460

گلبول های قرمز کجا می روید

|
0 دیدگاه

کم خونی یا آنمی، یکی از بیماری های شایع است که گاهی با یک قرص ساده درمان می شود و گاهی هم داستان درمانش جدی تر از قرص های ساده است.

نشانه های کم خونی

اگر مدام خسته هستید، حتی وقت هایی که به اندازه کافی خوابیده اید یا برای انجام فعالیت های روزانه انرژی ندارید، احتمالا به کم خونی مبتلا هستید. این بیماری می تواند یک عامل اصلی برای مشکلات حافظه ای و ملال های روزانه باشد. نشانه های آن گاهی بسیار ناچیز و ضعیف هستند اما می توانند کمی شدید یا حتی کشنده باشند. مهم ترین نشانه های کم خونی عبارتند از: احساس ضعف و گیجی، سردرد، احساس کرختی و سردی در دست ها و پاها و دمای پایین بدن.

نشانه های قلبی

افراد دچار کم خونی اکسیژن کمتری در بدن خود دارند و این به این معناست که قلبشان باید بیشتر کار کند تا اکسیژن کافی به ارگان های داخلی برساند. نشانه های قلبی -عروقی این بیماری شامل آریتمی (ضربان نامنظم)، تنگی نفس و درد قفسه سینه می شود.

کم خونی در کودکان

یکی از هر ۷ کودک زیر ۲ سال به کم خونی مبتلاست و دلیل اصلی آن این است که در رژیم غذایی آنها آهن وجود ندارد. افرادی که به دلیل کمبود آهن دچار آنمی هستند عادت دارند چیزهای عجیبی مانند خاک، گل، یخ و… بخورند. متخصصان کودک، نوزادان را در ۱۲ ماهگی برای تشخیص کم خونی آزمایش می کنند. اگر موارد شدید آن درمان نشوند به آسیب های مغزی منتهی خواهدشد.

عوامل بروز کم خونی

بیشترین خطر ابتلا به این بیماری، در زنان و افرادی که بیماری های خونی دارند، وجود دارد. وقتی زنان در عادات ماهانه شدید میزان زیادی خون از دست می دهند، احتمال ابتلا به کم خونی در آنها افزایش می یابد. بارداری در زنان می تواند باعث تغییر در حجم خون آنها شود و در نهایت به کم خونی مبتلایشان کند. بیماری های خونی مانند بیماری های کلیه می تواند روی توانایی بدن برای تولید گلبول های قرمز تاثیر بگذارد. رژیم غذایی ای هم که در آن آهن و ویتامین B۱۲ کافی وجود ندارد هم می تواند خطر ابتلا به این بیماری را افزایش دهد. برخی از مدل های کم خونی ارثی هستند.

کم خونی در نوجوانان

یک دلیل اصلی نوجوانتان همیشه احساس خستگی می کند، می تواند کم خونی باشد. نوجوانان به دلیل رشد سریع شان در خطر کمبود آهن در برنامه غذایی شان هستند. دختران جوان هم به دلیل شروع عادات ماهانه بیشتر در معرض ابتلا به این بیماری هستند.

کمبود آهن و کم خونی 

رژیم غذایی ای که آهن در آن کم باشد می تواند به کم خونی منتهی شود. آهن موجود در گیاهان به خوبی آهنی که در گوشت قرمز وجود دارد جذب نمی شود. بیماری های گوارشی و حتی برخی جراحی ها گاهی باعث می شود بدن آهن مورد نیاز خود را کاملا دریافت نکند. استفاده از برخی مواد غذایی هم می تواند روی میزان دریافت آهن توسط بدن اثر منفی بگذارد. این موادغذایی عبارتند از: لبنیات، مواد سرشار از کلسیم، مکمل های کلسیمی آنتی اسیدها، قهوه، چای و…

