405

خرچنگی که به دور جزیره بدن می چرخد

|
0 دیدگاه
اجاره آپارتمان مبله ارزان

سرطان از بیماری هایی است که سن و سال و زمان مشخصی نمی شناسد و هیچ یک از اندام ها و اعضای بدن از دام این خرچنگ در امان نیست.

تنها در مواردی و با رعایت برخی اصول می توان مانع بروز سرطان شد و در برخی مواقع عواملی که از کنترل خارج است، باعث ایجاد این بیماری مهلک می شود.

پانکراس یا لوزالمعده اندامی لوله ای شکل و اسفنجی به طول حدود ۱۵ سانتی متر است که در قسمت پشتی شکم و معده قرار گرفته است.

پانکراس دو وظیفه بسیار مهم در بدن ایفا می کند

یکی ترشح آنزیم های گوارشی است که به هضم مواد غذایی در روده کمک می کند و وظیفه دیگر، تولید هورمون هایی از قبیل انسولین است که تنظیم کننده قند خون به شمار می رود. سرطان پانکراس زمانی رخ می دهد که سلول های بدخیم سرطانی رشد کرده، تقسیم شده و در بافت های این اندام گسترش یابند.

پزشکان معمولا این نوع سرطان را بیماری خاموش می نامند؛ زیرا علائم آن در مراحل ابتدایی کاملا پنهان است، ولی با رشد و گسترش سلول های سرطانی، علائم آن از قبیل درد بخصوص در نواحی فوقانی شکم بروز می کند که گاه این درد به قسمت پشت و کمر کشیده می شود.

این درد ممکن است با غذا خوردن یا دراز کشیدن تشدید شود. از دیگر علائم این بیماری می توان به زردی، حالت تهوع، کاهش اشتها و وزن، خستگی شدید، ضعف و افسردگی اشاره کرد.

علت دقیق سرطان پانکراس تاکنون مشخص نشده، ولی تحقیقات نشان می دهد سیگار کشیدن یکی از اصلی ترین عوامل بروز این بیماری به شمار می رود.

به طوری که سیگار احتمال ابتلای افراد سیگاری را دو تا سه برابر نسبت به افراد غیرسیگاری افزایش می دهد. سن و سال هم در این میان نقش مهمی ایفا می کند و در واقع، افراد پس از چهل و پنج سالگی بیشتر در معرض خطر قرار می گیرند. دیابت نیز ازجمله عوامل پرخطر به شمار می رود و حدود ۱۰ تا ۲۰ درصد مبتلایان به سرطان پانکراس از دیابت رنج می برند.

علاوه بر این، التهاب مزمن پانکراس و سیروز کبدی از دیگر عوامل بروز این بیماری محسوب می شود. سابقه خانوادگی ابتلا به سرطان پانکراس، مصرف رژیم های غذایی پرچرب و نداشتن فعالیت بدنی کافی در شکل گیری سلول های سرطانی در پانکراس نقش دارد.

درمان امروزی

پزشکان معمولا زمانی عمل جراحی را به عنوان یکی از راه های درمانی سرطان پانکراس توصیه می کنند که رشد سلول های سرطانی به سایر اندام ها گسترش نیافته باشد. در واقع، عوارض عمل ها به وسعت جراحی و اندازه توموری که از اندام خارج می شود، بستگی دارد.

در زمان بروز سرطان پانکراس، سلول های بدخیم معمولا در زمان تشخیص به فراتر از پانکراس گسترش یافته است. عمل جراحی در بیشتر موارد به منظور کاهش علائم و جلوگیری از مشکلات مرتبط با اندازه تومورهای سرطانی صورت می گیرد.

پرتودرمانی از دیگر روش های درمان سرطان پانکراس است که طی آن از پرتوهای قوی به منظور نابودی سلول های سرطانی مورد استفاده قرار می گیرد. این روش پنج روز در هفته و به مدت چند هفته یا چند ماه انجام می گیرد. اجرای دوره کامل پرتو درمانی با جلوگیری از گسترش سلول های سرطانی از بافت های سالم محافظت می کند.

