499

فراموش کاری جوانان نشانه ابتلای به آلزایمر است

|
0 دیدگاه

این روزها یکی از شایع‌ترین شکایت‌هایی نسل جوان در مراجعه به روانپزشکان، گله از فراموشکاری و عدم تمرکز در انجام کارهاست.

اغلب آنها می‌گویند که مدتی کوتاه بعد از یک گفت‌وگو یا صبحت‌هایی که شنیده‌اند، مطالب یادشان نمی‌آید یا اینکه اگر شماره یا عددی را به خاطر سپرده‌اند، زمانی که نیاز به یادآوری آن دارند این شماره‌ها را فراموش می‌کنند.

معمولا این فراموشی به دلیل به خاطر نیاوردن مسائلی است که در حافظه کوتاه‌مدت ذخیره شده است و اغلب هم این افراد با این شکایت به پزشک متخصص مراجعه می‌کنند که «ما داریم آلزایمر می‌گیریم.» این افراد در صحبت‌هایشان اینگونه شرح می‌دهند که الان که در حاصل صحبت با شما هستم، فکرم جای دیگری است، دهانتان را می‌بینم که تکان می‌خورد ولی بعد از اینکه از اتاق بیرون می‌روم یادم نمی‌آید چه گفته‌اید! این در حالی است که احتمال بروز آلزایمر با بالارفتن سن افزایش می‌یابد و فقط در انواع ارثی آن در سنین زیر ۶۰ سال شاهد بروز زودرس این بیماری هستیم.

شاید بتوان گفت تقریبا در تمام مواردی که آنها به دلیل ابتلا به آلزایمر به پزشک مراجعه می‌کنند، این فراموشی و عدم تمرکزشان ارتباطی با این بیماری ندارد و با شرح حالی که از آنها گرفته می‌شود، مشخص می‌شود این افراد در شرایط استر‌‌‌س‌زا و شرایطی که آرامش روانی ندارند به دلیل مشغولیت ذهنی و فکری، دچار فراموشی کوتاه‌مدت شده‌اند و سطح تمرکزشان کاهش یافته است. بنابراین طبیعی است زمانی که شما در محیطی آرام به سر می‌برید یا در تعطیلات و به دور از استرس شغلی و کاری هستید، سطح تمرکزتان افزایش پیدا کند و کمتر دچار این مشکل شوید.

درواقع یکی از شایع‌ترین عوارض ابتلا به اختلالات روانپزشکی به ویژه اختلالات اضطرابی و افسردگی، عدم تمرکز و کاهش حافظه است که جزو علایم تشخیصی این اختلال‌ها محسوب می‌شود. با توجه به سبک زندگی شهرنشینی امروزی، افزایش استرس و نگرانی‌های روزمره و همچنین آینده، فرد همزمان افکار متفاوتی را در ذهن خود مرور می‌کند و زمانی که می‌خواهد روی یک مساله تمرکز کند، به دلیل اینکه ذهن او درگیر چندین موضوع دیگر است، نمی‌تواند به خوبی تمرکز داشته باشد.

فکر کردن همزمان به چند موضوع از یک سو می‌تواند ناشی از درگیری ذهنی شدید فرد به دلیل مشغله ذهنی بسیار باشد و از سوی دیگر به این دلیل باشد که موضوعی که فرد قصد دارد روی آن تمرکز کند، در مقایسه با دیگر مسائل از اهمیت بالایی برخوردار نباشد. مثلا دانشجویی را تصور کنید که در حال درس خواندن است و چند متر آنطرف‌تر، از تلویزیون مسابقه فوتبال پخش می‌شود. از آنجا که دانشجو در عین درس خواندن برایش اهمیت دارد که بداند نتیجه مسابقه چیست، ناخودآگاه حواس او به سمت برنامه جلب می‌شود و به تبع آن، تمرکز او به درست خواندن کاهش می‌یابد. پس به همین راحتی با فراموشی شماره تلفن، یا به خاطر نیاوردن لیست خرید و… نمی‌توان انگ ابتلا به آلزایمر را به خود زد. باید تمامی این مسائل را در نظر بگیرید و توجه داشته باشید که چه موضوعی باعث کاهش سطح تمرکز و فراموشی‌تان شده است.

اگر فردی مستعد استرس هستید، با تمرین‌های ورزشی و یوگا و… استرس خود را کاهش دهید و در صورتی که استرستان قابل کنترل نیست حتما به یک متخصص مراجعه کنید. یا اگر گاها به دلیل پراکندگی موضوعات و مسائل مختلف که در زندگی‌تان با آن در ارتباط هستید، یا به دلیل عدم اهمیت موضوع در مقایسه با دیگر مشغله‌های ذهنی‌تان، تمرکز کمتری دارید، اقدام‌های روزانه خود را یادداشت کنید.

0 پسندیده شده

دانیال میکائیلی
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.