536

باروری تخمک، فاکتورهای غذایی و رفتاری

|
0 دیدگاه
اجاره آپارتمان مبله ارزان

تغذیه و نوع آن قطعا بر روی سلامت تخمدان ها و تخمک اثرات مثبت و منفی دارد.

در گذشته معتقد بودند که قدرت تخمک گذاری تنها به سن وابسته است اما امروزه دانشمندان متوجه شدن که این گفته کاملا درست نیست. فاکتورهای زیادی وجود دارد که روی سلامت تخمک اثرگذار خواهد بود که شامل فاکتورهای محیطی، هورمون ها در رژیم غذایی و استرس.

باردار شدن به چندین فاکتور دیگر نیز نیازمند است که شامل

سیکل قاعدگی درست
سیکل سالم باروری
تعادل هورمون ها
تخمک سالم

چرا سلامت و قدرت تخمک اهمیت دارد

تخمک سالم و قوی یکی از اصل های باروری است. سلامت تخمک روی باروری، لانه گزینی و سایر مراحل بارداری اثرگذار باشد. در گذشته گمان بر این بود که با هر تخمکی شما می توانید بارور شوید. اما امروزه می دانند که چنین نیست.
تعدادی از زنان که باردار نمی شوند از این شاکی هستند که تخمک های آنها سالم نیست یا اینکه تخمک آنها پیر شده است. این گفته ها باید مخصوص خانم هایی باشد که از IVF و سایر روش های باروری استفاده کرده اند.در طول سیکل سفر تخمک به سمت تخمدان ها شما فرصت خوبی دارید. در این زمان، فاکتورهای مهمی می توانند روی سلامت تخمک ها که آماده تخمک گذاری هستند اثر بگذارند.

قبل از اینکه تخمک بطور کامل بالغ شود، تخمک برای تخمک گذاری آماده میشود. در این زمان است که تخمک و تخمدان تحت شرایط سالم و ناسالم تغییر میکنند:
جریان خون
اکسیژن رسانی کامل
تعادل هورمونی
تغذیه مناسب
استرس

فاکتورهایی که شما به آنها توجه داشته باشید شامل

۱-جریان خون و اکسیژن رسانی کافی
جریان خون غنی از اکسیژن برای تخمدانها ضروری است، جریان خون در زمان ورزش نکردن، و هیدراسیون کاهش میابد. برای افزایش جریان خون باید: حداقل هر روز ۸ لیوان آب بخورید. آب شیر بخورید نه آب موجود در بطری پلاستیکی. آب را روی میز کار ، بالای تخت و جلوی چشمتان بگذارید.
ورزش
ورزش هایی مانند تنیس، پیاده روی، رقص، دویدن و یا یوگای باروری ورزشهای خوبی است. ورزش کردن باعث افزایش جریان خون در بدن میشود و خون تازه را به گردش در می آورد.
ماساژ باروری و شکمی
یکی از بهترین راه ها برای افزایش جریان خون، ماساژ دادن رحم و تخمدانها است. ماساژ اکسیژن تازه را وارد خون کرده و به تخمدانها می رسد. ماساژ شکم بهترین روش کمک کننده به باروری است. این ماساژ را یاد بگیرید. بهترین زمان برای این ماساژ روز بعد از تمام شدن پریود است و ۴ بار در هر هفته انجام دهید. از پایان پریود تا روز تخمک گذاری انجام دهید.

۲- تعادل هورمونی

تعادل هورمونی برای سلامت تخمک ضروری است. به دلیل شرایط محیطی، استرس و زندگی امروزی باعث عدم تعادل هورمونی میشود که بدنبال آن تخمک گذاری اتفاق نخواهد افتاد. هورمون ها هر ماه بدن را برای باروری آماده میکنند. اما نگران نباشید، تعادل هورمونی امکانپذیر خواهد بود.

۳- تغذیه و باروری

تغذیه و نوع آن قطعا بر روی سلامت تخمدانها و تخمک اثرات مثبت و منفی دارد. غذاهای افزایش دهنده باروری تخمک را بشناسید. در اینجا غذاهای افزایش دهنده قدرت تخمک معرفی میشود:

بهترین غذاها برای تخمک سالم

عسل
بروکلی
سبزیجات برگ سبز
سالمون
کدو حلوایی
دانه کنجد
زردچوبه
زنجبیلعادات غلطی که به تخمک آسیب می رساند

سیگار کشیدن
قهوه
الکل
قند
سودا و نوشابه
رژیم فاقد چربی
غذاهای پروسه شده
اسید چرب ترانس

مکمل های ضروری

مولتی ویتامین
مولتی ویتامین برای تخمک گذاری و داشتن تخمک سالم موثر است. همچنین بدن شما را برای بارداری آماده میکند.
آنتی اکسیدان
یکی از مهمترین ترکیبات در سلامت تخمدانها است. آنتی اکسیدانها تخمک ها را از حمله رادیکال های آزاد حفظ میکنند. تخمک یکی از سلول هایی است که طولانی ترین عمر را در بدن دارد. قبل از تخمک گذاری سعی کنید آنتی اکسیدانها را مصرف کنید.
آنزیم کیوتن
در زنان بخصوص بالای ۳۵ سال این آنزیم ضروری است. این آنزیم نیز می تواند در سلامت تخمک و نخمدان مناسب باشد.
ال-آرژنین
آمنیو اسیدی است که پاسخ تخمدانها را افزایش میدهد. بیماران IVF به مقدار زیاد ال-آرژنین مصرف می کنند.
سوپر غذاهای باروری
این غذاها ویتامین ، املاح و آنتی اکسیدانها را برای بدن شما فراهم می کند:
شلغم
عسل
سبزیجات برگ سبز

۴- استرس

ما در جهان پر از استرس زندگی میکنیم. زنان دارای استرس زیادی هستند، این استرس روی باروری افراد نیز تاثیرگذار است. زنان تحت تاثیر استرس پرولاکتین، کورتیزول و سایر هورمون هایی را تولید میکنند که باعث متوقف کردن تخمک گذاری میشود. برای بهبود کیفیت تخمک و تخمدانها باید از استرس دور شوید. برای این کار باید:
راه بروید
دوش آب گرم بگیرید
کتاب مود علاقه تان را بخوانید
ماساژ تاثیر زیادی دارد
چای آرامش بخش از جمله چای بابونه و رازیانه بخورید.
مدیتیشن انجام دهید
اجاره آپارتمان مبله ارزان
0 پسندیده شده

دانیال میکائیلی
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.