160

فشار خون بیماری خاموش این سال ها

|
0 دیدگاه
اجاره آپارتمان مبله ارزان

با توجه به تغییرات سبک زندگی در تمام دنیا،‌ میزان شیوع بیماری‌های بی‌صدا و خاموشی مانند فشارخون رو به افزایش است.

یک میلیارد و ۵۰۰ هزار نفر در دنیا بیماری فشار خون دارند. بیماری فشار خون به عنوان یک قاتل خاموش شناخته شده است و مردم نیز اطلاع کافی از روند آن ندارند.

۲۰ سالگی

به منظور کاستن از ابتلا به فشار خون بالا بهترین کار این است که افراد از ۲۰ سالگی فشار خون خود را به صورت دوره‌ای اندازه‌گیری و کنترل کنند.

۹۳ درصد

فشار خون بالا موجب صدمات زیانباری به چشم می‌شود. یکی از صدمات فشارخون آن است که با تنگ کردن عروق، موجب رسوب چربی و مواد زائد در جداره‌های عروق شده و برخی اوقات این تنگی موجب انسداد عروق و کاهش و از بین رفتن دید را در پی دارد. انسداد عروق ته چشم حدود ۹۳ درصد در افرادی اتفاق می‌افتد که از فشار خون بالا رنج می برند.

۴۰ درصد

براساس اعلام سازمان جهانی بهداشت ۴۰ درصد از مردم ایران در معرض ابتلا به فشار خون بالا هستند. همچنين فشارخون بالا شایع‌ترین علت سکته مغزی در ایران و سومین عامل مرگ‌و‌میر پس از سرطان و بیماری‌های قلبی است که با افزایش سن از ۵۰سالگی احتمال بروز آن نیز زیاد می‌شود.

کاهش ۱۰ درصدی

با كاهش ميزان دريافت چربي‌ها و نمك و نيز جايگزيني و بهبود كيفي مواد غذايي در مصرف روزانه، فشارخون تا حد زيادي كاهش مي‌يابد. اگر چربي ناشي از زياده‌روي در مصرف خوراكي‌ها باشد، با كاهش ۱۰ درصدي وزن، فشار خون پايين مي‌آيد و چربي‌هاي خون به حد طبيعي مي‌رسد.

۲۰ نفر

از هر ۱۰۰ ایرانی بزرگسال، ۲۰ نفر فشار خون دارند، این درحالی است که تنها ۱۰ نفر از این ۲۰ نفر می‌دانند که فشار خونی هستند. از طرف دیگر، تنها ۵ نفر از این ۱۰ نفر درمان می‌شوند و ۷۵ درصد از فشارخونی‌ها بدون درمان می‌مانند؛ موضوعی که تنها مختص به ایران نیست و جهانی است.

۷ میلیون نفر

بررسی‌های نشان می‌دهد، ۱۲ درصد از مرگ‌و‌میرها براثر فشار خون رخ می‌دهد.این درصد رقمی حدود ۷ میلیون نفر را در سطح جهان شامل می‌شود.

۱۸ درصد

محققان معتقدند، مصرف روزانه نوشیدنی‌های گازدار حتی اگر بدون قند هم باشد، خطر ابتلا به فشارخون را به میزان ۱۸درصد افزایش می‌دهد. میزان بالای کارامل موجود در برخی از این نوشیدنی‌ها می‌تواند باعث التهاب رگ‌های خونی شود و همین امر هم احتمال بالا رفتن فشار خون را افزایش می‌دهد.

۴۹ درصد

۴۹ درصد مرگ و میر‌ در استان بوشهر به دلیل بیماری‌های قلبی- عروقی است که ارتباط مستقیم با فشار خون دارد. به همین دلیل امسال همزمان با هفته سلامت در تمامی مراکز بهداشتی و درمانی این استان به‌صورت رایگان فشار خون افراد کنترل شد.

۱۷/۵ درصد

بررسی صورت گرفته در نظام مراقبت ایران در سال ۹۰ نیز حاکی از آن است که ۱۷/۵ درصد ایرانی‌های ۱۵ تا ۶۴ ساله فشار خون بالا دارند. همچنین بررسی بار بیماری‌ها و آسیب‌ها در کشور در سال ۸۲ نشان داد که از میان ۲۷ عامل خطر، حدود ۱۵درصد بار بیماری‌ها ناشی از فشار خون بوده است.

اجاره آپارتمان مبله ارزان
0 پسندیده شده

دانیال میکائیلی
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.