیار متمرکز روی کارش باشد. این افراد در بزرگسالی، با وجود تجربه مکرر شکست باز هم امکان موفقیت درخشان دارند.

۲ ـ کارمندان خوبی نیستند.

اکثر مردم بویژه کارفرمایان تصور می کنند این افراد نمی توانند کارکنان خوب و لایقی باشند، اما این موضوع صحت ندارد زیرا تاریخ، افراد بسیاری به خود دیده که با وجود این اختلال توانسته اند در کارهای خود بسیار موفق و حتی مدیران لایقی باشند. کسانی که در زمینه های مختلف اقتصادی، سیاسی، تجاری و صنایع، با غلبه بر اختلال یادگیری، توانسته اند گوی رقابت را از همتایان بربایند.

این افراد نیاز به درمان و حمایت دیگران دارند و اگر فردی به دلیل فقر مالی یا فرهنگی تحت درمان قرار نگیرد و از حمایت نهادهای اجتماعی برخوردار نباشد، ممکن است نتواند بر مشکلات یادگیری خود غلبه کند و استعدادهای بالقوه اش نهفته باقی بماند و تبدیل به فردی سرخورده شود.

۳ ـ آنها شبیه هم هستند.

همان طور که در ابتدای مقاله ذکر شد، این افراد بسته به قرار گرفتن در دوره های مختلف زندگی، ویژگی های روان شناختی، ذهنی و جسمی متفاوتی از خود بروز می دهند و بنابراین با یکدیگر متفاوت هستند. ممکن است کسی فقط یک نوع مشکل یادگیری داشته باشد، اما دیگری چند نوع مشکل را همزمان بروز دهد.

۴ ـ اختلال در یادگیری فقط به مسائل تحصیلی مربوط است.

این باور نیز غلط است. زیرا ممکن است در برخی مسائل دیگر نیز با مشکل مواجه باشند، از جمله

* هماهنگی حرکتی

* مدیریت زمان

* توجه و تمرکز

* مهارت های سازمانی

* سرعت پردازش

* مهارت های اجتماعی که برای دوست یابی و حفظ روابط مهم است.

* بلوغ عاطفی

* حافظه

* قدرت بیان

بسیاری از بزرگسالان مبتلا در انجام دادن وظایف روزمره مانند خرید، بودجه بندی، پر کردن فرم استخدامی یا خواندن منوی رستوران مشکل دارند.

درمان

در دوران کودکی با تشخیص بموقع اختلال یادگیری می توان مشکلات فرد را به وسیله آموزش های انفرادی درمان کرد.

اما اگر فرد بزرگسال چنین برنامه های اصلاحی در کودکی نداشته، احتمال دارد بر اثر تجربه فراوان شکست، انگیزه و قدرت پیشروی را از دست داده باشد. بنابراین بهترین کار، دادن انگیزه به آنهاست؛ مثلا ممکن است پدر یا مادری دوست داشته باشد برای فرزندش کتاب قصه بخواند و این انگیزه به او توان تلاش پیگیر در یادگیری خواندن می دهد و این موفقیت، سرآغاز موفقیت های دیگر او خواهد شد. آنها باید بدانند با اعتماد به نفس و قدرت درونی می توانند موفق شوند و این که سرانجام پس از شرایط سخت، لحظات خوب از راه خواهد رسید.

همچنین با کمک متخصصان باید روش های درک مفاهیم و عقاید را بیاموزند. مثلا به وسیله گوش کردن به سخنرانــی ها، بحث هـــــــای موضوعات مختلف یا دستورالعمل ها این مهارتشـــان را افزایش دهند. لازم اســــت اطلاعاتـی را که دریافــت می کننـــد بارها تکرار و مرور کنند. از آنجا که این افراد از نظر استنباط مســــــائل مختلف و قدرت تحلیل و نتیجه گیری و تصمیم گیری ضعیف هستند باید با کمک متخصصان زبده و روش های پیشنهادی، این مشکلات را برطرف کنند.

اجاره آپارتمان مبله ارزان
0 پسندیده شده

دانیال میکائیلی
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.