648

پیشگیری از سرطان کبد

|
0 دیدگاه
اجاره آپارتمان مبله ارزان

پیشگیری سرطان اقداماتی است که جهت کاهش خطر ابتلا به سرطان انجام می‌شود.

پیشگیری چیست

پیشگیری سرطان اقداماتی است که جهت کاهش خطر ابتلا به سرطان انجام می‌شود. با پیشگیری از سرطان، تعداد موارد جدید افراد مبتلا به سرطان در یک گروه یا جامعه کاهش پیدا می‌کند و این امید وجود دارد که این كار به کاهش تعداد مرگ ناشی از سرطان بينجامد.

جهت جلوگیری از به‌وجود آمدن سرطان جدید، دانشمندان به عوامل خطرزا (عوامل بروز سرطان) و عوامل حفاظتی توجه می‌کنند. به هر عاملی که خطر ابتلای شما به سرطان را افزایش دهد، عامل خطر سرطان مي‌گويند و هر عاملی که احتمال ابتلای شما را به سرطان کاهش دهد عامل حفاظتی به‌شمار مي‌آيد.

می‌توان از بروز بعضی عوامل خطر سرطان پیشگیری کرد ولی نمي‌توان مانع تعدادی از آنها شد. مثلاً سیگار کشیدن و به ارث بردن انواع خاصی از ژن‌ها عوامل خطر برای بعضی سرطان‌ها به‌شمار مي‌آيند. در این میان، می‌توان از مصرف سیگار خودداری کرد ولی نمي‌توان مانع به ارث بردن ژن شد. ورزش مداوم و برنامة غذایی سالم عوامل حفاظتی در مقابل بعضی از انواع سرطان به‌حساب مي‌آيند. جلوگیری از عوامل خطر و افزایش عوامل حفاظتی احتمال ابتلای شما به سرطان را کاهش مي‌دهند. ولی این بدین معنا نیست که شما هرگز به سرطان مبتلا نخواهید شد.

روش‌های متعددی برای پیشگیری از سرطان در دست مطالعه‌اند که از این میان می‌توان به اين موارد اشاره کرد

تغییر در شیوة زندگی و عادات غذا خوردن
خودداری از انجام کارها یا اجتناب از رفتاری که از جمله دلايل به‌وجود آمدن سرطان به‌شمار مي‌آيند.
مصرف دارو جهت درمان شرایط پیش سرطانی یا جلوگیری از شروع سرطان

سرطان کبد نوعی بیماری است که در آن سلول‌های بدخیم (سرطانی) در بافت کبد تشکیل می‌شوند

کبد یکی از بزرگ‌ترین اندام‌هاي بدن است. کبد چهار لَت (لوب) دارد و در سمت راست بالای شکم، پشت دنده‌ها گرفته است. کبد وظایف مهمی برعهده دارد که از جمله آنها می‌توان به اين موارد اشاره کرد:

تصفية مواد مضر از خون که این مواد از طریق مدفوع و ادرار از بدن خارج مي‌شوند.
تولید صفرا جهت کمک به گوارش چربی‌های غذا
ذخیرۀ گلیکوژن (قند)، ماده ای که بدن از آن برای ایجاد انرژی استفاده می‌کند.
تشخيص و درمان زودهنگام سرطان كبد باعث كاهش احتمال مرگ ناشي از اين نوع سرطان مي‌شود. در حال حاضر، هيچ آزمايش غربالگري مؤثر رايجي براي سرطانكبد وجود ندارد. عفونت با انواع خاصی از ویروس‌ها منجر به ابتلا به تورم کبد (هپاتیت) مي‌شود و خطر ابتلا به سرطان کبد را افزایش مي‌دهد.براي اطلاعات بيشتر به مقاله غربالگري سرطان كبد ( هپاتوسلولار ) مراجعه كنيد .

هپاتیت (تورم کبد) نوعی بیماری است که منجر به التهاب (تورم) کبد می‌شود. آسیب طولانی‌مدت به بافت کبد احتمال ابتلا به سرطان کبد را افزایش مي‌دهد. هپاتیت را به‌طور معمول گروهی از ویروس‌ها به نام ویروس‌های هپاتیت ایجاد مي‌كنند.

هپاتیت A

هپاتیت اِی به دلیل خوردن غذا یا نوشیدن آب آلوده به ویروس هپاتیت A به‌وجود می‌آید.

هپاتیت B

هپاتیت بی. در اثر تماس با خون، منی یا مایعات ديگر بدن فرد مبتلا به ویروس هپاتیت بی (HBV) به‌وجود می‌آید. این عفونت بسیار وخيم است و به کبد آسیب وارد مي‌کند و این آسیب گاه منجر به سرطان مي‌شود. بانک‌های خون، همۀ خون‌های اهدایی را از نظر ابتلا به هپاتیت B آزمایش می‌کنند که این امر، به طور قابل ملاحظه‌ای خطر ابتلای فرد به این ویروس، از طریق تزریق خون را کاهش می‌دهد.

هپاتیت C

هپاتیت سی. در اثر تماس با خون، منی یا مایعات دیگر بدن فرد مبتلا به ویروس هپاتیت سی  (HCV) به‌وجود می‌آید. مشابه با هپاتیت B، هپاتیت C نیز به کبد صدمه وارد مي‌کند و منجر به سرطان مي‌شود. در بیش‌تر افراد مبتلا به هپاتیت C سیروز کبد به‌وجود می‌آید. بانک‌های خون، همۀ خون‌های اهدایی را از نظر ابتلا به هپاتیت C آزمایش می‌کنند که این امر، به‌طور قابل ملاحظه‌ای خطر ابتلای فرد به این ویروس، از طریق تزریق خون را کاهش می‌دهد.

هپاتیت D

هپاتیت D در افراد مبتلا به هپاتیت B رخ می‌دهد. هپاتیتD را ویروس هپاتیت دی (HDV) ایجاد مي‌كند و از طریق تماس با خون آلوده یا سوزن کثیف یا روابط جنسی بدون محافظ با فرد مبتلا به (HPV) منتقل می‌شود. هپاتیت D به تورم کبد (هپاتیت) مي‌انجامد.

هپاتیت E

هپاتیت E را ویروس هپاتیتE به‌وجود مي‌آورد. هپاتیتE از طریق تماس دهانی- مقعدی یا نوشیدن آب آلوده منتقل می‌شود. هپاتیت E رایج نیست.

هپاتیت G

هیچ موردی از ابتلا به سرطان کبد به دلیل ویروس هپاتیت G مشاهده نشده است.

اين عوامل حفاظتی خطر ابتلا به سرطان کبد را کاهش مي‌دهند

واکسن هپاتیت B

استفاده از پژوهش‌های بالینی پیشگیرانة سرطان جهت بررسي روش‌هایی در پیشگیری از سرطان

بررسي روش‌هاي جديد پيشگيري از سرطان كبد در پژوهش‌هاي باليني

اجاره آپارتمان مبله ارزان
0 پسندیده شده

دانیال میکائیلی
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.