کمبود ویتامین و کم خونی

پسران برای ساختن گلبول های قرمز هم به آهن و هم به فولات نیاز دارند. رژیمی که میزان آهن و فولات در آن کم باشد می تواند به کم خونی منجر شود. مشکل گوارشی و اختلال در سیستم ایمنی بدن هم می تواند روی جذب ویتامین B۱۲ تاثیر منفی بگذارد. غذاهایی که از گوشت تهیه می شوند و همین طور سرلاکهای غنی شده در صبحانه می توانند منابع خوبی برای ویتامین B۱۲ باشند. فولات در برگ سبز گیاهان، میوه ها و لوبیاهای خشک شده به وفور یافت می شود و معمولا به نان و سرلاکهای صبحانه هم اضافه می شود.

بیماری و کم خونی

بیماری های خونی و عفونت ها می توانند باعث شوند بدن گلبول های قرمز خونی کمتری تولید کند. اگر میزان قابل توجهی خون از دست بدهید، احتمال دارد به کم خونی مربوط به کمبود آهن دچار شوید. برخی داروها و روش های درمانی هم می توانند باعث بروز کم خونی شوند. در این مواقع برای اینکه بدانید باید مکمل های آهن مصرف کنید یا نه باید با پزشک مشورت کنید.

کم خونی آپلاستیک

آپلاستیک یک نمونه نادر از کم خونی است که در آن مغز استخوان سلول های خونی کافی برای تامین نیازهای بدن تولید نمی کند. این بیماری بسیار نادر است و یکی از هر ۳ میلیون نفر به آن مبتلاست. آپلاستیک به دلیل تشعشعات رادیویی، مواد شیمیایی، ویروس و یک اختلال در سیستم ایمنی که در آن بدن به مغز استخوان حمله می کند روی می دهد. یکی از ۵ مورد از این بیماری، ارثی است. درموارد حاد، بیماران به مراقبت های شدید خونی و حتی پیوند مغز استخوان نیاز دارند.

از دست رفتن خون و کم خونی

یکی از عوامل اصلی بروز کم خونی، از دست رفتن زیاد سلول های قرمز خون است. جراحی ها و جراحت های شدید می توانند باعث بروز کم خونی مربوط به کمبود آهن شوند. زنانی که عادات شدید ماهانه دارند باید هر سال برای کنترل این بیماری آزمایش بدهند.

مکانیسم اشتباه سلول های خونی و کم خونی

بیماری های ارثی می توانند در تولید سلول های خونی قرمز در بدن تاثیر منفی بگذارند. تالاسمی باعث می شود بدن سلول های قرمز خونی سالم کمتری بسازد. در تعدادی از موارد کم خونی، سلول های قرمز خونی از بین می روند یا خیلی زود از جریان خون بیرون انداخته می شوند.

درمان

مکمل ها
در صورتی که کم خونی مربوط به کمبود آهن باشد، مکمل های حاوی این ماده معدنی تجویز می شود. بهتر است این مکمل ها با غذا مصرف شود مخصوصا آب پرتقال یا دیگر موادی که سرشار از ویتامین C هستند اما هرگز این مکمل را با کلسیم، قهوه و چای که می تواند جلوی جذب را بگیرد ترکیب نکنید و آنها را سرخود مصرف نکنید. به یاد داشته باشید آنها نباید در دسترس کودکان باشند. مصرف بیش از اندازه آهن می تواند خطرناک باشد. بعضی افراد علاوه بر مصرف مکمل های آهن، باید مکمل های فولیک اسید یا ویتامین B۱۲ هم مصرف کنند.

آهن و بارداری

حدود نیمی از زنان باردار به کم خونی مربوط به کمبود آهن مبتلا هستند. زنان باردار باید در رژیم غذایی خود روزی ۲۷ میلی گرم آهن داشته باشند. در اولین مراجعه به پزشک پیش از بارداری و بعد از به دنیا آمدن بچه، آهن مادر باید اندازه گیری شود.

