442

حمله صرعی و تشنج حین غذا خوردن

|
0 دیدگاه
اجاره آپارتمان مبله ارزان

تشنج همراه با تب نوعی تشنج است که موجب بروز تب ۳۸ یا ۳۹ درجه سانتی گراد در کودک می شود و این نوع تشنج بر اثر عفونت های شایع مغزی مانند مننژیت باکتریایی نیز ایجاد نشده است.

انواع تشنج کدام است

تشنج به دو نوع کلی ساده و پیچیده تقسیم می شود. ویژگی های تشنج پیچیده نسبت به ساده مدت زمان، تعداد دفعات و مدل تشنج است. تشنج پیچیده بیش از ۱۵ دقیقه زمان می برد و تعداد دفعات آن بیش از یکبار در شبانه روز است. همچنین در مدل تشنج پیچیده به جای کل بدن یک قسمت از آن دچار حمله تشنجی می شود.

چنانچه یک قسمت از بدن دچار حمله تشنجی شود نسبت به کل بدن وضعیت کودک وخیم تر است.

۲ تا ۵ درصد شیرخواران سالم یک حمله تشنجی ساده را تجربه می کنند.
۲ تا ۵ درصد شیرخواران سالم ممکن است در طول زندگی خود یک حمله تشنجی ساده را تجربه کند به طور میدانی نیز از هر ۱۰ کودکی که به درمانگاه های فوق تخصصی مغز و اعصاب کودکان مراجعه می کنند بین ۶ تا ۸ کودک به دلیل تشنج یا ویژگی های مرتبط با آن است.

عوارض و مرگ و میر در کودکانی که دچار تشنج های پیچیده می شوند ۲ برابر بیشتر است.
مطالعات انجام شده نشان می دهد کودکانی که با تشنجات پیچیده مراجعه می کنند ۲ برابر بیشتر از جمعیت عادی با عوارض و مرگ و میر مانند سقوط از ارتفاع مواجه می شوند.

* علل عفونی مهمترین دلیل تشنج تب دار

مهمترین دلایلی که در کودکان ۶ ماهه تا ۶ ساله تشنج تب دار ایجاد می کند علل عفونی هستند که مهمترین آن عفونت گوش میانی است بنابراین چنانچه کودکی زمینه ژنتیکی داشته باشد و دچار عفونت گوش میانی شود شانس بیشتری برای ابتلا به تشنج تب دار دارد.

همچنین عفونت های ویروسی مانند ویروس تیپ ۶ که ایجادکننده تبخال در انسان است می تواند زمینه ساز ابتلا به تشنج تب دار شود از طرفی نوعی ویروس که همراه با تب ۴۰ درجه سانتی گراد است و تمام بدن را دچار دانه می کند نیز موجب بروز تشنج می شود.

* علایم تشنج تب دار چیست

معمولاً در تشنج تب دار کودک بین یک تا ۲۴ ساعت اول تب دچار حمله تشنجی می شود که معمولاً چشم هایش به سمت بالا می رود و سفیدی چشم ها نمایان می شود. قفل شدن دهان، خشک شدن گردن، سفت شدن عضلات دست و پاها، شل شدن آنها و حرکات ریز به نحوی که چنانچه والدین دست و پاهای کودک را به آرامی نگه دارند هنوز عضو تکان می خورد در این کودکان دیده می شود. همچنین این حالت ممکن است کمتر یا بیشتر از ۱۵ دقیقه طول بکشد.

*فاز خواب آلودگی پس از تشنج

بعد از تشنج معمولاً کودک به خواب می رود که به آن فاز خواب آلودگی پس از تشنج می گویند.

تشنج می تواند موجب مرگ و میر کودکان شود و یکی از عوارض آن در صورت طولانی شدن اختلال در خون و اکسیژن رسانی به مغز است که موجب کاهش سطح هوشیاری و سقوط می شود همچنین هر چه میزان اختلال در خون و اکسیژن رسانی مغز بیشتر شود عوارض بدتری نیز در پی خواهد داشت.

* چند توصیه به والدین در صورت مواجه شدن با تشنج تب دار کودک

ممکن است نوزاد یا کودک حین شیر خوردن یا تناول دچار حملات تشنجی شود در این شرایط باید کودک را در و ضعیت خوابیده به پهلوی چپ قرار دهند و مواد غذایی را از دهان او خارج کنند تا از ورود غذا به دستگاه تنفسی جلوگیری شود همچنین چنانچه کودک نزدیک مکانی مرتفع است باید او را از آن ناحیه دور کرده و اشیای تیز و برنده را از دسترس او خارج کنند.

* کودک را در اولین فرصت به مرکز اورژانس بیمارستانی برسانید

والدین در صورت مشاهده تشنج کودک را به درمانگاه یا مرکز اورژانس بیمارستانی منتقل کنند چرا که تشنج همراه با تب می تواند عوارض جبران ناپذیری در کودک به جای بگذارد.

اجاره آپارتمان مبله ارزان
0 پسندیده شده

دانیال میکائیلی
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.