494

حقایقی درباره تومور مغزی بزرگسالان

|
0 دیدگاه
اجاره آپارتمان مبله ارزان

درمان تومورمغز بزرگسالان از طریق عمل جراحی، پرتو درمانی، شیمی درمانی و دارو است.

درمان بستگی به سن ، اندازه تومور، نوع تومور، و دیگر عوامل سلامت جسمی دارد.جراحی یک درمان معمول برای تومورهای اولیه مغز است. با این حال، در بعضی مواقع همه تومور را نمی توان به طور کامل برداشت. در این موارد، جراح تلاش خواهد کرد اندازه تومور را کاهش دهد . میزان برداشتن تومور به محل بستگی دارد.

تومور مغزی بزرگسالان بیماریی است که در آن سلول‌های غیرطبیعی در بافت‌های مغز شکل می‌گیرند.

تومور مغزی که در قسمت دیگری از بدن شروع شده و به مغز سرایت می‌کند تومور متاستاتیک نامیده ‌می‌شود.

مغز بسیاری از عملکرد‌‌های مهم بدن را کنترل می‌کند.

در اکثر نقاط بدن، نخاع، مغز را به عصب‌ها متصل می‌کند.

انواع مختلفی از تومور‌های مغزی و نخاعی وجود دارد

تومورهای الیگودندروگلیال

تومور‌های آستروسیتیک

گلیوم‌های ترکیبی

تومورهای اپاندیمال

تومورهای سلولی جنینی: مدولوبلاستوما (درجه ۴)

تومورهای پارانشیمال پینه آل (Pineal Parenchymal Tumor)

تومورهای منینژیال (Menangial)

تومورهای سلول زایا

تومورهای ناحیه سلار:

کرانیوفارنیژیوم (Craniopharyngioma) (درجه۱) و تومور هیپوفیر

دیگر تومورهای مغزی بزرگسالان

تومورهای مغزی عودکرده

علت بسیاری از تومورهای مغزی بزرگسالان ناشناخته مانده است.

علائم تومورهای مغزی و نخاعی بزرگسالان در همه افراد یکسان نیست.

آزمایش‌هایی که مغز و نخاع را بررسی می‌کنند برای تشخیص (یافتن) تومورهای مغزی بزرگسالان استفاده می‌شود.

بسیاری از تومورهای مغزی بزرگسالان در جراحی تشخیص داده شده و برداشته می‌شوند.

عوامل خاصی بر امکان بهبودی کامل و گزینه‌های درمانی تأثیر می‌گذارند.

تومور مغزی بزرگسالان بیماریی است که در آن سلول‌های غیرطبیعی در بافت‌های مغز شکل می‌گیرند.

انواع مختلفی از تومور‌های مغزی و نخاعی وجود دارد. تومورها با رشد غیرطبیعی سلول‌ها شکل گرفته و ممکن است که در قسمت‌های مختلفی از مغز و نخاع شروع شوند. مغز و نخاع با هم سیستم اعصاب مرکزی (CNS) را تشکیل می‌دهند.

تومورها یا خوش‌خیم (غیرسرطانی) و یا بدخیم (سرطانی) اند. تومورهای مغزی خوش‌خیم رشد کرده و بر نواحی مغزی نزدیک فشار می‌آورند. آنها به‌ندرت به دیگر بافت‌ها سرایت کرده و یا عود می‌کنند.

در حالی‌که تومورهای مغزی بدخیم به سرعت رشد کرده و به دیگر بافت‌های مغز نیز سرایت می‌کنند. زمانی‌که تومور به دیگر نواحی مغز سرایت کرده و یا فشار می‌آورد، مانع کارکردن طبیعی آن قسمت از مغز می‌شود. تومورهای مغزی خوش‌خیم و بدخیم هر دو می‌توانند باعث بروز علائم و گاهی مرگ شوند.

تومورهای مغزی هم در بزرگسالان و هم در کودکان به‌وجود می‌آیند، ولی درمان کودکان از درمان بزرگسالان متفاوت است.

به تومور مغزی که در قسمت دیگری از بدن شروع شده و به مغز سرایت می‌کند تومور متاستاتیک می‌گویند.

