482

سرطان خون، یک سرطان شایع کودکانه

|
0 دیدگاه
اجاره آپارتمان مبله ارزان

پزشکان معتقدند که والدین باید اطلاعات خود را در مورد نشانه های رایج در بیماری های مهم کودکان بالا ببرند.

۹ علامت سرطان خون را بشناسید

سرطان خون کودکان بیشتر از چه نوعی است

سرطان خون یکی از سرطان های شایع در کودکان است. یک چهارم سرطان خونی که کودکان به آن مبتلا می شوند، از نوع لنفوم لنفوبلاستیک حاد (ALL) و لنفوم میلوبلاستیک حاد (AML) است. شیوع لنفوم لنفوبلاستیک حاد در کودکان، ۷۰ درصد و شیوع لنفوم میلوبلاستیک ۳۰ درصد است.

معمولا سرطان خون کودکان در چه سنی بروز می کند

این دو نوع سرطان معمولا در ۲ تا ۵ سالگی بروز می کنند اما در دوره نوزادی نیز ممکن است دیده شود. شیوع آن در پسرها بیشتر از دخترهاست. در مغز استخوان سلول هایی به نام لنفوبلاست و میلوبلاست وجود دارد که اگر تعداد آنها بیش از حد طبیعی شود، باعث بروز سرطان خون می شود.

اصلا چرا کودکان به سرطان خون مبتلا می شوند

علت مشخصی برای بروز این بیماری گزارش نشده است ولی دیده شده در فرزند مادرانی که در ۳ ماهه اول بارداری از سیگار و مواد مخدر استفاده می کنند، احتمال شیوع سرطان لنفوبلاستیک بیشتر است. بعضی از محققان به عفونتی به نام مونونوکلئوز که ویروس آن EBV نام دارد اشاره می کنند و احتمال می دهند ابتلای کودک به چنین عفونتی خطر ابتلا به لنفوبلاستیک حاد را در او بیشتر می کند.

سرطان خون کودکان علامت خاصی دارد

در درجه اول والدین باید به بزرگی غیرطبیعی و ناگهانی شکم کودک توجه کنند. بزرگی شکم معمولا به دلیل بزرگی کبد و طحال است و این نشانه حتما باید جدی گرفته شود. تب غیر قابل توجیه که به درمان های دارویی جواب نمی دهد، هم مشکوک و نیازمند پیگیری است.

بزرگی غدد لنفاوی به خصوص در ناحیه گردن، کاهش اشتهای غیرقابل توجیه کودک، کاهش وزن بدون دلیل از دیگر علائم هشداردهنده هستند. دردهای استخوانی ناحیه کمر در کودکان شیوع ندارد ولی اگر کودکی از درد کمر که چند روز هم طول کشیده شکایت کند، حتما باید به متخصص خون یا ارتوپد اطفال مراجعه کرد تا احتمال ابتلا به سرطان خون در مورد آن کودک بررسی شود.

از سرطان خون نترسید

با توجه به پیشرفت علم پزشکی، سرطان خون کودکان همچنان بیماری خطرناکی است

شایع ترین نوع سرطان خون کودکان از نوع لنفوبلاستیک است که دو نوع کم خطر و پرخطر دارد. اگر کودکان کمتر از یک سال یا بیشتر از ۱۰ سال به آن مبتلا شوند، پرخطر است. بیمارانی که در گروه پرخطر قرار می گیرند، حدود ۶۰ الی ۶۳ درصد بقای ۴ تا ۵ ساله دارند و بیمارانی که عوامل خطر ندارند ۸۰ تا ۸۵ درصد مواقع به درمان ها جواب می دهند.

با توجه به چه شواهدی متوجه می شویم بیمار به درمان جواب می دهد

مدت درمان در سرطان خون لنفوبلاستیک حاد حدود ۲ تا ۳ سال است. روز ۱۴ بعد از شروع درمان و روز بیست و هشتم، مغز استخوانبیمار آزمایش می شود. اگر سلول های بدخیم از بین رفته باشند، جای امیدواری است.

