2981

حقايقی درباره ی كوچك‌ شدن مغز

|
0 دیدگاه

مغز يكي از پيچيده‌ترين اندام‌هاي بدن به شمار مي‌رود كه هميشه در حال فعاليت بوده و مسووليت نظارت و تنظيم عملكردهاي ارادي و غيرارادي را به‌عهده دارد.

با اين حال، حدود دوسوم افراد با بالا رفتن سن، دچار كاهش فعاليت ذهني مي‌شوند و معمولا از ۶۰ سال به بالا، برخي فعاليت‌هاي شناختي چون حافظه، تمركز، وضوح افكار، توجه و قضاوت افراد كاهش مي‌يابند و شروع اين علائم با مشكلاتي چون آلزايمر، پاركينسون و سكته مغزي همراه است.

افزايش سن و كوچك‌شدن مغز

يكي از بحث‌هايي كه با بالا رفتن سن مطرح مي‌شود، كوچك شدن و تحليل بافت مغز است. تحقيقات صورت گرفته نشان مي‌دهد با افزايش سن و پيري مغز، وزن و حجم آن كاهش مي‌يابد، شيارهاي موجود در سطح مغز عريض و حفره‌هايي به اسم بطن در سطح بافت مغز ايجاد شده و تورم سطح مغز كمتر مي‌شود.

اين كاهش حجم و وزن مغز به دليل از بين رفتن عصب‌ها و سلول‌هاي ويژه انتقال تكانه‌هاي عصبي، افزايش مايع سلولي و كاهش سرعت انتقال پيام و برقراري ارتباط ميان بخش‌هاي مختلف مغز رخ مي‌دهد. ۲۰ درصد از وزن مغز انسان بين ۴۵ تا ۸۵ سالگي كاهش مي‌يابد و با بالا رفتن سن، حدود ۳۰ تا ۵۰ هزار عصب در روز از مغز و سيستم عصبي فرد از بين مي‌رود. توسعه سيستم بطني و ايجاد حفره‌ها نيز به خاطر نابودي سلول‌هاي دربرگيرنده بطن‌هاست. اين حفره‌هاي بطني مكاني است كه مايع مغزي نخاعي در آن قرار دارد. محققان با استفاده از ابزار تشخيصي ام‌آر‌آي و اسكن مغزي بخش‌هايي از مغز را كه با بالا رفتن سن دچار نقص در عملكردشان مي‌شوند، شناسايي مي‌كنند.

اما درصدي از افراد هستند كه با بالا رفتن سن، عملكرد ذهني طبيعي دارند؛ بنابراين علت از دست دادن حافظه، تمركز، توجه و ناتواني در انجام كارها تنها با افزايش سن نيست؛ بلكه به دليل تركيبي از ساير عوامل مانند رفتارها و عادات ناسالم مغز، تحريكات ناكافي ذهن، تفكر محدود يا راهكارهاي كنترل واكنش، رژيم سالم غذايي يا مكمل‌هاي ناكافي، عدم برقراري تقابلات و همكاري‌هاي اجتماعي كافي نيز ايجاد مي‌شود.

تحليل بافت مغزي در بيماري زوال عقل

زوال عقل و آلزايمر بيماري‌هايي هستند كه با كاهش پيش‌رونده توانايي‌هاي ذهني روبه‌رو بوده و ديگر قابل برگشت نيستند. بافت مغز افراد سالمندي كه به‌‌رغم عملكرد خوب مغزي در آزمايش‌ها از كاهش حافظه رنج مي‌برند، در حال تحليل بوده و ممكن است در سال‌هاي نه‌چندان دور دچار آلزايمر و زوال عقل شوند.

اسكن‌هاي مغزي گرفته شده از اين افراد نسبت به افراد سالم، كاهش حجمي بخش خاكستري مغز را نشان مي‌دهند و چنانچه اين تشخيص در مراحل آغازين صورت گيرد، مي‌تواند به تشخيص زودهنگام بيماري آلزايمر كمك كند.

آلزايمر از جمله بيماري‌هاي پيش‌رونده و تحليل‌برنده مغزي است كه به دليل تغييراتي كه در بافت مغز ايجاد مي‌كند، سبب كوچك شدن و نابودي سلول‌هاي مغزي مي‌شود و به جاي سلول‌هاي مغزي، نوعي پلاك‌هاي پيري به صورت لكه جايگزين آنها مي‌شود. اين پلاك‌ها رفته‌رفته سلول‌هاي سالم مغز را نابود مي‌كنند. فرد مبتلا به آلزايمر، علائمي اينچنيني دارد:

فرد حافظه خود را از دست مي‌دهد، رفتارها و حالات روحي او تغيير مي‌كند و در استدلال و قضاوت و تفكر دچار مشكل مي‌شود. اين علائم معمولا در افراد ۶۵ سال به بالا ديده مي‌شوند و با بالا رفتن سن، احتمال بروز اين بيماري بيشتر مي‌شود.