درمان

روش ها
اگر کم خونی شدید داشته باشد، به تزریق خون نیاز دارید. وقتی بدن نمی تواند به خوبی گلبول های قرمز تولید کند، کم خونی با پیوند حل می شود. در این موارد، مغز استخوان و خونی که یک نفر هدیه می کند می تواند کمبود کار مغز استخوان را جبران کند. در این صورت، بدن گلبول خونی سالم تولید می کند.

جلوگیری از کم خونی 

جلوی برخی کم خونی ها را می توان با رژیم غذایی گرفت. گوشت قرمز، جگر، ماهی، عدس، لوبیا، برگ سبز گیاهان و میوه های خشک شده حاوی آهن هستند. علاوه بر این باید غذاهایی که ویتامین B۱۲ و فولیک اسید دارند مثل تخم مرغ، لبنیات، اسفناج و موز مصرف شود. بسیاری از نان ها، سرلاک?های صبحانه و دیگر غذایی های که با ویتامین B۱۲ و اسید فولیک غنی شده اند هم می توانند موثر باشند. ویتامین C موجود در مرکبات، برخی میوه ها و سبزیجات به بدن کمک می کند آهن جذب کند.

میزان بیش از اندازه آهن

میزان بیش از اندازه آهن مشکلات جدی ای ایجاد می کند. این حالت می تواند نتیجه تزریق بیش از اندازه خون به بیمار یا یک بیماری ارثی باشد. میزان بیش از اندازه آهن می تواند به ارگان هایی مانند کبد، قلب و غدد پانکراس آسیب وارد کند. می توان میزان زیاد آهن در بدن را با خون دادن و دارو کاهش داد.

زندگی با کم خونی

درمان کم خونی باعث می شود انرژی شما افزایش یابد و در زندگی روزانه شادابی بیشتری داشته باشید. خیلی از افراد می توانند با یک رژیم مناسب استفاده از مکمل های ویتامین و آهن کم خونی خود را کنترل کنند. اگر مشکل خونی دارید، کنترل شرایط می تواند کمکتان کند از کم خونی جلوگیری کنید.

تشخیص

آزمایش خون کامل
یک آزمایش خون کامل میزان سلول های گلبول های قرمز، گلبول های سفید، پلاکت ها و هموگلوبین خون و فاکتورهای دیگر مانند سایز متوسط، تغییرپذیری در اندازه، حجم و غلظت هموگلوبین گلبول های قرمز را اندازه گیری می کند. اگر کم خونی مربوط به کمبود آهن داشته باشید، گلبول های قرمز خون تان احتمالا کوچک تر از اندازه طبیعی هستند.

تشخیص

آزمایش های خون دیگر
اگر آزمایش خون کامل نشان بدهد دچار کم خونی هستید، باید آزمایش های خون دیگری هم بدهید. شکل ظاهری گلبول های خونی شما باید در یک آزمایش تشخیص مورد بررسی قرار بگیرد. الکترولیز هموگلوبین، نوع هموگلوبینی که در خون شماست مشخص می کند. در یک آزمایش دیگر، کارکرد مغز استخوان شما بررسی می شود. بعد آزمایش هایی برای شناسایی منابع آهن در بدن?تان انجام می شود و سطح آهن موجود در خون هم اندازه گیری می شود.

تشخیص

آزمایش مغز استخوان
اگر بدن تان خیلی کم یا خیلی زیاد سلول خونی تولید کند یا ساختار آنها غیرطبیعی باشد، باید آزمایش مغز استخوان بدهید. مغز استخوان که ساختاری اسفنجی درون استخوان است، حاوی سلول های بنیادی ای است که به سلول های خونی تبدیل می شوند. پزشک با استفاده از سوزن یک تکه از مغز استخوان شما را بیرون می آورد. این روند حدود نیم ساعت طول می کشد و کمی هم دردناک است.

0 پسندیده شده

دانیال میکائیلی
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.