591

برگشت صفرا تا گلو چه عوارضی دارد؟

|
0 دیدگاه
اجاره آپارتمان مبله ارزان

تماس طولانی مدت مری با اسید معده و یا اسید معده و صفرا باعث آسیب دیواره پایین مری می شود. در این صورت خطر سرطانی شدن سلول های آسیب دیده مری زیاد است.

ریفلاکس یا برگشت صفرا زمانی اتفاق می افتد که صفرا از کبد به طرف معده و مری (لوله بین دهان و معده) برگردد.صفرا یک مایع گوارشی است که توسط کبد تولید می شود و در کیسه صفرا ذخیره می گردد.ریفلاکس صفرا می تواند با برگشت اسید معده به طرف مری همراه باشد.

عوارض ریفلاکس یا برگشت صفرا

مخاط چسبنده ای دیواره داخلی معده را پوشانده است و از آن در برابر اثرات مخرب اسید معده محافظت می کند. ولی مری چنین مخاط محافظی را ندارد، لذا برگشت اسید معده و صفرا به داخل آن، آسیب های جدی به بافت مری وارد می کند.

برگشت صفرا و برگشت اسید معده با هم، خطر بروز عوارض زیر را افزایش می دهد:

۱- بیماری ریفلاکس مری معدی: بروز گهگاهی سوزش سردل معمولا نگران کننده نیست. اما بروز مکرر یا مداوم سوزش سردل، شایع ترین علامت ابتلا به بیماری ریفلاکس معدی مری است. این بیماری باعث آزار و التهاب بافت مری می شود. ریفلاکس مری معدی اغلب در اثر زیادی اسید معده رخ می دهد.

اگر چه برگشت صفرا هم مشکل ز است، ولی اهمیت آن در ریفلاکس هنوز جای بحث دارد.

۲- مری بارت: تماس طولانی مدت مری با اسید معده و یا اسید معده و صفرا باعث آسیب بافت دیواره پایین مری و بروز بیماری مری بارت می شود. در این صورت خطر سرطانی شدن سلول های آسیب دیده مری زیاد است.

تحقیق روی حیوانات آزمایشگاهی نشان داده است بین برگشت صفرا به مری و بروز مری بارت ارتباط وجود دارد.

۳- سرطان مری: متاسفانه سرطان مری تا مرحله پیشرفته آن معلوم نمی شود. احتمال وجود ارتباط بین برگشت صفرا و اسید معده و بروز سرطان مری هنوز جای بحث دارد، اما بسیاری از محققان معتقدند یک ارتباط مستقیم بین آن ها وجود دارد.

در بررسی های حیوانی معلوم شده است که ریفلاکس صفرا باعث سرطان مری می شود.

راه های تشخیص ریفلاکس صفرا

توضیح و بیان علائم به پزشک، اغلب برای تشخیص مشکل ریفلاکس کافی است. اما تشخیص ریفلاکس اسید معده از ریفلاکس صفرا سخت است و به آزمایشات بیشتری نیاز دارد.

همچنین برای بررسی آسیب مری و معده و تغییرات پیش سرطانی آن ها نیاز به آزمایشات دیگری است.

روش های تشخیص ریفلاکس صفرا عبارتند از:

۱- آندوسکوپی مری و معده: یک لوله نازک و قابل انعطاف که یک سر آن دوربین دارد (آندوسکوپ)، از ناحیه گلو به طرف مری و معده فرستاده می شود. این وسیله می تواند زخم ها و التهاب معده و مری را نشان دهد.همچنین پزشک می تواند به وسیله آندوسکوپ، نمونه ای از بافت مری را برای بررسی مشکل مری بارت و سرطان مری بردارد و آزمایش کند.

۲- آزمایشات اسید در حال گردش

۳- امپدانس مری

اجاره آپارتمان مبله ارزان
0 پسندیده شده

دانیال میکائیلی
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.