454

وقتی پاها آرام و قرار ندارد

|
0 دیدگاه
اجاره آپارتمان مبله ارزان

سندرم پاهای بی قرار یکی از اختلالات بسیار شایع بین افراد جامعه است که اختلال قابل توجهی در خواب افراد را باعث می شود.

حدود ۱۰ درصد افراد جامعه به این سندروم مبتلا هستند که در ۵ درصد افراد فرم شدید آن وجود دارد.

این سندرم در خانم ها بیشتر از آقایان دیده می شود. اغلب در کودکی شروع می شود ولی معمولا آن را تشخیص نمی دهند و به عنوان دردهای رشد نادیده گرفته می شود. علامت شاخص این بیماری احساسات ناخوشایند در پاها در زمان استراحت در شب است که با حرکت دادن پاها بهبود می یابد و با خستگی تشدید می شود. به عنوان مثال فرد نمی تواند آرام جلوی تلویزیون بنشیند و آن را تماشا کند یا به علت نیاز به حرکت دادن مداوم پاها نمی تواند راحت بخوابد.

توصیف احساسات ناخوشایند در پا دشوار است و هر فرد به صورتی آن را بیان می کند. به عنوان مثال احساس خزیدن چیزی، درد، سوزش، چنگ زدن، کشش و مور مور شدن یا خارش در پاها. علائم معمول در پاها هستند ولی به ندرت دست ها نیز درگیر می شوند. علائم دوطرفه هستند و از چند دقیقه تا چند ساعت طول می کشند.

این نشانه ها اغلب در خواب بروز می کنند، ولی ممکن است در هر زمان از شبانه روز، به ویژه بعد از زمان های طولانی بی حرکتی مثلا در هواپیما یا اتومبیل بروز کنند. علائم در اواخر عصر و شب حداکثر شدت را دارند و بیماران ذکر می کنند بهترین زمان خواب آنها اوایل صبح و بین ٦ تا ۱۰ صبح است.

در بیشتر موارد سندرم پاهای بی قرار به صورت اولیه بروز می کند ولی گاهی به عللی نظیر کم خونی، فقر آهن، نوروپاتی، نارسایی کلیه، بیماری پارکینسون، کم کاری تیروئید و مصرف بعضی داروها نظیر داروهای ضدافسردگی بروز می کند.این حالت بویژه در حاملگی تشدید می شود و در بسیاری از مبتلایان سابقه مشکل مشابه در دیگر افراد فامیل نیز وجود دارد. این بیماری با شرح حال، معاینه و انجام آزمایش های تکمیلی از سوی متخصص مغز و اعصاب تشخیص داده می شود.

برای تشخیص، این سندرم باید چهار ویژگی زیر وجود داشته باشد

تمایل به حرکت پاها با احساس ناخوشایند در پاها، تشدید این علائم با بی حرکتی پاها، بهبود این علائم با حرکت دادن پاها و تشدید این علائم در اواخر عصر و شب.

خوشبختانه درمان های بسیار خوب و موثری برای این بیماری وجود دارد، نظیر ترکیبات دوپامین که تجویز آن باعث بهبود علائم و برگشت خواب راحت و با آرامش در فرد مبتلا می شود.

اجاره آپارتمان مبله ارزان
0 پسندیده شده

دانیال میکائیلی
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.