333

سردردهای ۱۰ گانه

|
0 دیدگاه
اجاره آپارتمان مبله ارزان

درد علامت خوبی برای جلب توجه فرد به وجود اختلالی در بدن است.

سردردها هم از این قاعده مستثنی نیستند و می توانند علامت ساده ای برای یک بیماری مهم یا یک عامل بدون دلیل و مزاحم و کاهش دهنده کیفیت زندگی بیمار باشند…

پس سردرد یا هر درد دیگر در بدن یک علامت هشدار است و حتما باید دلیل آن مشخص شود. سردردها همیشه آزاردهنده اند ولی خوشبختانه شناخت انواع و علامت های آنها بسیار موثر است.

۱. تنشی

رایج ترین نوع سردرد، سردرد تنشی یا عصبی است؛ سردردی مزمن که تقریبا از سن بلوغ یا دهه های دوم و سوم زندگی آغاز می شود و با هر بار فشار عصبی و استرس شدت می یابد. این نوع سردرد در پایان روز به اوج خود می رسد.

۲. میگرنی

منشاء عروقی دارد. یک دوره مختص به انقباض عروق (دوره پیش مقدمه) و دوره ای دیگر مختص به انبساط عروق (پیش درآمدی یا اورا) است. باز شدن ناگهانی عروق خونی مغز، باعث درد شدید یکطرفه و با ماهیتی ضربان دار می شود. میگرن فقط به سردرد ختم نمی شود بلکه برخی بیماران دچار تهوع، استفراغ و گاهی ترس از نور می شوند.

۳. خوشه ای

سردرد خوشه ای شباهت زیادی به سردرد میگرنی دارد ولی برخلاف میگرن که در شرایط خاص ایجاد می شود، در یک دوره های به خصوصی تظاهر می کند. مثلا بیمار هرچند ماه یکبار چند حمله سردرد را تجربه می کند و بعد بهبود می یابد. علت این نوع سردرد هم عروقی است و اگر بیمار ریتم سردرد را بشناسد، می تواند به موقع و با مصرف دارو از بروز حمله ها پیشگیری کند.

۴. سردرد ناشی از سینوزیت

این سردرد از عناصر اطراف مغز به سر منتشر می شود و اصلا ریشه مغزی ندارد. وقتی سینوس های پیشانی و تحت فکی دچار التهاب و عفونت می شوند، درد به ناحیه پیشانی، گونه ها و اطراف چشم منتشر می شود. تشخیص این نوع سردرد آسان و به راحتی از دیگر سردرد ها قابل افتراق است.

۵. درد التهاب مفصل گیجگاهی

گاهی درد های مفصل گیجگاهی نادیده گرفته می شود و حتی پزشکان آن را با نوع دیگری از سردرد اشتباه می گیرند زیرا درد به اعضای اطراف مفصل از جمله سر منتقل می شود. این اختلال مربوط به دیسک مفصلی و با بررسی دقیق قابل تشخیص است.

۶. سردرد ناشی از التهاب گوش

التهاب یا ضایعات در گوش میانی، دردی را در ناحیه شقیقه و پشت گوش ایجاد می کند. البته اغلب پری و گرفتگی گوش و سرگیجه همزمان با این نوع سردرد اتفاق می افتد.

۷. سردرد ناشی از عصب سه قلو

عصب سه قلو در صورت قرار دارد. نورالژی عصب سه قلو با دردی شدید و ناگهانی آغاز می شود. درد یکطرفه است و در پیشانی، گونه و فک تحتانی حس می شود. این نوع سردرد حالت خنجری و کاملا مشخص دارد و درد با دارو کنترل می شود. در صورت تاثیرنداشتن دارو تزریق به عقده گاسر و نهایتا انجام عمل جراحی برای رفع فشار از روی عصب سه قلو لازم است.

۸. سردرد ناشی از فشار خون بالا

در صورتی که افزایش فشار خون شریانی درمان نشود و این افزایش شدید هم باشد، ممکن است سردرد عمومی ایجاد شود که اغلب صبحگاهی است و با کنترل فشار بهبود می یابد.

۹. سردرد ناشی از خونریزی مغزی

الگوی این نوع سردرد، ناگهانی و انفجاری است و شکایت بیمار این است که تا به حال چنین سردردی را تجربه نکرده است. گاه شدت درد آنقدر زیاد است که بیمار از هوش می رود. سفتی و خشکی گردن از نشانه های اولیه هستند و ترس از نور هم در بیماران دیده می شود. تشخیص زودهنگام این سردرد بسیار مهم است زیرا خونریزی ممکن است تکرار شود و جان بیمار را به خطر بیندازد. این بیماران به اقدام های اورژانسی نیاز دارند.

۱۰. سردرد ناشی از تومور مغزی

وقتی حجم مغز از حالت طبیعی بیشتر شود، مغز به تدریج دچار افزایش فشار خواهد شد زیرا درون جمجمه جای اضافی وجود ندارد. این سردرد ها برخلاف دیگر سردرد ها به درمان دارویی پاسخ نمی دهند و به بررسی های بیشتری نیاز دارند. بیماری هایی که باعث افزایش فشار مغز می شوند، تومور های مغزی یا خونریزی های داخل مغز هستند.

بیماران دچار سردردی با الگوی جدید هستند که قبلا آن را تجربه نکرده اند. علائم عصبی مانند بی حسی در اندام ها و تاری دید در بسیاری از آنها دیده می شود که گاه تشنج نیز به آن اضافه می شود. پزشک با معاینه ته چشم بیمار متوجه تورم در عروق همان ناحیه می شود. اینها علائمی هشداردهنده اند و باید از اینکه جسم فضاگیری در مغز وجود ندارد، مطمئن شویم.

علایم هشداردهنده سردرد

تشخیص سردرد ابتدا با یک معاینه و گرفتن شرح حال دقیق از بیمار انجام می شود. سردرد ها متنوع و علامت ها بسیار موثر هستند. پزشک با شناخت علامت ها و گاه انجام آزمایش هایی، درمان مناسبی را انتخاب می کند. نکته مهم در تشخیص نوع سردرد این است که نگرانی بیمار کمتر می شود و می تواند در مراحل عود بعدی خوددرمانی کند ولی هر بیماری باید دقت کند حمله های شدید، تغییر فرکانس و دفعات بروز سردرد علامت های هشداردهنده ای هستند و در صورت بروز چنین حالت هایی مراجعه به پزشک الزامی است.

اجاره آپارتمان مبله ارزان
0 پسندیده شده

دانیال میکائیلی
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.