780

مننژیت، خطرناک ولی قابل درمان

|
0 دیدگاه
اجاره آپارتمان مبله ارزان

یکی از خطرناک ترین و از نظر مردم ترسناک ترین عفونت های بدن انسان مننژیت است.

مغز و نخاع به وسیله سه پرده به نام های سخت شامه، عنکبوتیه و نرم شامه پوشیده شده است که به مجموع آنها مننژ گفته می شود. عفونت های باکتریایی، ویروسی، قارچی و سلی می توانند به مننژ حمله کنند که در نتیجه آن، التهاب این پرده ها و مننژیت ایجاد می شود.

یکی از خطرناک ترین انواع مننژیت، نوعی است که به وسیله باکتری ها ایجاد می شود و به آن مننژیت چرکی گفته می شود.

این عفونت ها معمولا در فصل زمستان شایع تر هستند و عمدتا از راه مجاری هوایی و گاهی خون به مننژ می رسند. مهم ترین علامت مننژیت یعنی سردرد بسیار شدید است. علاوه بر آن تب، درد گردن و کمر، خواب آلودگی و حتی تشنج نیز دیده می شود. در معاینه سفتی گردن مشهود است.

بهترین راه برای تشخیص مننژیت چرکی، بررسی مایع مغزی نخاعی است که به آن ال پی می گویند. در مننژیت نشانه های التهاب شدید نظیر افزایش گلبول سفید دیده می شود. همچنین کشت آن می تواند نوع باکتری عامل بیماری را مشخص کند. با مشاهده هر گونه علائم بیماری و مراجعه سریع به پزشک و انجام آزمایشات ضروری و شروع سریع درمان با آنتی بیوتیک می توان مننژیت چرکی را درمان کرد.

عدم درمان مننژیت چرکی، مرگبار است و تاخیر در درمان نیز باعث عوارض عصبی شدیدی می شود؛ مثلا در بچه ها باعث کری، تشنج و عقب ماندگی ذهنی می شود. همچنین تاخیر در درمان، افت سطح هوشیاری در زمان پذیرش بیمار، افزایش فشار داخل مغز، سن بالای ۵۰ سال و سنین کم (شیرخوارگی) و همراهی با شوک یا عفونت ریه منجر به آن می شود که مننژیت با عوارض جبران ناپذیری همراه باشد.

گاهی مصرف خودسرانه آنتی بیوتیک، مانع تشخیص به موقع و باعث تاخیر درمان می شود که بسیار خطرناک است. مننژیت چرکی یک اورژانس پزشکی است.

در عرض ۶۰ دقیقه از ورود بیمار به اورژانس باید درمان با آنتی بیوتیک شروع شود. ابتدا این درمان به صورت تجربی انجام می شود و سپس بعد از آماده شدن جواب کشت مایع مغزی نخاعی و تشخیص نوع باکتری عامل بیماری، درمان اختصاصی گذاشته می شود. درمان آنتی بیوتیکی به صورت تزریقی و به مدت یک تا سه هفته صورت می گیرد.

همچنین گاهی برای کم کردن فشار داخل مغز و کاستن از عوارض ثانویه مننژیت به ویژه در بچه ها از استرویید استفاده می شود. در افرادی که با بیماران مننژیتی تماس داشته اند نیز باید یک دوره درمان خوراکی آنتی بیوتیک تجویز شود.

اجاره آپارتمان مبله ارزان
1 پسندیده شده

دانیال میکائیلی
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.