969

چگونه سرطان نگیریم

|
0 دیدگاه
اجاره آپارتمان مبله ارزان

سرطان یک بیماری شایع در کل دنیاست. جوامعی که به سمت پیر شدن می روند، آمار مبتلایان به سرطان شان هم بیشتر می شود.

بیجا نیست اگر بگوییم سونامی سرطان چون ماری سمی، می خزد و در کشور جولان می دهد. آن قدر زیاد شده که دیگر نمی توان حدس زد آیا بغل دستی تان که امروز در مقابل تان می خندد، فردا هم همین طور سالم خواهد بود یا نه. دوستی که تا همین دیروز با هم خوش و بش می کردید، به چنان سرطانی مبتلا شده که تنها تا یک ماه دیگر در کنارتان خواهد بود.

سرطان این روزها پیشتاز رقم زدن تلخ ترین روزهای زندگی ماست. درست است که شاد نیستیم و مشکلات اقتصادی داریم اما در کنار هم بودن مان، تنها دارایی مان بود که آن هم از صدقه سر سرطان درحال به تاراج رفتن است. سالانه نزدیک به ۹۰ هزار نفر به سرطانمبتلا می شوند که رقمی باورنکردنی است.

مرگ ومیر ناشی از سرطان در کشور در رتبه سوم قرار دارد. سن ابتلا به سرطان در کشور پایین آمده و هستند کودکانی که با نقص های عجیب و غریب و حتی با سرطان به دنیا می آیند. دختران جوانی که با هزار امید و آرزو، مدرسه را تمام می کنند و پا به اجتماع می گذارند در معرض شدید سرطان سینه قرار دارند. از هر چهار زن ایرانی، یک نفر مشکوک به سرطان است. مردان بیشتر از سرطان پروستات می میرند.

بیشترین سرطان در کشور در بین دو جنس، سرطان معده است و …. اگر تا ماه ها هم ادامه دهیم، آمار تکان دهنده از هیولای سرطانتمام نمی شود. آن قدر ترسناک شده که هرکس اسمش را می شنود در خود می خزد و خدا خدا می کند که دچارش نشود. حتی بیمه ها هم از چند سال پیش دست به بیمه سرطان زده اند! اما سرطان فقط در ایران این طور جولان نمی دهد. تا دهه آینده، آمار مبتلایان بهسرطان در کل دنیا، دوبرابر خواهد شد.

ابر شوم سرطان، خودش را به سر همه دنیا انداخته است. در کشور ما هم که با این آلودگی هوا، گرد و غبار، میوه ها و سبزیجات سمی، پالم و چیزهایی از این دست، دیگر راهی برای فرار از سرطان نمی ماند.

چرا باید سرطان سومین عامل مرگ و میر در ایران باشد

سرطان یک بیماری شایع در کل دنیاست. جوامعی که به سمت پیر شدن می روند، آمار مبتلایان به سرطان شان هم بیشتر می شود. در آمریکا و در اکثر کشورهای اروپایی، سرطان دومین عامل مرگ ومیر است. در این کشورها آمار افراد مسن بیشتر است. سرطان معمولا به عنوان بیماری پیری به حساب می آید.

در کشور ما هم دلیل افزایش همین است

بله. اکثر سرطان ها در دوره پیری رخ می دهد البته نه اینکه ما در کودکی و جوانی، بیماران مبتلا به سرطان نداشته باشیم، ولی وقتی درصد جمعیت بالای ۴۰سال زیاد شده است، رقم ابتلا به سرطان هم در جامعه هم برای آن ترکیب سنی بیشتر می شود.

ولی سن ابتلای به سرطان سینه خیلی پایین آمده و حتی دختران جوان ۲۲ ۲۱ ساله هم به این بیماری مبتلا می شوند

بله. در سرطان سینه وضعیت کمی فرق دارد. بیش از نصف موارد ابتلا به این نوع سرطان در کشور، سن بالای ۵۰سال دارند و بیش از ۹۰ درصد هم بالای ۴۰ سال. ولی به این معنی نیست که موارد سرطان در سنین پایین وجود ندارد. اینهایی هم که در سنین پایین به وجود می آید بیشتر به عوامل ژنتیک بستگی دارد. آن عوامل محیطی ابتلا به سرطان بیشتر در سنین بالا رخ می دهد. سرطان هایی که ما معمولا به صورت اکتسابی می بینیم در سنین جوانی بروز می کنند در اکثر موارد ناشی از عوامل ژنتیکی است.