تومورهایی که در مغز شروع می‌شوند تومورهای مغزی اولیه نامیده می‌شوند. اغلب، تومورهایی که در مغز یافت می‌شوند در جای دیگری از بدن شروع شده و به قسمت‌هایی از مغز سرایت می‌کنند. این نوع تومورها تومور مغزی متاستاتیک (یا متاستاز مغزی) نامیده می‌شوند. تومورهای مغزی متاستاتیک از تومورهای مغزی اولیه شایع‌ترند.

انواعی از سرطان که معمولاً در مغز رسوخ می‌کنند عبارتند از

ملانوم و سرطان پستان، سرطان روده بزرگ و راست روده، ریه، و سرطان با منشا اولیه نامشخص. انواعی از سرطان که معمولاً در نخاع گسترش می‌یابند عبارتند از لنفوم و سرطان ریه، پستان و پروستات. در حدود نیمی از تومورهای مغزی و نخاعی متاستاتیک توسط سرطان ریه می‌باشند.

لوکمی، لنفوم، سرطان پستان، و سرطان دستگاه گوارش، ممکن است به لپتومننژها (دو قسمت از داخلی‌ترین غشائی که مغز و نخاع را می‌پوشانند) سرایت کنند.

مغز دارای سه بخش مهم است

مخ بزرگ‌ترین بخش مغز است و در بالای سر قرار دارد. مخ فکر کردن، یادگیری، حل مسئله، احساسات، گفتار، خواندن، نوشتن و حرکات ارادی را کنترل می‌کند.

مخچه در بخش‌ پایینی پشتی مغز قرار دارد (نزدیک به وسط پشت ‌سر) و حرکت، تعادل و طرز ایستادن و نشستن را کنترل می‌کند.

ساقه مغز، مغز را به نخاع وصل می‌کند. این در پایین‌ترین قسمت مغز قرار دارد (دقیقاً بالای پشت گردن). ساقه‌ مغز، تنفس‌، ضربان قلب، و عصب‌ها و ماهیچه‌‌هایی را که در دیدن، شنیدن، راه‌ رفتن، صحبت کردن و خوردن استفاده می‌شوند، کنترل می‌کند.

در اکثر نقاط بدن، نخاع، مغز را به عصب‌های بدن وصل می‌کند.

نخاع ستونی از بافت عصبی است که از ساقه مغز به مرکز پشت، پایین می‌رود و توسط سه لایه‌ نازک از بافت به نام غشاء پوشانده می‌شود. این غشاء توسط ستون فقرات احاطه شده است.

عصب‌های نخاع، پیام‌ها را بین مغز و بقیه نقاط بدن منتقل می‌کند برای مثال یک سیگنال از مغز برای حرکت عضلات و یا از پوست به مغز برای حس لمس‌ کردن.

انواع مختلفی از تومورهای مغزی و نخاعی وجود دارد.

تومورهای مغز و نخاع براساس نوع سلولی که در آن به‌وجود می‌آیند و محلی که تومور در ابتدا در CNS شکل می‌گیرد نام‌گذاری می‌شود. درجۀ تومور برای ابراز تفاوت بین تومورهای کند رشدکننده و سریع رشدکننده به‌کار برده می‌شود.

درجۀ یک تومور بر این اساس است که سلول‌های سرطان در زیر میکروسکوپ چقدر غیرطبیعی به‌نظر رسیده و اینکه تومور چقدر سریع رشد کرده و منتشر می‌شود.

نظام درجه‌بندی تومور

درجه ۱ (درجه پایین)-

تومور به‌کندی رشد می‌کند و سلول‌هایی دارد که بسیار شبیه سلول‌های طبیعی بوده و به‌ندرت به بافت‌های اطراف سرایت می‌کند. این امکان وجود دارد تا کل تومور از طریق جراحی برداشته شود.

درجه ۲-

تومور به‌کندی رشد می‌کند اما ممکن است به بافت اطراف سرایت کرده و عود کند (برگردد). به تومورهای با درجه بالاتری تبدیل شدند.

درجه ۳-

تومور به سرعت رشد کرده و ممکن است به بافت اطراف سرایت کند. سلول‌های تومور بسیار متفاوت از سلول‌های طبیعی به‌نظر می‌رسند.

