Notice: Undefined property: wpdb::$get_charset_collate in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-includes/wp-db.php on line 618

Notice: Undefined offset: 0 in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-content/plugins/doctor-profile/includes/helpers.php on line 510

Notice: Undefined offset: 0 in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-content/plugins/doctor-profile/includes/helpers.php on line 525
تشخیص سردردهای سینوسی
270

تشخیص سردردهای سینوسی

|
0 دیدگاه

نزدیک به ۳۰ میلیون نفر در آمریکا به سینوزیت مبتلا هستند.

آناتومی سینوس و سردردها

سینوس ها در واقع حفرات پرشده از هوایی هستند که در ناحیه پیشانی، بالای فک و مابین چشم ها و پشت بینی واقع شده اند. سینوس تشکیل شده از غشای مخاطی که از موهای ریزی بنام مژک پوشیده شده است. این مخاط مانع از ورود باکتری ها و آلودگی و جرم به داخل سینوس شده و آنها را به حفره بینی هدایت کرده و با فین کردن خارج می شوند.

در زمانی که جدار داخلی سینوس بر اثر آلرژی یا عفونت متورم می شوند، این مخاط آلوده دوباره به داخل سینوس برگشته و باعث بیماری سینوزیت می شوند و در پی آن تشدید میزان عفونت همراه با درد و فشار داخلی سینوس بوجود می آید.

علائم سردردهای سینوسی

سردردهای سینوسی همیشه با گرفتگی مخاط بینی و سنگینی سر همراه هستند. در صورتی که فقط سردرد دارید، به احتمال زیاد این سردرد بر اثر مشکلات سینوسی بوجود نیامده است. در اینجا به بررسی راه هایی می پردازیم که مشخص می کند آیا سردرد سینوسی است یا خیر؟

– دردهای سینوسی در محل سینوس یعنی دور چشمها، گونه ها و پیشانی رخ می دهد.

– دردهای سینوسی با تنگی نفس، کاهش حس بویایی، گرفتگی بینی و غلظت و تیره شدن مخاط بینی همراه است.

– دردهای سینوسی با عفونت مجاری فوقانی تنفسی و عود کردن آلرژی همراه است.

– در اول صبح این دردها شدید تر است، هنگامی که سر رو به پایین ، خم شده است و حتی در هوای مرطوب، دردناک تر می شود.

– دردهای سینوسی ممکن است با تب، گلو درد و آبریزش بینی همراه باشد.

یک سردرد سینوسی می تواند بخشی از عفونت مجاری فوقانی تنفسی باشد و یا در پی یک سرماخوردگی ساده اتفاق افتد و منجر به سردردی شود که سینوس ها را درگیر می کند. در این شرایط درد در ناحیه سینوسی رخ می دهد و هنگام صبح تا یک یا دو ساعت بعد از اینکه بیمار از خواب بیدار می شود ادامه خواهد داشت و با گرفتگی بینی و ترشحات آن همراه است. این ترشحات مخاطی ممکن است زرد رنگ یا حتی سبزرنگ باشد که نشان دهنده عفونت باکتریایی است و درصورتی که ترشحات به رنگ روشن باشد نشان دهنده عفونت ویروسی است که در این صورت با تب همراه است.

 جلوگیری و درمان سردردهای ویروسی

بهترین راه برای جلوگیری از این دسته سردردها، کنترل علائم آلرژی زا و جلوگیری از انواع عفونت هاست.

برای پاک و تمیز نگه داشتن مجاری تنفسی باید متناوباً دستها و صورت را شست، از واکسنهای ضد آنفولانزا استفاده کرد و مایعات به مقدار زیاد نوشید تا غشای مخاطی را کاملاً مرطوب نگه داشته و مانع ورود باکتری ها گردد. علائم آلرژی زا نیز به خوبی به کمک اسپریهای بینی، آنتی هیستامین ها و آمپولهای ضد آلرژی قابل کنترل هستند. البته باید توجه داشت که مصرف زیاد اسپری های تنفسی ( بیش از دو یا سه روز) می توانند باعث آسیب به سینوسها و گرفتگی مجدد آنها شود.

دردهای سینوسی همچنین به کمک داروهای بدون نسخه مانند استامینوفن یا ایبوبروفن قابل درمان هستند. علاوه بر آن کمپرس آب گرم، سرم شستشوی نمکی و داروهای ضد احتقان بینی می توانند موثر باشند. البته در صورتی که سابقه بیماری قلبی یا فشار خون دارید، قبل از استفاده از داروهای ضد احتقان و دی کونژستانها مانند phenylephrine یا pseudoephedrine با پزشک خود مشورت کنید.

اگر علائم آلرژی ماندگار (طولانی مدت) دارید یا سرماخوردگی شما بیش از ۵ تا ۷ روز ادامه پیدا کرد، قبل از آنکه دچار سینوزیت شوید، باید به پزشک مراجعه کنید. عفونت های سینوسی معمولاً با مصرف یک دوره آنتی بیوتیک به کلی از بین می روند . البته گاهی پزشکان برای از بین بردن فشار و گرفتگی مجاری تنفسی و سینوزیتهای مزمن و سردردهای شدید سینوسی ، جراحی را پیشنهاد می دهند.

آشنایی بیشتر با علائم، نشانه ها و دلایل بروز دردهای سینوسی، به انتخاب درمان مناسب و پیشگیری از این دسته دردها و عفونت های سینوسی کمک به سزایی می کند.

[click_like post_id='12200']

دانیال میکائیلی
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.