درواقع با بالارفتن سن، نحوه به ‌يادسپاري اطلاعات در ذهن تغيير كرده و يادآوري آنها دشوارتر مي‌شود. اين مشكل معمولا حافظه كوتاه‌مدت و بلندمدت را دچار اختلال نمي‌كند؛ بلكه مربوط به وقايع اخير است كه دچار اشكال مي‌شود.

در بيماري آلزايمر، حافظه اخير دستخوش تغيير مي‌شود. ابتدا فرد مبتلا به آلزايمر حتي جزيي‌ترين خصوصيات يك فرد را در گذشته به ياد مي‌آورد، ولي نمي‌تواند وقايع و گفتگوهايي را كه بتازگي اتفاق افتاده‌اند، به خاطر بياورد و به مرور زمان اين مشكل، كل حافظه و حتي حافظه درازمدت فرد را تحت تاثير قرار مي‌دهد. در زوال عقل و آلزايمر، قشر مغز كه مسوول تفكر، حافظه، انجام كارها و شخصيت فردي است، دچار نابودي مي‌شود. مرگ سلول‌هاي مغزي در اين ناحيه منجر به بروز برخي اختلالات شناختي و سرانجام ايجاد زوال عقل و آلزايمر مي‌شود. معمولا افراد ۶۵ سال به بالا دچار بيماري آلزايمر و زوال عقل مي‌شوند.

محققان در بررسي‌هايي كه توسط دستگاه ام.آر.آي وي مغز و عملكرد افراد مبتلا به آلزايمر انجام داده‌اند، دريافتند بافت و حجم مغز در اين افراد به ميزان زيادي تحليل رفته است و اين نوع آزمايش مي‌تواند به عنوان يك عمل تشخيصي زودهنگام انجام مي‌گيرد و با نشان دادن كوچك شدن مغز در افراد، از خطر ابتلاي آنها به آلزايمر در سال‌هاي بعد خبر مي‌دهد.

چگونه از تحليل بافت مغز جلوگيري كنيم

براي اين كه از لحاظ مغزي شاداب بمانيد و هميشه عملكرد مغزي خوبي داشته باشيد بايد روزانه روي ماهيچه‌هاي مغز كار كنيد و آنها را فعال نگه داريد. هميشه بكوشيد ذهن خود را مشغول انجام كاري همچون كار، كلاس‌هاي مختلف، ورزش، كارهاي هنري و بازي‌هاي فكري كنيد. هرگونه فعاليتي كه تمركز فكري و ذهني را در فرد ايجاد كند، مغز را تمرين داده و در حالت آماده نگه مي‌دارد. درست است كه با افزايش سن، مغز انسان نيز پير شده و از عملكرد طبيعي آن كاسته مي‌شود؛ ولي علم و تجربه ثابت كرده است كه انجام برخي اقدامات مي‌تواند مانع روند طبيعي پيري و كوچك شدن مغز شود يا حداقل به تاخير بيندازد.

حدود دوسوم افراد با بالا رفتن سن، دچار كاهش فعاليت ذهني مي‌شوند و معمولا از ۶۰ سال به بالا، برخي فعاليت‌هاي شناختي چون حافظه، تمركز و وضوح افكار كاهش مي‌يابند.
به طور كلي هرچه سن بالا مي‌رود، يادگيري دشوارتر مي‌شود. ۴۰‌سالگي مرزي است كه قواي ذهني شروع به كم شدن مي‌كند، بنابراين بكوشيد براي خود برنامه‌هاي آموزشي قرار دهيد. آموختن يك زبان جديد، شركت در دانشگاه و ادامه تحصيل، يادگيري مطالب جديد و خلاصه هر چيزي كه ذهن را فعال نگه دارد، باعث رشد سلول‌هاي عصبي در مغز شده و ارتباط آنها را با يكديگر براي بالا بردن قدرت ذهني حفظ مي‌كند. درواقع مغز را به عنوان ماهيچه‌اي در نظر بگيريد كه هرچه روي آن ماهيچه كار مي‌كنيد، قوي‌تر و ورزيده‌تر مي‌شود. شركت در كلاس‌هاي نقاشي، موسيقي، ورزشي، حل جدول و حتي انجام بازي‌هاي رايانه‌اي به شادابي و فعال بودن مغز كمك مي‌كنند.

