400

چربی خونتان بالاست

|
0 دیدگاه
اجاره آپارتمان مبله ارزان

بعضی ها چربی خونشان بالاست اما برای کاهش آن تنها یک کار می کنند و آن کار این است که بعد از خوردن غذا یک استکان آبغوره سر می کشند.

مصرف آبغوره برای کاهش چربی خون یکی از آن توصیه های عامیانه ای است که ممکن است از هرکسی بشنویم…

توصیه هایی از این دست کم نیستند اما سؤال این است که پزشکان و متخصصان تغذیه چقدر با این قبیل توصیه ها موافقند؟ آیا این روش ها را می توان جایگزین دارودرمانی کرد؟ آیا می توان از این قبیل توصیه های تغذیه ای در کنار دارودرمانی استفاده کرد؟

 چه زمانی می گوییم چربی خون کسی بالا رفته است

شاید اصطلاح بهتر به جای چربی خون بالا، اختلال چربی خون باشد. چربی ها به ۲ گروه، کلسترول و تری گلیسرید تقسیم می شوند. کلسترول خود ۲ زیرگروه دارد که شامل HDL یا کلسترول خوب و LDL یا کلسترول بد است. اگر در فردی HDL پایین باشد، عامل خطر برای ابتلا به بیماری های قلبی عروقی محسوب می شود. پس اصطلاح چربی خون بالا درست نیست.

اما چربی خون چه زمانی اختلال پیدا می کند

در مورد کلسترول، عدد کلی ۲۵۰ میلی گرم در دسی لیتر وجود دارد که نباید میزان آن از این حد بالاتر برود. در مورد تری گلیسریدعدد ۱۰۰ میلی گرم در دسی لیتر ذکر شده است. در مورد HDL هم برای آقایان، باید عددی بالای

۴۰ و برای خانم ها بالای ۵۰ میلی گرم در دسی لیتر باشد. برای کلسترول LDL نیز حد مطلوب، زیر ۱۰۰ میلی گرم در دسی لیتر است و بالای ۱۴۰ میلی گرم در دسی لیتر نیاز به درمان دارد.

اختلال در چربی خون چه مشکلی ایجاد می کند

اگر تری گلیسرید بالا و HDL پایین بیاید به خصوص مجموع آنها با هم می تواند زمینه ساز نشانگان متابولیک و بیماری های قلبی عروقی باشد. نشانگان متابولیک ۵ مشخصه دارد که ۲ مورد مربوط به تری گلیسرید بالای ۱۵۰ و HDL پایین و یک مورد مربوط به بالا بودن اندازه دور شکم است. بزرگ بودن دور شکم در افرادی که نشانگان متابولیک دارند، مشترک است و در واقع خود باعث ایجاد اختلال در چربی خون می شود.

فردی که اختلال چربی خون دارد باید فورا چربی را از برنامه غذایی اش حذف کند

مهم ترین اقدام کنترل وزن است که حتما با حذف چربی اتفاق نمی افتد. بسیاری از بیماران غذای آبپز می خورند اما چربی خونشان کاهش نمی یابد، چون وزنشان کم نمی شود، بنابراین افراد مبتلا اول باید چربی شکمی شان را از بین ببرند.

یعنی فرد مبتلا می تواند چربی بخورد

این موضوع به نوع چربی بستگی دارد. برخی غذاها میزان چربی های بد را در خون بالا می برند و چربی خوب را کاهش می دهند و برخی دیگر برعکس عمل می کنند. فردی که مبتلا به اختلال چربی خون است، باید چربی های بد را حذف و چربی خوب را در حد توصیه شده مصرف کند. تاکید می کنم در حد توصیه شده چون کالری چربی خوب و بد مساوی است و هر گرم چربی ۹ کیلوکالری انرژی دارد.

منظور از چربی خوب و بد چیست

چربی های غذایی به ۲ گروه تقسیم می شوند؛ چربی های مرئی و پنهان. چربی های بد قابل رویت مثل چربی های گوشت قرمز و تمام چربی های جامد از جمله روغن های نباتی، کره، خامه، چربی های لبنیات و بدتر از همه چربی های ترانس است که از اشباع و جامدکردن روغن های گیاهی تولید شده اند و در روغن های جوشیده و دودکرده بیشتر وجود دارند. در کل، روغن های گیاهی کلسترول ندارند ولی چربی های جامد از جمله روغن های گیاهی جامد می توانند کلسترول خون را بالا ببرند.

