276

پیری بخشهای مختلف مغز چگونه است

|
0 دیدگاه
اجاره آپارتمان مبله ارزان

بخشهایی از مغز افراد با سرعت متفاوتی نسبت به دیگران پیر می‌شود.

این یافته‌ها ایده قدیمی را که بر اساس آن با پیرتر شدن انسان، این گونه توانایی‌ها با سرعت یکسانت تحلیل می‌روند به چالش می‌کشد.

به گفته دانشمندان، اهمیت این پژوهش بیشتر از آن جهت است که گفته می‌شود افراد در کشورهای صنعتی بیشتر زندگی کرده و از این رو جمعیت سالمندان افزایش می‌یابد.

مهارت‌هایی مانند درک قبوض جدید برق و آب یا برنامه‌ریزی برای خرید به توانایی‌های شناختی نسبتا سطح بالایی موسوم به «کارکردهای اجرایی» وابسته‌اند.

با افزایش سن، قابلیت انسان برای انجام کارکردهای اجرایی سریعتر از مهارتهای لازم برای انجام کارهای ساده‌تر یا تکراری مانند درست کردن چای یا طی کردن مسیر آشنا برای خرید تحلیل می‌رود.

کارکردهای اجرایی با لوب فرونتال مغز به ویژه قشر پیش‌پیشانی مرتبط است. این ناحیه سریعتر از نواحی دیگر با بالا رفتن سن از بین می‌رود.

پیش از این دانشمندان تصور می‌کردند که با تحلیل رفتن این بخش مغز، همه کارکردهای اجرایی با سرعت مشابه از بین می‌روند اما تحقیقات جدید نشان داد که این دیدگاه خیلی ساده است و بخشهای مختلف لوپ پیش‌پیشانی با سرعتهای متفاوت پیر می‌شوند.

دانشمندان به بررسی داده‌های آزمایشات شناختی مختلف از ۶۰۰ نفر پرداخته و نمونه‌های مختلف بافت مغزی در بخشهای مغز را اندازه‌گیری کردند. همه افراد از سنین بین ۱۸ تا ۸۸ سال برخوردار بودند.

آنها دو مهارت متمایز مرتبط با بخشهای خاص مغز را شناسایی کردند که اولی، مهارت انجام چند کار به طور همزمان و دیگری هوش سیال یا قابلیت حل مشکل بود.

توانایی حل مشکل به افراد اجازه می‌دهد تا منطقی فکر کرده، تصمیم‌گیری کنند و با استفاده از منطق به جای آزمایش و خطا به انجام کارهایشان بپردازند.

اجاره آپارتمان مبله ارزان
0 پسندیده شده

دانیال میکائیلی
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.