در واقع، پزشکان از پرتو درمانی به عنوان راه تکمیلی برای از بین بردن سلول های سرطانی باقیمانده از عمل جراحی استفاده می کنند. این روش همچنین باعث کاهش درد یا مشکلات گوارشی ناشی از حجم بالای سلول های سرطانی می شود.

داروهای شیمی درمانی نیز به عنوان یکی از روش های درمانی، سلول های سرطانی را نابود کرده و مانع توقف رشد و ازدیاد آنها می شود. این روش اغلب پس از عمل جراحی به عنوان درمانی مکمل و به منظور نابودی سلول های سرطانی باقیمانده مورد استفاده قرار می گیرد.

علاوه بر روش های درمانی ذکر شده، پزشکان از برخی داروها برای حمله به بخش های خاصی از سلول های سرطانی استفاده می کنند. بررسی ها حاکی از آن است که این درمان نسبت به شیمی درمانی عوارض جانبی کمتری دارد و خطر کمتری را متوجه سلول های سالم می کند.

تغذیه را جدی بگیرید

همواره باور بر این است که پیش از بروز هر گونه بیماری، با رعایت برخی اصول و به کار بستن راهکارهای مفید می توان مانع ابتلا به بیماری شد. اگرچه اقدامات خاصی برای جلوگیری از ابتلا به سرطان پانکراس وجود ندارد، ولی کارشناسان و محققان معتقدند جلوگیری از مواجهه با برخی عوامل خطرساز می تواند آنها را در معرض خطر ابتلا قرار دهد. کشیدن سیگار را کنار بگذارید. غذای پرچرب را از رژیم غذایی خود حذف کرده و آن را با مواد غذایی سالم جایگزین کنید.

پزشکان همواره به ورزش منظم توصیه می کنند زیرا خطر ابتلا به سرطان پانکراس را به طور قابل توجهی کاهش می دهد. متخصصان تغذیه معتقدند شیمی درمانی و درمان هایی که برای مبتلایان به سرطان انجام می شود، روی روند تغذیه و هضم غذا تأثیر بدی دارد و نوعی اختلال تغذیه ای ایجاد می کند. بنابراین بیماران باید از طریق مشورت با متخصص تغذیه این مشکلات را از بین ببرند.

پزشکان توصیه می کنند پس از درمان های معمول، از مصرف غذاهای پرچرب و سرخ شده خودداری کنید. زیرا این قبیل مواد غذایی مکمل های آنزیم پانکراس را افزایش می دهد. همچنین از مصرف برخی مواد غذایی مانند نخود و سبزیجاتی همچون کلم بروکلی و کلم و نیز نوشابه های گازدار که داخل معده تولید گاز می کنند، پرهیز کنید.

درمان های جدید پیش روی سرطان

محققان سال ها تلاش کرده اند در کنار درمان های کنونی، به روش های جدید و مؤثرتری راه یابند تا بتوانند بیماران را سریع تر و با کمترین عوارض جانبی درمان کنند. «ایمنی درمانی» نوعی درمان زیستی است که با هدف تقویت سیستم عصبی افراد و سیستم ایمنی بدن برای مبارزه با بیماری ها عمل می کند.

در حال حاضر، روش ایمنی درمانی برای بهبود مبتلایان به سرطان پانکراس کاربرد ندارد و محققان بررسی های خود را روی ساخت واکسن هایی ادامه می دهند که بتواند سیستم ایمنی بدن را در برابر حمله به سلول های سرطانی مسلح کند.

درمان های تسکین دهنده در شمار گروهی از درمان ها قرار می گیرد که بدون در نظر گرفتن مرحله بیماری یا نیاز به دیگر درمان ها، به منظور کاهش علائم و درد مورد استفاده قرار می گیرد. در واقع، هدف این درمان بالا بردن کیفیت زندگی بیماران مبتلا به سرطان پانکراس و بهبود شرایط جسمی و روحی آنهاست.

اجاره آپارتمان مبله ارزان
0 پسندیده شده

دانیال میکائیلی
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.