19900

سرگیجه هایی که با سردرد همراه هستند

|
0 دیدگاه
اجاره آپارتمان مبله ارزان

معمولاً سرگیجه هایی که با سردرد همراه هستند، به علت میگرن بوجود می آیند، اگرچه ممکن است دلایل دیگری نیز داشته باشند.

در این حالت علاوه بر اینکه از سردرد و میگرن رنج می برید، احساس می کنید دنیا به دور سر شما در حال چرخش است. سردرد و سرگیجه هر کدام به نوبه خود، نگران کننده هستند، هرگاه با هم اتفاق بیفتند، موضوع بسیار پیچیده تر می شود. پزشکان با انجام آزمایشات مختلف، می توانند علت سرگیجه را تشخیص و در جهت یافتن درمان مناسب، اقدام کنند.

مهمترین مسئله این است که بتوانید نوع سرگیجه خود را به درستی برای پزشک توضیح دهید. سرگیجه برای هر کس، تعریف متفاوتی با دیگری دارد. برای مثال ممکن است احساس سبکی در سر کنید. مانند زمانی که حس می کنید در حال بیهوش شدن هستید. یا احساس حرکت در سر کنید مانند زمانی که حس می کنید در حال چرخش هستید یا دنیا در حال چرخش به دور سر شماست.” این نوع حس را معمولاً چرخش سر می نامند.

قبل از این که با پزشک در این خصوص صحبت کنید، این سئوال را از خود بپرسید که سرگیجه ای که شما تجربه می کنید، از کدام نوع است. از زمان هایی که دچار سرگیجه می شوید و وقتهایی که شدت می گیرد، یادداشت بردارید. مانند زمانی که با سرعت از حالت خوابیده یا نشسته ، به حالت ایستاده در می آیید و بررسی کنید که چه عاملی باعث بهبود سرگیجه شما می گردد. پزشکان معمولاً سئوالات مختلفی در خصوص وضعیت سلامت شما خواهند پرسید. از جمله آیا به بیماری دیابت مبتلا هستید یا آیا احتمال باردار بودن شما وجود دارد، اینها نیز گاهی فرد را دچار سرگیجه می کنند. فشار خون پایین ، نیز از جمله مواردی است که سرگیجه و سبکی در سر را ایجاد می کند.

به دلیل تنوع سرگیجه ها و انواع بیماری های بالقوه ای که می توانند موجب آنها شوند، پزشکان برای تشخیص دقیق، باید زمان زیادی را ، صرف کنند.

در اینجا ، به چند بیماری که باعث سرگیجه و سردرد می شوند، اشاره می کنیم

– میگرن:

میگرن یکی از علل شایع سردردها و مشکلات ناشی از آن است و اغلب با سرگیجه ،همراه است. دکتر Goadsby می افزاید: ” در میگرن معمولاً به فرد احساس بی ثباتی و عدم تعادل دست می دهد. این که چگونه میگرن باعث بی ثباتی می گردد ، موضوع قابل بحثی است. این عدم تعادل می تواند ناشی از برهم خوردن تعادل مایع در گوش میانی و یا عملکرد پردازش گرهای مغزی باشد.” همچنین ممکن است گاهی احساس سبکی در سر یا چرخش سر، داشته باشید. این احساس ممکن است با اختلال در شنوایی نیز، همراه باشد. سرگیجه مخصوصاً زمانی که با علائم شایع میگرن مانند اختلال بینایی و حالت تهوع حتی بدون سردرد، همراه باشد، حتماً ناشی از میگرن است.

– ضربه مغزی:

کسانی که بدلیل سقوط یا ضربه به سر یا هر دلیل دیگری ،دچار ضربه مغزی TBI شده اند، ممکن است دچار سرگیجه شوند. مخصوصاً زمانی که سر در یک حالت خاصی قرار دارد، احساس گیجی می کنند. احساس خستگی و کوفتگی نیز با این نوع سردردها همراه است. نوع سردردی که این افراد دچار آن می شوند با انواع سردردهای تنشی و میگرنی متفاوت است. البته ممکن است این افراد هر دو حالت سردرد را همزمان تجربه کنند.

– افت فشار خون:

یکی دیگر از علائم سردرد و سرگیجه افت فشار خون است. این حالت می تواند پس از گذشت چندین ساعت از آخرین وعده غذایی اتفاق افتد. استفاده از میان وعده های سبک می تواند از این نوع سردردها جلوگیری کند. اگر از بیماری دیابت رنج می برید، میزان قند خون را در زمان های مختلف در روز بررسی کنید. قند خون پایین، هیپوگلیسمی نیز نامیده می شود، معمولا با علایم دیگر مانند ضعف، عرق کردن، و لرزش همراه است.

درمان سرگیجه و سردرد

 این درمان ها ممکن است شامل موارد زیر باشد

– داروهایی که بدون نیاز به دستور پزشک قابل تهیه هستند.

– نسخه های درمانی برای میگرن

– داروهایی که برای پیشگیری از میگرن و سردرد تجویز می شود

– ضد افسردگی ها

– تکنیک های آرام بخش

– بیوفیدبک (رابطه ذهن- بدن)

– رعایت رژیم غذایی سالم

اگر سردرد یا سرگیجه، نتیجه مشکل پنهان دیگری در بدن باشد، درمان های متفاوت دیگری نیز لازم دارد. سرگیجه علامت بسیاری از بیماری های مهم است که باید با بررسی علائم، به کمک پزشک به درمان آن اقدام کنید.

سرگیجه علامت بسیار پیچیده ای است. بیشتر نگران کننده است تا دردناک. سرگیجه شاید تنها به دلیل سردرد یا میگرن بوجود آمده باشد و با درمان مناسب، سلامتی کامل ،بدست می آید.

اجاره آپارتمان مبله ارزان
12 پسندیده شده

دانیال میکائیلی
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.