438

پیشگیری از عود سرطان پستان با درمان کامل

|
0 دیدگاه
اجاره آپارتمان مبله ارزان

انجام آزمایشات و تصویربرداری‌های متعدد در مبتلایان به سرطان پستان نه تنها کمکی به کنترل بیماری نمی‌کند بلکه موجب اضطراب و استرس در بیمار شده، کیفیت زندگی او را مختل می‌سازد.

از آنجایی که سرطان پستان شایعترین سرطان زنان است، اغلب خانم‌ها تمایل دارند که در مورد این بیماری و راه‌های درمان آن اطلاعاتی داشته باشند.

اطلاع از چگونگی عود این بیماری می‌تواند به پیشگیری کمک کند،  عود بیماری وقتی اتفاق می‌افتد که سلول‌های سرطانی پس از برداشتن توسط جراحی و شیمی درمانی مجدداً در بدن مشاهده شوند.

عود سرطان پستان به دو صورت ممکن است دیده شود

عود موضعی در محل عمل جراحی اتفاق می افتد. اگر در عمل جراحی پستان به طور کامل برداشته شده باشد، عود در زیر یا داخل پوست ناحیه عمل جراحی ایجاد شده و به صورت توده‌های ریز در زیر و اطراف عمل جراحی قبلی دیده و لمس می شود.

اگر پستان در عمل جراحی برداشته نشده باشد، این عود در نسج باقی مانده پستان اتفاق می افتد و به صورت توده‌ای در پستان احساس می‌شود یا در ماموگرافی قابل مشاهده است گاهی نیز عود در ناحیه زیر بغل اتفاق می افتد که در اصطلاح به آن عود ناحیه‌ای می گویند.

برای جلوگیری از عود موضعی و ناحیه‌ای معمولاً از اشعه درمانی (رادیوتراپی) استفاده می‌شود که پس از عمل جراحی و در صورت لزوم شیمی درمانی، توسط متخصص اشعه درمانی برای بیمار انجام می شود.

نیاز یا عدم نیاز به اشعه درمانی بر اساس نوع عمل جراحی و درگیر بودن یا نبودن غدد لنفاوی مشخص می شود، مثلا اگر بیماری تحت عمل جراحی برداشتن کامل پستان قرار گرفته باشد در صورت در گیر بودن غدد زیر بغل باید اشعه درمانی نیز بگیرد، اما اگر پستان حفظ شده باشد، رادیوتراپی در هر صورت لازم است و ارتباطی به مرحله بیماری ندارد.

این عود معمولا به صورت توده هایی از تومور بدخیم در محلی غیر از تومور اولیه رشد می‌کند. این تومورها در اثر انتقال سلول‌های سرطانی از محل اصلی تومور (پستان) از طریق جریان خون به ریه ، استخوان، کبد یا مغز اتفاق می‌افتد و می‌تواند کار این اعضای حیاتی را در بدن مختل کرده و حیات فرد را به خطر بیندازد.

این عود در هر زمانی از درمان ممکن است اتفاق بیفتد مخصوصا اگر بیمار در مراجعه به پزشک و شروع درمان تأخیر داشته باشد احتمال بروز آن افزایش می یابد، حتی برخی بیماران به دلیل تأخیر در درمان وقتی به پزشک مراجعه می‌کنند دچار متاستاز هستند که در آن صورت درمان با مشکلاتی مواجه می‌شود.

برای جلوگیری از متاستاز مهمترین مسئله تشخیص به موقع و اقدام سریع است، طبیعتا هرچه بیمار سریع تر برای درمان اقدام کند احتمال عود بیماری و متاستاز کمتر می شود.

متاستاز سرطان پستان درمان پذیر است

این مرحله از بیماری نیز روش‌های درمانی خاص خود را دارد. درمان عود سرطان پستان گرچه برای پزشکان از درمان سرطان اولیه مشکل‌تر است اما دانشمندان به شدت در حال تحقیق در مورد آن هستند و موفقیت‌های چشمگیری نیز به دست آورده‌اند.

مثلاً در مورد متاستاز استخوانی از دارو و اشعه درمانی استفاده می‌شود یا در متاستاز کبدی و ریوی از شیمی درمانی یا جراحی یا روش های خاص برای از بین بردن تومور استفاده می‌شود. در متاستاز مغزی نیز دارو درمانی و اشعه درمانی و گاهی نیز جراحی از مهمترین روش‌های درمانی هستند.

مهمترین نکته در پیشگیری از عود بیماری مراجعه بیمار و درمان بیماری در اسرع وقت است، زیرا هرچه تومور سرطانی مدت طولانی تری در بدن باشد و درمان نشود فرصت بیشتری برای منتشر شدن در بدن پیدا می کند و احتمال عود افزایش می یابد.

یکی از عوامل مهم در پیشگیری از عود سرطان، انجام درمان به طور کامل است. عدم کامل بیماری، موجب مقاوم شدن سلول‌های سرطانی به دارو شده و احتمال عود بیماری در این صورت بالاتر می رود.

رعایت رژیم غذائی کم چرب و ورزش منظم روزانه و قطع سیگار در بیماران سیگاری از مهمترین نکاتی است که در کاهش احتمال عود مؤثر هستند.

بیمار برای تشخیص عودباید  مرتبا و در فواصل کوتاه تحت بررسی گیرد

اغلب محققین و پزشکان متخصص معتقد هستند که انجام آزمایشات و تصویربرداری‌های متعدد نه تنها کمکی به کنترل بیماری نمی‌کند، بلکه موجب اضطراب و استرس در بیمار شده و کیفیت زندگی او را مختل می سازد.

فقط انجام معاینه توسط پزشک هر سه ماه تا ۳ سال و سپس هر ۶ ماه تا ۵ سال و سپس معاینه سالانه است و ماموگرافی سالانه نیز در افرادی که پستان مبتلا را حفظ کرده‌اند از هردو سمت و در بیمارانی که پستان مبتلا را برداشته‌اند از سمت مقابل سالی یک بار انجام می‌شود تا اگر ضایعه جدیدی ایجاد شد تشخیص داده شده و درمان شود.

به طور معمول آزمایش مکرر خون، سونوگرافی پستان، سونوگرافی کبد و عکس یا سی تی اسکن از مناطق مختلف بدن لازم نیست، مگر اینکه بیمار علامت مشکوکی داشته باشد، مثلا در بیماری که درد شدید مهره‌ها را داشته باشد اسکن استخوان انجام می شود یا اگر تنگی نفس یا سرفه‌های مکرر داشته باشد، عکس ریه یا سی تی اسکن ریه برای وی درخواست می‌شود.

اجاره آپارتمان مبله ارزان
0 پسندیده شده

دانیال میکائیلی
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.