اگر سلول های بدخیم از بین نرفته بودند، چه باید کرد

وقتی سرطان خون در کودک با فاصله کوتاهی عود می کند یا در همان مراحل اولیه یعنی یکی دو ماه اول به درمان جواب نمی دهد، مجبور به تغییر نوع درمان هستیم و باید بیمار را برای پیوند مغز استخوان آماده کنیم. پیوند مغز استخوان ترجیحا از بستگان درجه اول (مادر، پدر، خواهر و برادر) گرفته می شود که نمونه ژنتیکی مشابه کودک دارند. اگر مشابه نباشند، باید از دهنده غیرهمسان استفاده کرد. البته پیوند مغز استخوان وقتی انجام می گیرد که سلول های بدخیم موقت و با درمان، از بین رفته باشد. در غیر این صورت پیوندمغز استخوان بی فایده خواهد بود.

اگر در خانواده ای یک کودک مبتلا به سرطان خون وجود داشته باشد، بقیه کودکان هم باید تحت نظر باشند

احتمال ابتلای کودک دیگر ۲ تا ۴ برابر افزایش می یابد اما این رقم اندک است و والدین نباید نگران باشند و نیازی هم نیست که بچه های دیگر هم آزمایش دهند.

تعداد کودکان مبتلا به سرطان خون در جامعه ما زیاد شده است

گرچه آمار دقیقی در ایران درباره افزایش شیوع بدخیمی ها در کودکان وجود ندارد ولی به نظر می رسد کودکان بیشتر از قبل به بیماری های بدخیم از جمله سرطان خون مبتلا می شوند. شاید صنعتی شدن و آلودگی هوا را بتوان از اصلی ترین دلایل ابتلای کودکان به این بیماری ها دانست.

تومور مغزی در کودکان چه علامتی دارد

شیوع تومورهای مغزی در کودکان کمتر از بزرگسالان است. تومورهای مغزی در کودکان علائم متفاوتی ایجاد می کنند. اگر کودک سن کمی داشته باشد، نمی تواند از سردرد شکایت کند. این کودکان به دلیل سردرد معمولا بی قرارند و سر را به بالش می مالند ولی کودکانی که حرف می زنند، می توانند در مورد این درد به والدینشان بگویند. سردردهای کودکان بالای ۵ سال ممکن است به دلیل میگرن هم باشد.

سردردی که کودک را نیمه شب از خواب بیدار می کند، سرگیجه ادامه دار، استفراغ بدون دلیل (به خصوص اگر کودک هنگام برخاستن از خواب استفراغ کند) حتما نشانه وجود بیماری است که باید پیگیری شود. جمجمه حجم محدودی دارد و اگر توموری در آن ایجاد شود، فشار داخل مغز را بالا خواهد برد و ممکن است به اعصاب چشم فشار وارد کند. در این مواقع علائم چشمی ایجاد می شود. مهم ترین علامت، انحراف چشم کودک است. در معاینه، وقتی پزشک با دستگاه به عصب چشم نگاه می کند، تورم عصب مشهود است.

گاهی هم وقتی کودک مستقیم به جلو نگاه می کند، چشم کمی به سمت پایین انحراف پیدا می کند. تشنج کودکان نیز محتمل است. تشخیص قطعی تومور، سی تی اسکن یا ام آرآی است. درمان تومور مغزی در کودکان خارج کردن تومور از طریق جراحی است ولی بعضی از تومورها در مکان نامناسبی هستند که دسترسی جراح به آن تقریبا غیرممکن است و در این موارد شیمی درمانی یا رادیوتراپی توصیه می شود. در مواقعی که تومور خوش خیم است، شاید نیازی هم به درمان نباشد.

اجاره آپارتمان مبله ارزان
0 پسندیده شده

دانیال میکائیلی
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.