436

اوزون تراپی برای درمان بیماری‌های اسکلتی عضلانی

|
0 دیدگاه

ازون فعال‌ترین شکل اکسیژن در جهان است. “اوزون درمانی” از خواص اکسیژن استفاده می‌کند تا بافت‌ها، مفاصل، رباط‌ها و تاندون‌های آسیب‌دیده خود را بازسازی کنند. معمولاً این روش درمانی باعث بهبودی کامل و رهایی دائمی از درد می‌شود.

درواقع “اوزون درمانی” روشی برای تزریق ازون یا اکسیژن است. این روش برای انواع دردهای اسکلتی – عضلانی و دردهای مفصلی بسیار مفید است، ازجمله می‌توان به مواردی همچون دردهای مزمن گردن و کمر، آسیب‌دیدگی عضلات شانه، تخریب و آرتروز مفاصل لگن و زانو، فرسایش مهره‌های کمر و شانه‌ها و درد آرنج، اشاره نمود. نکته مثبتی که در مورد اوزن درمانی وجود دارد این است که درواقع این روش منشأ آسیب بیماری‌ها را هدف قرار می‌دهد و به همین دلیل ۷۵ درصد احتمال دارد، دردهای مزمن و طولانی، به‌طور دائم برطرف شوند.

چگونه ازون برای کاربردهای پزشکی تولید می‌شود؟

گاز اکسیژن خالص از یک لوله کریستال عبور داده می‌شود، درون این لوله وسیله‌ای وجود دارد که جرقه تولید می‌کند. انرژی الکتریکی اتم‌های اکسیژن را از هم جدا کرده و به مولکول‌های اکسیژن متصل می‌کند، در نتیجه مخلوطی از گاز اکسیژن و ازن به دست می‌آید.

ازون درمانی در چه مواردی کاربرد دارد؟

اوزن درمانی می‌تواند به برطرف شدن هرگونه دردی کمک کند، از جمله:

درد گردن، کشیدگی گردن، تحلیل یا فتق دیسک، کمر درد، التهاب کف و پاشنه پا، سندرم تونل مچ دست، کشیدگی تاندون‌ها، سندرم مفصل گیجگاهی، عصب سیاتیک ، خار پاشنه، تومورهای بافت عصبی، آرنج تنیس بازان، آسیب عضلات روتاتور کاف، صدمات زانو و تقریباً هر آسیب‌های ورزشی دیگر. از آنجا که ازون درمانی به بازسازی غضروف‌ها کمک می‌کند، این روش تأثیر قابل ملاحظه‌ای بر درمان موارد شدید آرتروز، مثل آرتروز مفصل لگن و زانو، خواهد گذاشت. نکته خوب اوزن تراپی این است که فقط درد را تسکین نمی‌دهد بلکه یک بهبودی دائمی برای بیمار فراهم می‌کند.

روش تزریق

پس از معاینه کامل بیمار و امضای آگاهانه رضایت‌نامه جهت تزریق اکسیژن/ ازون، گاز مخلوط اکسیژن و ازن تزریق خواهد شد. دست، پوست بیمار، سرنگ و سوزن‌ها ضد عفونی و استریل خواهند شد. افزایش استفاده از تزریق اکسیژن/ اوزون در درمان بیماری‌های التهابی و تحلیل برنده مفاصل، باعث شده تا دستورالعمل‌های دقیقی در خصوص چگالی گاز، دوز مواد مصرفی و تکنیک‌های تزریق تعریف شود. برخی از متخصصین تمایل دارند تزریق را با ابزارهای خاص به صورت مستقیم در داخل مفصل انجام دهند. برخی دیگر تزریق را در بعضی از نقاط دردناک اطراف مفصل انجام می‌دهند.

تزریق ازون چگونه به بیمار کمک می‌کند؟

دلیل این که بعضی از صدمات به طور کامل درمان می‌شوند و برخی دیگر درمان نمی‌شوند، به گردش جریان خون مربوط می‌شود. برای آن که یک ناحیه آسیب دیده از بدن التیام یابد و بتواند خود را بازسازی کند، سیستم گردش خون باید یک سری مواد برای آن ناحیه فراهم نماید، از جمله: ویتامین‌ها، مواد معدنی و اکسیژن. از میان آن‌ها اکسیژن مهم‌ترین نقش را بازی می‌کند. سطوح پایین اکسیژن در محل موجب تجمع اسید لاکتیک می‌شود، این امر باعث ایجاد درد می‌شود.

اوزون درمانی از سه طریق ناحیه آسیب دیده را مورد هدف قرار می‌دهد:

اول، داروهای ضدالتهاب برای کاهش التهاب و تورم در ناحیه آسیب دیده تزریق می‌شوند. این امر منجر به افزایش گردش خون در ناحیه آسیب دیده می‌شود. در مرحله بعد، این ناحیه در معرض ویتامین‌ها و مواد معدنی لازم برای درمان، قرار می‌گیرد. و در نهایت، اکسیژن در قالب ازن تزریق می‌شود. نتیجه این فرایندها فراهم کرد محیطی است که مواد مورد نیاز برای بازسازی بافت‌ها فراهم می‌شود. هم زمان با بهبودی ناحیه آسیب دیده، گردش خون دران منطقه پایدار می‌شود و درمان کامل می‌شود. پاسخ به درمان از فردی به فرد دیگر متفاوت است، اما اکثر افراد فقط به ۳ الی ۵ جلسه درمانی نیاز خواهند داشت.

پس از ازون درمانی

ممکن است به طور معمول تا ۲۴ الی ۴۸ ساعت بیماران در نقاط تزریق کمی احساس درد یا سوزش کنند. معمولاً اوج درمان طی ۲۴ الی ۴۸ ساعت پس از تزریق رخ می‌دهد. از لحاظ نظری درمان بافت همبند دائمی خواهد بود.

درمان در هر بیمار متفاوت است و به چگونگی پاسخ بدن او به تزریق و تعداد جلسات مورد نیاز برای درمان، بستگی دارد.  همگام با اوزون درمانی، سم زدایی بدن نیز آغاز می‌گردد. ممکن است در هنگام فرایند سم‌زدایی فرد حالتی را تجربه کند که به آن “بحران درمان” می‌گویند. ممکن است فرد دچار مواردی همچون سردرد، تهوع، افت انرژی، آبریزش بینی و غیره گردد. پس از این دوره کوتاه، انرژی شما برمی‌گردد و احساس سرزندگی خواهید کرد. کافی است جلسات درمانی خود را ادامه دهید تا سلامتی و تندرستی شما ارتقا یابد.

عوارض جانبی

عوارض جانبی معمول اکسیژن یا اوزون درمانی می‌تواند شامل افزایش فشار خون و افزایش فشار گوش باشد، مانند حالتی که در هنگام پرواز تجربه می‌کنید. همچنین ممکن است عوارضی مانند سردرد، بی‌حسی در انگشتان، تغییرات موقتی در عدسی چشم و تشنج نیز رخ دهد.

0 پسندیده شده
دانیال میکائیلی
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.