درجه ۴ (درجه بالا)-

تومور به سرعت رشد کرده و به بافت‌های اطراف سرایت می‌کند. سلول‌ها مانند سلول‌های طبیعی به‌نظر نمی‌رسند.

ممکن است بخش‌هایی از سلول‌های مرده در تومور وجود داشته باشد. درمان تومورهای مغزی درجه ۴ دشوارتر از تومور‌های درجه پایین است.

تومورهای آستروسیتی

تومورهای آستروسیتی در یک نوع سلول ستاره‌ای شکل در مغز به نام آستروسیت ایجاد می‌شود.

آستروسیت نوعی از سلول گلیال است و گاهی اوقات گلیوم نامیده می‌شود.

تومورهای آستروسیتی شامل انواع زیر است

گلیوم ساق‍‍ة مغز :

گلیوم ساقه مغز در ساقة مغز، بخشی از مغز که به نخاع متصل است، شکل می‌گیرد. این نوع تومور اغلب تومور درجه بالا است که به‌طور وسیعی از طریق ساقه مغز گسترش می‌یابد و درمان آن نیز دشوار است. گلیوم ساقه مغز به ندرت در بزرگسالان اتفاق می‌افتد

تومور آستروسیتی پینه آل:

تومور آستروسیتی پینه آل در بافت اطراف غدة پینه آل تشکیل شده و می‌تواند در درجات مختلف باشد. غدة پینه‌آل یک عضو کوچک در مغز است که ملاتونین، هورمونی که به کنترل سیکل خواب و بیداری کمک می‌کند، تولید می‌کند.

آستروسیتومای پیلوسیتیک (درجه ۱):

یک آستروسیتومای پیلوسیتیک به‌کندی در مغز و نخاع رشد می‌کند. این تومور ممکن است به شکل یک کیست بوده و به‌ندرت به بافت‌های اطراف گسترش یابد. این نوع تومور رایج‌ترین نوع در بین کودکان و نوجوانان و در افرادی است که به نوروفیبروماتوزیس نوع ۱(NF 1) مبتلا هستند. آستروسیتومای پیلوسیتیک به‌ندرت باعث مرگ می‌شود.

آستروسیتومای منتشر (نوع۲):

آستروسیتومای منتشر به‌کندی رشد می‌کند اما اغلب به بافت‌های اطراف گسترش می‌یابد. برخی اوقات آستروسیتومای منتشر به درجة بالاتر پیشرفت کرده و تبدیل به آستروسیتومای آناپلاستیک و یا یک گلیوبلاستوما می‌شود.

آستروسیتومای منتشر می‌تواند در هر قسمتی از مغز تشکیل شود اما بیش‌تر در مخ ایجاد می‌شود. این نوع تومور رایج‌ترین نوع در نوجوانان و در افراد مبتلا به سندروم لی‌فرومنی (Li-Fraumeni syndrome) است. این نوع تومور همچنین به آستروسیتومای منتشر درجه پایین معروف است.

آستروسیتومای آناپلاستیک (درجه ۳):

آستروسیتومای آناپلاستیک به سرعت رشد کرده و به بافت‌های اطراف گسترش می‌یابد. آستروسیتومای آناپلاستیک به درجات بالاتر پیشرفت کرده و تبدیل به گلیوبلاستوما می‌شود. آستروسیتومای آناپلاستیک اکثراً در مخ تشکیل می‌شود و بیشتر در بزرگسالان دیده می‌شود. آستروسیتومای آناپلاستیک همچنین به آستروسیتومای بدخیم و یا آستروسیتومای درجه بالا معروف است.

گلیوبلاستوما (درجه ۴):

گلیوبلاستوما به‌سرعت رشد کرده و گسترش می‌یابد. گلیوبلاستوما اکثراً در مخ تشکیل می‌شود. این نوع تومور بیشتر در بزرگسالان دیده میشود و احتمال بهبودی ضعیفی دارد. به این نوع تومور گلیوبلاستومای مولتی‌فرم نیز گفته می‌شود.

اجاره آپارتمان مبله ارزان
0 پسندیده شده

دانیال میکائیلی
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.