512

نگذارید مغزتان سکته‌ کند

|
0 دیدگاه
اجاره آپارتمان مبله ارزان

وزن بالا باعث افزایش فشار و قند خون می شود و یکی از عوامل خطر سکته مغزی است.

امروز در دنیا به نام سکته مغزی نامگذاری شده است؛ عارضه ای که سومین علت مرگ و میر پس از بیماری های قلبی و سرطان و علت ۱۳ درصد از موارد مرگ و میر در کل دنیا را تشکیل می دهد.

خیلی ها از سکته مغزی بیش ازسکته قلبی می ترسند و معتقدند نجات و بازگشت به وضعیت طبیعی پس از سکته مغزی به سختی ممکن است. در این که سکته مغزی می تواند ناتوانی های ذهنی و فیزیکی بسیاری به دنبال داشته باشد، شکی وجود ندارد، اما نکته مهم آن است که این عارضه مغزی در بسیاری موارد قابل پیشگیری است.

جالب آن که بررسی ها نشان می دهد ۹۰ درصد سکته های مغزی تحت تاثیر عوامل خطری ایجاد می شود که قابل پیشگیری و کنترل هستند. این عوامل شامل فشار خون و چربی بالا، دیابت، سیگار و الکل، توقف تنفسی حین خواب، چاقی و کم تحرکی می شود.

گرچه سن بالا، جنسیت و نژاد نیز در بروز سکته مغزی نقش دارند، اما تاثیر آنها در بروز این عارضه خطرناک مغزی بسیار کمتر از عواملی است که قابل کنترل و پیشگیری هستند.

خوشبختانه عوامل خطری چون فشار خون و چربی بالا، دیابت، چاقی، مصرف سیگار و چربی خون با تغییر سبک زندگی قابل اصلاح است. در واقع از یک سو، درمان دارویی فشار خون، دیابت و چربی خون بالا، خطر ابتلا به سکته مغزی را کاهش می دهد و از سوی دیگر، فعالیت بدنی مناسب، رژیم غذایی کم نمک و کم چربی در کاهش ابتلا به گرفتگی عروق قلبی و مغزی نقش دارند.

بیماران قلبی بیشتر در خطرند

یکی از شایع ترین علل سکته مغزی رها شدن لخته از قلب و ورود به مغز است که باعث ایجاد سکته مغزی می شود.

مشکلات قلبی شامل اختلالات ریتم قلب، ناهنجاری دریچه ای قلب و سکته های قلبی به علت آمبولی (لخته) است. همچنین افراد مبتلا به بیماری های قلبی ـ عروقی به نوبه خود فاکتورهای خطری مثل فشار خون بالا، چربی خون بالا و دیابتدارند که خطر سکته مغزی را نیز افزایش می دهد.

سکته مغزی در سایه بیماری های متابولیکی

بیماری های متابولیکی مثل دیابت، فشار خون بالا و چربی خون بالا در ایجاد خطر سکته مغزی نقش دارند.
فعالیت بدنی مناسب رژیم غذایی کم نمک و کم چربی در کاهش ابتلا به گرفتگی عروق قلبی و مغزی نقش دارند.

در این میان، فشار خون بالا یکی از مهم ترین فاکتورهای خطر سکته مغزی و خونریزی های داخل مغز است. به بیان دیگر، اختلالات متابولیک از طریق افزایش ارترواسکلروز، خطر سکته مغزی را افزایش می دهد.

چاقی نیز از عوامل خطر سکته مغزی است. البته چاقی ناحیه شکم در ایجاد خطر سکته مغزی نقش بیشتری دارد. بر این اساس، کاهش وزن باعث کاهش فشار خون و بهبود وضعیت متابولیک مثل کاهش قند خون و چربی خون می شود.

چه کنیم تا مغزمان سکته نکند

جالب است بدانید بروز سکته مغزی در آقایان به علت بالا بودن بروز عوامل خطر بیشتر از خانم هاست، ولی عوارض سکته مغزی در خانم ها بیشتر از آقایان است.

خطر سکته مغزی در خانم های سیگاری که قرص های ضدبارداری مصرف می کنند و بالای ۳۵ سال دارند نیز زیاد است.

بی شک، درمان فشار خون بالا در کاهش خطر اترواسکلروز نقش دارد. بررسی ها نشان می دهد کاهش ۱۰ میلی متر جیوه در فشار خون تا ۳۳ درصد خطر سکته مغزی را کاهش می دهد. البته کاهش مصرف نمک (کمتر از ۱۸۰۰ میلی گرم در روز) نیز باعث کاهش فشار خون می شود.

کاهش وزن نیز به کم شدن فشار و قند خون کمک می کند که برای کنترل قند خون بالا، دارو، رژیم غذایی و فعالیت بدنی توصیه می شود. بر این اساس، فعالیت بدنی متوسط به مدت ۳۰ دقیقه در روز برای پنج روز در هفته و فعالیت بدنی شدید سه روز در هفته باعث کاهش فاکتورهای خطر گرفتگی های عروقی می شود.

از سوی دیگر، خودداری از نوشیدن الکل و کشیدن سیگار، خطر نسبی سکته مغزی را کاهش می دهد. بی شک برخورداری از یک رژیم غذایی حاوی سبزیجات و میوه جات که فیبر زیاد دارند، خوردن روغن زیتون، خودداری از مصرف چربی های اشباع شده، نخوردن فست فودها، کاهش مصرف گوشت قرمز و افزایش مصرف گوشت سفید به ویژه ماهی نیز در پیشگیری از سکته مغزی بسیار موثر خواهد بود.

اجاره آپارتمان مبله ارزان
0 پسندیده شده

دانیال میکائیلی
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.