چربی های پنهان نیز مثل چربی ای که در میان الیاف گوشت است و قابل پاک کردن نیست یا چربی موجود در شیرینی، بیسکویت و کالباس و سوسیس که جداکردنی نیستند و معمولا میزان چربی بد در آنها خیلی زیاد است، می توانند باعث اختلال چربی خون شوند. چربی خوب مرئی نیز مثل روغن زیتون، کلزا، روغن های مایع مثل روغن سویا، آفتابگردان، ذرت و… چربی های خوب پنهان مثل چربی مغزدانه هایی نظیر بادام، بادام زمینی، گردو، پسته.

از بین گوشت ها کدام یک چربی بد کمتری دارد

بهترین گوشت، گوشت شترمرغ است که چربی خیلی پایینی دارد. گوشت قرمز بدترین نوع چربی را دارد و نباید بیش از یکی ، دو وعده در هفته مصرف شود. گوشت سفید هم انتخاب مناسبی است و گوشت ماهی بر همه در این گروه ارجح است.

 فردی که اختلال چربی خون دارد، می تواند تخم مرغ مصرف کند

در یک رژیم غذایی سالم اگر فردی به اندازه توصیه شده میوه و سبزی دریافت کند و چربی بد نخورد، مصرف یک تخم مرغ در روز یا ۳ ۲ عدد در هفته، گرچه کلسترول دارد اما مشکلی ایجاد نمی کند. با این حال این مساله بستگی به نظر متخصص تغذیه دارد.

آیا با خوردن برخی موادغذایی مثل آب کرفس یا آبغوره و… هم می توان چربی خون را پایین آورد

افزایش دریافت سهم سبزی ها به دلیل آنکه فیبر دارند و از نظر میزان آنتی اکسیدان ها قوی هستند، می تواند موثر باشد. چربی بد به تنهایی مشکل ساز نیست اما وقتی در بدن اکسید شد، بیماری زا خواهد شد. در اینجا آنتی اکسیدان ها اثر پیشگیری کننده دارند. مصرف روزانه ۳ تا ۴ سهم میوه نیز توصیه می شود البته مصرف بیش از این مقدار، باعث چاقی و بروز اختلال در چربی خون می شود.

از بین میوه و سبزیجات کدام یک موثرترند

برخی سبزی ها مثل شوید یا سیر روی تری گلیسرید اثر مثبتی دارند اما تاثیر آنها تنها در یک رژیم غذایی سالم معنی پیدا می کند.

غوره و لیمو، چای سبز و قهوه 

آبغوره و آبلیمو تاثیر قابل ملاحظه ای از نظر بالینی روی چربی خون ندارند. مصرف قهوه و چای سبز نیز به اندازه ای که بتوان به شکل کلینیکی روی آن تکیه کرد تاثیری بر چربی خون ندارد. قهوه تا روزی ۴ فنجان کاملا بر چربی خون بی اثر است. حتی از سوی دیگر، مصرف کافئین در مقادیر بالا می تواند کلسترول را بالا ببرد. چای سبز نیز اثر خوبی دارد چون آنتی اکسیدان قوی است ولی این طور نیست که تنها با مصرف چای سبز، فرد بتواند اختلال چربی خونش را برطرف کند. فردی موفق است که رژیم غذایی اش را اصلاح کند، فعالیت بدنی منظم و ورزش مستمری داشته باشد و به طور خلاصه سبک زندگی درستی را انتخاب کند.

فردی که برای کاهش چربی خون دارو می خورد باز هم باید رژیم غذایی اش را رعایت کند

در پیشگیری از ابتلا به بیماری های قلبی عروقی و بالا بردن HDL یعنی چربی خوب، مهم است چون اثر حفاظتی آن از اثر بد LDL بیشتر است، بنابراین فقط خوردن دارو کفایت نمی کند و باید با تغذیه HDL را بالا برد.

اجاره آپارتمان مبله ارزان
0 پسندیده شده

دانیال میکائیلی
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.