این عوامل محیطی چه چیزهایی هستند

سبک زندگی غربی امروزی یکی از اصلی ترین عوامل محیطی هستند. چاقی و اضافه وزن، مصرف سیگار، موادمخدر و الکل، نبود تحرک بدنی کافی و ورزش نکردن، وجود استرس در زندگی افراد، آلودگی هوا و عواملی از این دست، یعنی زندگی ما دارد به سمت زندگی غربی پیش می رود. به همین دلایل است که سرطان در تمام دنیا در حال افزایش است. در کشور ما هم به تبع همین و هم به دلیل افزایش سن، در دهه گذشته میزان ابتلا به سرطان افزایش داشته. مشکل اینجاست که دیگر در کشورمان سبک زندگی ایرانی اسلامی نداریم. در کشور ما دومین علت مرگ تصادفات است که آن به صورت غیرعادی بالاست و البته در خیلی از استان های کشور هم دومین علت مرگ، سرطان است.

گفته شده ۴۰ درصد سرطان قابل پیشگیری است. یعنی دقیقا به چه صورت

همه اش بستگی به تغییر سبک زندگی دارد. اگر فردی می خواهد درصد ابتلایش به سرطان، کاهش یابد، باید مصرف دخانیات، الکل و مواد مخدر را قطع کند.مصرف نمک و چربی را به حداقل برساند. اگر چاق است یا اضافه وزن دارد، فکری به حال این قضیه بکند. مصرف میوه و سبزیجات را در برنامه غذایی اش قرار دهد. تحرک بدنی کافی داشته باشد. از استرس دوری کند و از این دست کارها. اینها رفتارهایی است که مردم باید انجام دهند تا کمتر دچار سرطان شوند.

در زمینه تشخیص چطور؟ در این زمینه چقدر می توانیم زودتر عمل کنیم و پیشگیری لازم را داشته باشیم

۴۰ درصد سرطان ها قابل تشخیص پیش از موعد هستند. این هم دو بخش دارد؛ یکی شرکت در برنامه های غربالگری است که تمامی افرادِ بدون علامت سرطان به مراکز بیمارستانی مراجعه می کنند و نسبت به ابتلا به هرکدام از سرطان ها تست می شوند. قسمت دیگر کار این است که خود افراد کمک کنند تا بیماری شان زودتر تشخیص داده شود. مثلا اگر افراد در بدن شان توده ای لمس کنند یا زخمی در بدن شان باشد، تغییر رنگ پوست شان را احساس کنند یا مواردی از این دست، باید مراجعه کنند تا اگر سرطانی داشته باشند، زودتر تشخیص داده شود.

 مصرف میوه و سبزیجات 

مصرف میوه و سبزیجات منظورمان، میوه و سبزی سالم است. سبزیجات و میوه ها را می شود با جدا کردن پوست یا شست وشوی کافی با مواد شوینده، سالم سازی کرد. اما باید مصرف را حفظ کرد و فقط راه های سالم خوری را افزایش داد.

چقدر آلودگی هوا در ابتلا به سرطان موثر است

آلودگی هوا هم آن قسمتش که مربوط به مواد دودزاست مثل دخانیات، موثر هستند و هم ذرات ریزگردها در ابتلا به سرطان بسیار موثر هستند که همه اینها باعث سرطان ریه می شوند.

چه سرطانی بیشترین شیوع را در بین مردم دارد

سرطان پوست خیلی شایع است اما خوشبختانه اکثر سرطان های پوست تاثیری در زندگی فرد ندارند. این نوع سرطان ها معمولا با تشخیص و معالجه ساده، سریع خوب می شوند.

اجاره آپارتمان مبله ارزان
1 پسندیده شده

دانیال میکائیلی
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.