367

همنشینی با بیماری صرع

|
0 دیدگاه
اجاره آپارتمان مبله ارزان

خیلی ها تنها تصوری که از بیماری صرع در ذهنشان دارند، کالبد شخصی در وضعیت ناراحت کننده ای بر اثر حمله و در حال تشنج است.

در حالی که چنین ذهنیتی نسبت به بیماری ای که یک پدیده اجتماعی محسوب می شود، بسیار ناکافی و البته از روی ناآگاهی است.

این بیماری با توجه به عوارض متعددی که دارد سبب تداخل با تمام فعالیت های روزمره زندگی می شود و تعاملات اجتماعی را دستخوش تغییر می کند. این تاثیرات از خانواده آغاز می شود و تمام جامعه را نیز در بر می گیرد. توجه داشته باشید مواجهه و کنترل معضلات ناشی از این بیماری، مهارت و هنر ویژه ای می طلبد که بدون صرف انرژی زیاد و تحصیلات و آموزش های خاصی کسب نخواهد شد.

یکی از مهم ترین اصول اولیه در مدیریت امور مربوط به صرع، آگاهی اقشار جامعه درباره این بیماری و عوارض جسمی و روحی ناشی از آن است. این که اعضای خانواده یک بیمار مصروع باید همیشه آماده بروز حمله تشنجی باشند و بدانند در زمان حمله تشنجی چگونه با حفظ خونسردی می توانند تشنج را با کمترین عارضه کنترل کنند، از ضروریات اصلی برای مواجهه با این بیماری است.

سهل انگاری نکردن در مصرف دارو و اصول بهداشت زندگی و دقت در مواردی مثل خواب مناسب، تغذیه متعارف، پرهیز از شرایط خطرناک و استرس نیز از نکات مهم در کنترل صرع است.

اگر صرع مقاوم به درمان دارید

خوب است بدانید حدود ۸۰ درصد بیماران مصروع می توانند زندگی طبیعی داشته باشند و با تلاش خود به درجات عالیه تحصیلی و حرفه ای نایل شوند. به بیان دیگر این بیماران در صورت کنترل تشنجات می توانند در محیط کاری کاملا موفق باشند.

متاسفانه اغلب مشکلات و معضلات مربوط به صرع در بیمارانی دیده می شود که کاملا تحت کنترل نیستند و به دلایل مختلف در محیط کار و اجتماع دچار حمله می شوند. در چنین شرایطی مشاهده حمله از سوی همکاران و دوستان واکنش های متفاوتی ایجاد می کند که گاهی به دلیل ناآگاهی در مورد صرع است که متاسفانه همین واکنش اطرافیان و دوستان بعضی اوقات سبب برخورد های ناخوشایند و حتی طرد بیمار از جامعه می شود.  بیمارانی که با وجود مصرف داروهای مناسب خود هنوز دچار حملات تشنجی می شوند، در واقع مبتلا به صرع مقاوم به درمان هستند، مهم ترین مشکل بیماری صرع در واقع پذیرش این افراد به عنوان عضو و مجزا کردن این افراد از جامعه است.

کنترل حمله تشنجی در مدرسه

بیماران مصروع در سنین کودکی و مدرسه در صورت نداشتن کنترل مناسب به حمایت منطقی از طرف خانواده و اولیای مدرسه نیاز دارند.   امروزه در کشورهای مترقی، نه تنها اولیای مدرسه، بلکه تمام دانش آموزان به خوبی برای کنترل حمله تشنجی آموزش دیده اند و در صورت مشاهده حمله تشنجی می توانند بخوبی صحنه را مدیریت کنند و طبیعتا می توان تصور کرد در محیط کاری هم بیماران با مشکل خاصی مواجه نخواهند بود.

اما و اگرهای رانندگی

بیماران مصروع باید بدانند تا زمانی که کاملا کنترل نشده اند و پزشک اجازه نداده، نباید رانندگی کنند و معمولا این زمان بعد از گذشت حدود سه سال از آخرین تشنج بیمار خواهد بود. برای رفت و آمد استفاده از وسایل نقلیه عمومی مثل اتوبوس و مترو برای این بیماران مشکل ساز نیست ولی توصیه می شود در صورتی که حملات صرعی کنترل شده نباشند با یکی از دوستان یا افراد خانواده تردد کنند.

بایدها و نباید های صرعی

مهم ترین عامل در کنترل بیماری صرع مصرف به موقع و منظم داروهاست که باید از سوی بیمار و خانواده وی کاملا جدی گرفته شود، متاسفانه مهم ترین علت کنترل نشدن حملات تشنجی مصرف نامنظم دارو از سوی بیماران است.  ورزش از موارد بسیار کمک کننده به بیماران مصروع است، تقریبا هیچ گونه محدودیت جدی در این بیماران وجود ندارد و فقط بعضی از ورزش های خاص مثل شنا در دریا، پرواز با کایت و موتورسواری باید ممنوع باشد، ولی بسیاری از ورزش های دوومیدانی و تیمی آزاد و بی خطر هستند و باید بیماران به انجام این ورزش ها تشویق شوند.

رژیم غذایی خاصی در بیماران مصروع توصیه نمی شود،در صورتی که خود بیمار یا خانواده اش متوجه شوند با مصرف غذای خاصی، حمله عارض می شود، توصیه می شود از رژیم غذایی بیمار حذف شود. توجه داشته باشید همراه داشتن وسایل خطرناک و برنده و آتش زا برای همه خطرناک بوده و برای بیماران مصروع نیز بسیار خطرناک محسوب می شود. همچنین برای این بیماران پوشش خاصی توصیه نمی شود ولی در صورت خارج از کنترل بودن تشنجات، بهتر است این بیماران از پوشیدن لباس های تنگ منع شوند تا در صورت حمله سبب آزار جسمی و تنفسی بیمار نشود.

استفاده از رایانه و تلفن همراه منع نمی شود

متاسفانه عقیده عمومی بر این است که تجهیزات تکنولوژیک امروزی همچون رایانه، تلفن های همراه هوشمند و تبلت خطرناک بوده و سبب حملات تشنجی می شوند.

استفاده معقول و بدون افراط از چنین وسایلی هیچ خطری برای بیماران مصروع ندارد و فقط در صورت ابتلا به نوع خاصی از تشنج که حساس به نور است باید طبق شرایط خاص از این وسایل استفاده شود.

اجاره آپارتمان مبله ارزان
1 پسندیده شده

دانیال میکائیلی
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.