254

راهکارهای تشخیص علائم و درمان یک بیماری

|
0 دیدگاه
اجاره آپارتمان مبله ارزان

از سرطان پروستات به عنوان قاتل مردان مسن یاد می شود؛ چراکه این سرطان بعد از سرطان پوست جزو شایع ترین سرطان ها در مردان، بویژه مردان بالای ۵۰ سال است.

این بیماری در بیشتر مواقع خیلی آرام و بدون علامت خاصی شکل می گیرد. آگاهی از نشانه های بروز آن می تواند به پیشگیری زودتر و درمان های مؤثرتر منجر شود.

سرطان پروستات معمولا در مراحل اولیه علامتی از خود نشان نمی دهد، ولی در ادامه ممکن است با نشانه هایی مثل تکرر ادرار بویژه شب ها، دشواری در شروع و خاتمه دفع ادرار، دفع ادرار به طور منقطع، احساس درد یا سوزش در زمان دفع ادرار و وجود خون در ادرار یا ترشحات دستگاه تناسلی ظاهر شود.

غده پروستات به اندازه یک گردو است و در قسمت تحتانی مثانه قرار گرفته و وظیفه تولید ترشحات دستگاه تناسلی مردانه را به عهده دارد. با افزایش سن، اندازه این غده هم بیشتر می شود و گاهی بر مثانه یا مجاری ادراری فشار می آورد و باعث بروز نشانه هایی مشابه سرطان پروستات می شود. پزشکان غده پروستاتی را که بزرگ شده باشد، سرطان خوش خیمی می دانند که قابل درمان است.

از طرف دیگر، التهاب پروستات هم می تواند علائمی در ناحیه مجاری ادراری ایجاد کند که باعث التهاب، عفونت و تب شود که بیشتر به درمان های دارویی پاسخ می دهد. همان طور که اشاره شد، افزایش سن بویژه سن بالای ۵۰ سال یکی از عوامل پرخطری است که مردان را در معرض ابتلا به سرطان پروستات قرار می دهد. علاوه بر این، سابقه خانوادگی و وراثت هم از دلایل بروز این سرطان در مردان محسوب می شود. مردانی که پدر یا برادر آنها مبتلا به سرطان پروستات بوده اند، دو برابر بیش از دیگران و سیاهان آمریکایی بیشتر از سایر نژادهای دنیا در معرض ابتلا به این سرطان قرار دارند.

گذشته از عوامل خطرسازی که خارج از کنترل انسان است و مردان را مستعد ابتلا به سرطان پروستات می کند، این سرطان هم مثل بقیه سرطان ها تا حدود زیادی قابل کنترل و پیشگیری است. بررسی ها نشان می دهد سرطان پروستات در کشورهایی که گوشت قرمز و لبنیات پرچرب مصرف می کنند، آمار بیشتری را به خود اختصاص داده است.

دلیل اصلی این موضوع بدرستی مشخص نشده، اما بررسی ها نشان می دهد، چربی های لبنی بویژه چربی های حیوانی گرفته شده از گوشت قرمز میزان هورمون های مردانه را تقویت می کند که با افزایش رشد سلول های سرطانی پروستات همراه است. در واقع، مصرف رژیم غذایی فاقد میوه ها و سبزیجات، نقش مؤثری در افزایش خطر ابتلا به این سرطان دارد. ولی از طرف دیگر، محققان معتقدند برخلاف تصور بعضی ها، برقراری روابط جنسی مکرر و وازکتومی جزو دلایل بروز این بیماری نیست.

پزشکان همواره توصیه می کنند مردان بالای ۵۰ سال به دلیل بالا بودن خطر ابتلا به سرطان پروستات باید هر سال تحت نظر پزشک و بررسی های تکمیلی قرار بگیرند. از طرف دیگر، مردان ۴۰ سال به بالایی که بیش از یک نفر از اقوام درجه یک آنها مبتلا به سرطان پروستات باشد هم باید به صورت مرتب مورد معاینه قرار بگیرند.

به طور کلی، سرطان پروستات در چهار مرحله بروز می کند

در مرحله اول، سرطان خفیف است و فقط در ناحیه غده پروستات دیده می شود.

در مرحله دوم، سرطان پیشرفت کرده ولی همچنان به غده پروستات محدود می شود.

در مرحله سوم، سلول های سرطانی به خارج از بافت پروستات و کیسه تولید ترشحات دستگاه تناسلی گسترش پیدا می کنند.

در مرحله پایانی و چهارم، سرطان به غدد لنفاوی نزدیک اندام ها یا بافت هایی مثل مثانه یا مقعد، استخوان ها یا ریه گسترش می یابد.

سرطان پروستات معمولا آهسته رشد می کند و از هر ۱۰ مبتلا حداقل ۹ نفر در مرحله اول شناسایی می شوند. متوسط زمانی که مبتلایان به این سرطان می توانند عمر کنند در حدود پنج سال است ولی بسیاری از آنها بیشتر از این زمان زندگی می کنند.

محققان دریافته اند ورزش و فعالیت بدنی منظم در کاهش خطر مرگ ناشی از سرطان پروستات موثر است. از طرف دیگر، مصرف پنج وعده یا بیشتر از میوه ها و سبزیجات در طول روز، غلات سبوس دار به جای گندم سفید یا برنج سفید و محدود کردن مصرف گوشت های پرچرب به بیماران کمک می کند تا زودتر بهبود پیدا کنند.

اجاره آپارتمان مبله ارزان
0 پسندیده شده

دانیال میکائیلی
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.