547

علائم سرطان در مردان

|
0 دیدگاه
اجاره آپارتمان مبله ارزان

بسياري از پزشكان بر اين عقيده اند كه بر خلاف خانمها مردان توجه زيادي به علائم بيماريها ندارند و اغلب مردان با اصرار و فشار خانمها به پزشك مراجعه مي كنند .

با توجه به اينكه توجه به علائم بيماريها در مراحل اوليه خصوصا در مورد سرطان ها بسيار سودمند و راههاي بهتري را با نتايج بهتر در درمان سرطان امكان پذير مي كند كه غفلت از ان موجب پيشرفت بيماري و رسيدن به مرحله پيشرفته تر، كه درمان را سخت تر و نتايج حاصله را بدتر و كيفيت زندگي را پايين تر مي اورد.

لذا توجه به اين نشانه ها و مراجعه بهنگام موجب نتايج بهتر چه از نظر طول عمر و چه از نظر كيفيت زندگي و حتي از نظر هزينه هاي درمان همراه خواهد داشت.

در اين قسمت به برخي از علائم هشدار دهنده سرطان ها اشاره ميكنم و اميدوارم كه با توجه به اين موارد حتي نجات يك بيمار نيز موجب خرسندي خانواده اي و حتي جامعه اي خواهد شد.

١- سرطان پستان

شايد بسياري بر اين باورند كه سرطان پستان مخصوص خانمها ست و مردان به ان مبتلا نميشوند ولي بر خلاف تصور مردان نيز به سرطان پستان مبتلا ميشوند .

لذا اگر در پستان قرمزي و تورم – چروكيدگي در پوست پستان – بداخل كشيده شدن نوك پستان – ترشحات غير معمول از پستان مشاهده كرديد سريعا به پزشك مراجعه نماييد تا با اقدام تشخيصي بيشتر سريعتر به نتيجه برسيد

٢- درد

گرچه درد خصوصا در سنين متوسط به بالا اغلب ديده ميشود و اغلب علامت سرطان نيست ولي درد پايدار بايد توسط پزشك با بررسي سوابق بيمار و معاينات و انجام ازمايشات تكميلي مورد توجه قرار گيرد.

٣- سرطان بيضه

اين سرطان در سنين بين ٢٠-٤٠ سالگي بيشتر ديده ميشود . و از انجا كه سريع رشد ميكند بهتراست توسط خود فرد ماهيانه مورد معاينه قرار گيرد

و در صورت بزرگ شدن – چروكيده شدن – احساس سنگيني در كيسه بيضه و يا احساس وجود برجستگي يا توده در بيضه سريعا به پزشك مراجعه شود تا معاينه- ازمايش خون- سونوگرافي و نمونه برداري در صورت نياز انجام شود.

٤- غدد لنفاوی

اگر برجستگي در ناحيه زيربغل- گردن و كشاله ران يا ساير نواحي احساس ميكنيد كه رو به رشد است و بيش از چند هفته دوام دارد صرفنظر از اينكه درد دارد يا ندارد حتما به پزشك مراجعه نماييد .

شايد مربوط به عفونتها باشد ولي پزشك با معاينه و بررسي و ازمايشات لازم و در صورت لزوم نمونه برداري تشخيص را مشخص ميكند.

٥- تب

تب ممكن است علامتي از سرطان باشد گرچه بسياري از بيماريهاي غير سرطاني هم تب ايجاد ميكنند ،

ولي اگر تب بيش از دو تا سه هفته بطول انجاميد و علت مشخصي نداشت ممكن است علامتي از سرطان باشد كه بايد توسط پزشك بامعاينه و بررسي و انجام ازمايشات لازم به تشخيص برسد كه گاهي اين ازمايشات بسيار متنوع خواهد بود.

٦- كاهش وزن

در صورتيكه كاهش وزن غير ارادي و بدون برنامه ريزي ايجاد شده ميتواند علامتي از سرطان باشد .

اگر بدون علت كاهش بيشتر از ١٠٪ وزن طي ٣-٦ ماه مواجه شديد حتما به پزشك مراجعه فرماييد تا با شرح حال و معاينه و ازمايشات لازم علت مشخص و پيگيري شود، ممكن است علامتي از سرطان باشد گرچه علل متعدد غير سرطان هم ميتوانند موجب كاهش وزن شوند.

٧- درد شكم و افسردگي

اگر درد شكمي داريد بايد علت ان مشخص شود .

در مواردي كه همراه درد افسردگي هم باشد بدون علت مشخص ممكن است سرطان پانكراس( لوزالمعده) در كار باشد كه معمولا علائم ديگري مثل كاهش وزن، تغيير رنگ ادرار و مدفوع ممكن است همراه باشد و پزشك با معاينه و ازمايش و سونوگرافي و يا اسكن و MRI به تشخيص بيماري برسد.

اجاره آپارتمان مبله ارزان
1 پسندیده شده

دانیال میکائیلی
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.