260

ام اس و علائم گوناگون آن را کنترل کنید

|
0 دیدگاه

شما می توانید ام اس و علائم گوناگون آن را کنترل کنید .

سخت نگیرید

مواد غذایی مصرفی در تعطیلات و تغییر در رژیم غذایی مشکلات گوارشی ایجاد می کند. “مصرف غذاهای مختلف در طی تعطیلات بر دستگاه گوارش بیماران ام اس، تاثیر می گذارد و یبوست ایجاد می کند”. بعلاوه نوشیدن بیش از حد الکل بنا به دلایلی به صلاح نیست.” مصرف الکل عوارض جانبی داروها مانند: خواب آلودگی و موارد مربوط به حافظه را تشدید می کند. بهترین روش این است که شما از مصرف غذاهای دردسرساز اجتناب کنید و مصرف الکل را به حداقل برسانید”.

با گفتگو مسائل خود را حل کنید

” مسئله حائز اهمیت این است که به صراحت نگرانی های خود را درباره ی ام اس، با خانواده تان در میان بگذارید. تنش در تعطیلات در بیماران ام اس چند برابر می شود. اگر چه برخی از اعضای خانواده، ترحم ( که ناخوشایند است) می کنند اما برخی دیگر، خلاف این امر عمل می کنند ( که کافی نیست). شما می توانید با داشتن انتظارات واقع بینانه، به تعادل برسید. به افراد خانواده ، مثلا در پخت و پز غذا یا مرتب کردن میز، مسئولیت بدهید. نترسید و بهنگام نیاز از دیگران کمک بخواهید.

خونسرد باشید

برافروختگی و عصبانیت در بیماران ام اس، باعث تشدید علائم می شود. در برخی بیماران تنش واسترس درجه حرارات بدن را بالا می برد و تاری دید می آورد. اگر احساس می کنید که خیلی گرمتان شده است، نوشیدنی خنک بنوشید ونفسهای عمیق بکشید. برای اینکه در طولانی مدت از تنش ها رهایی یابید، یوگا یا تای چی بیاموزید یا اگر تنش ها قابل کنترل نیستند از مشاوره تخصصی بهره گیرید.

خوب بخوابید

“هیجانات ناشی از شادمانی برای بیماران ام اس ، می تواند بسیار خسته کننده باشد. بیماران ام اس برای حرکت کردن باید انرژی بیشتری صرف کنند. بنابراین خستگی ناشی از ام اس منجر به دشواری در امور ذهنی مانند حافظه شده و توانایی انجام چند کار بطور همزمان را دشوار می کند. مانند رانندگی در برف در حالیکه باید با کودکان در صندلی عقب سروکله زد. مسافرت و خوابیدن در محیط های ناآشنا ، بر شدت خستگی می افزاید. و اما راه حل: در هر زمان ممکن، چرت های کوتاه بزنید تا انرژی ازدست رفته خود را بازیابید و زیاد فعالیتهای خسته کننده انجام ندهید. به خانواده و دوستان ، پیشاپیش اطلاع دهید که ممکن است میهمانی را زودتر ترک کنید تا مجبور نباشید بر خلاف توانتان و بخاطر رودربایستی بمانید”.

با تدبیر و درایت ، سفر کنید

” اگر با هواپیما به سفر می روید قبل از حرکت اطمینان حاصل کنید که از پزشکتان یادداشتی برای داروهایتان به همراه دارید تا در صورتی که درفرودگاه گیر افتادید، نشان بدهید. اگر سفرتان طولانی است، حتما داروی اضافی با خود ببرید تا مبادا بدون دارو بمانید. اگر فکر می کنید جمع کردن اسباب سفر تنش ایجاد می کند، وقت کافی بگذارید تا خود راهماهنگ کنید. چند روز قبل از سفر، وسایل خود را جمع کنید تا از تنش حاصل از این طرف و آن طرف دویدن در دقایق آخر، جلوگیری کنید.

با انجام این مراحل پیش از سفر، یعنی تقسیم مسئولیت ها و کاهش تنش ، شما می توانید از فصل تعطیلات خود لذت ببرید و به خوبی ام اس را مهار کنید.

0 پسندیده شده

دانیال میکائیلی
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.