488

اختلالات روان پزشکی پس از زایمان

|
0 دیدگاه
اجاره آپارتمان مبله ارزان

گاهی ممکن است در دوران پس از زایمان، زنان دچار مشکلات روان پزشکی شوند.

غم مادری

عموماً به عنوان یک بیماری تلقی نمی شود. این ناراحتی موجب اختلال در عملکرد فرد نمی شود و در درصد زیادی از زنان رخ می دهد. این علایم عبارتند از: گریه کردن، احساس غمگینی و ناراحتی، خستگی و ناتوان از نگه داری کودک خود است، که عموماً در روزهای اول بعد از زایمان شروع می شود و خود به خود در طی یک هفته تا ده روز بهبود می یابد، و کم تر ممکن است به سمت اختلالات شدیدتر پیشرفت کند.

افسردگی بعد از زایمان

ممکن است در حد متوسط یا شدید باشد و به صورت تدریجی از هفته ی دوم و یا سوم بعد از زایمان شروع شود و در طی هفته ها و یا ماه ها پیشرفت کند و سرانجام بهبود یابد و یا در یک حالت ثابت باقی بماند. از علایم آن خستگی شدید، بی خوابی، غمگینی، اضطراب، گریه کردن و بی قراری می باشد.

این افسردگی موجب اختلال عملکرد در مادر می شود و در توانایی وی برای مراقبت صحیح از شیرخوار نیز ایجاد مشکل می کند که خود منجر به اختلال در رابطه ی سالم بین مادر و کودک می شود. یکی از مسائل مهم در این وضعیت احتمال خطر خودکشی خصوصاً در موارد شدید بیماری می باشد و لازم است خانواده به محض مشاهده ی چنین وضعیتی فوراً با پزشک تماس بگیرند و بیمار را بستری کنند.

سایکوز بعد از زایمان

( اختلالات روانی شدید بعد از زایمان): درصد بسیار کمی از مادران ( ۱-۲ مادر از هر ۱۰۰۰ زایمان) دچار اختلال روان پزشکی شدید می شوند. اختلال عموماً بین روزهای سوم تا چهاردهم بعد از زایمان رخ می دهد و زن باردار دچار حالت منگی و گیجی و توهم و هذیان های مختلف می شود. یکی از خطرناک ترین عواقب این اختلال خطر نوزادکشی می باشد و به همین جهت از نظر درمانی یک اورژانس ( ارجاع فوری) تلقی می شود.

اندوه از دست دادن فرزند

مادرانی که مرده زایی یا سقط داشته اند و یا فرزندشان فوت می کند در معرض افسردگی و اختلال روان پزشکی هستند.

پیش آگهی تمام این اختلالات نسبتاً خوب بوده و انتظار می رود که با تشخیص به موقع و درمان فوری و صحیح، علایم کنترل شوند. ولی در صورت تأخیر در درمان، بیماری مقاوم می شود و زمان طولانی تری را برای درمان نیاز خواهد داشت.

بهتر است افرادی که سابقه ی اختلال روانی دارند و یا مادران در معرض خطر قبل از باردار شدن با پزشک مشورت کنند.

اجاره آپارتمان مبله ارزان
0 پسندیده شده

دانیال میکائیلی
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.