در اين ميان تحقيقات نشان مي‌دهد كمبود برخي ويتامين‌ها از قبيل ويتامين B6 وB12 (اسيد فوليك) مي‌تواند باعث كم‌خوني و نابودي سيستم عصبي به خاطر از بين رفتن حافظه شود؛ بنابراين داشتن يك رژيم سرشار از ويتامين‌هاي B6 و B12 از قبيل انواع لوبياي غني از ويتامين B6 و غذاهاي دريايي، گوشت و فرآورده‌هاي لبني سرشار از ويتامين B12 مي‌تواند در كاهش تحليل سلول‌هاي مغزي نقش داشته باشد.

درواقع بررسي‌هاي انجام گرفته حاكي از اين است كه كوچك شدن و تحليل بافت مغزي در افرادي كه دچار فقر ويتامين B12 هستند، بيشتر ديده مي‌شود و مي‌تواند شاخصي براي پيش‌بيني وقوع تحليل بافت مغز در آينده باشد. از سوي ديگر مصرف مواد غني از ويتامين E از قبيل غلات، حبوبات، سبزيجات برگ سبز و تخم‌مرغ كه حاوي تركيبات آنتي‌اكسيدان هستند، براي پوسته مغز در حالت طبيعي ضروري است.

داشتن شبكه ارتباطي با ساير افراد مي‌تواند تاثير بسزايي روي سلامت مغز داشته باشد و عملكرد مغز را بهبود بخشد و در ارتباط با دوستان، اقوام و همكاران، استرس كمتري را تجربه كرده و مغز فعال‌تر عمل مي‌كند.

همچنين خواب كافي در طول شبانه‌روز، هميشه يكي از ملاك‌هاي درست عمل كردن ذهن در موقعيت‌هاي مختلف به شمار مي‌رود. به گفته پزشكان، هر فرد سالم بايد به طور منظم در طول شب ۸ ساعت بخوابد. اين ميزان خواب پيوسته فرد را در مقابل بيماري‌هاي مزمن مرتبط با افزايش سن از قبيل از دست دادن حافظه، محافظت مي‌كند.

تحقيقات نشان مي‌دهد بالا بودن فشار خون، سرعت تحليل بافت مغز و از بين رفتن توانايي‌هاي مغزي را افزايش مي‌دهد. حتي به‌‌رغم استفاده از داروهاي پايين‌آورنده فشار خون، مغز اين افراد سريع‌تر از ديگر افراد پير شده و تحليل مي‌رود.

از سوي ديگر، زماني كه انسان دچار استرس مي‌شود، بدن هورمون كورتيزول ترشح مي‌كند. اين هورمون در مقدار كم باعث تقويت حافظه مي‌شود، ولي در مقادير بالا روي اعصاب مغزي و حافظه اثر منفي مي‌گذارد.

فراموش نكنيد حفظ اندام در يك وضعيت ايده‌آل به حفظ وضعيت متعادل ذهن كمك مي‌كند. انجام حركات ورزشي در بهبود عملكرد مغز و جلوگيري از پيري و تحليل بافت مغز موثر است. انجام حركات يوگا، مديتيشن، تمرينات تنفسي و ورزش ايروبيك هم استرس را كاهش مي‌دهد و هم عملكرد مغز را بهبود مي‌بخشد. تحقيقات صورت گرفته، نشان مي‌دهد انجام حركات ايروبيك روي عملكرد شناختي، حجم و اندازه مغز و عملكرد مغز در سالمندان تاثير مي‌گذارد. به عبارتي ۶ ماه انجام حركات ايروبيك به طور متعادل تاثير بسزايي در عملكرد شناختي افراد گذاشته و باعث افزايش حجم بخش خاكستري مغز مي‌شود.

اگرچه در برخي افراد، تحليل بافت مغز و كوچك شدن آن با بالا رفتن سن، جنبه ارثي و ژنتيك دارد؛ ولي با رعايت برخي اصولي كه اشاره كرديم و مواردي همچون كنترل فشار خون، قند خون، كلسترول، رژيم غذايي مناسب، استفاده از ويتامين‌هاي B6 و B12 به اندازه كافي، انجام حركات جسماني و كارهاي ذهني، مي‌توان به حفظ عملكرد مغز كمك كرد و پيري و كوچك شدن مغز را سال‌ها به تاخير انداخت.

گياهي براي درمان اختلالات مغزي

جينكوبيلوبا يكي از قديمي‌ترين گونه‌هاي درختي است كه عصاره آن به عنوان مكمل جينكوبيلوبا در آمريكا، فرانسه و آلمان جزو يكي از داروهاي گياهي اصلي مورد مصرف قرار مي‌گيرد. اين درخت مي‌تواند تا ۱۰۰۰ سال عمر كند و طول آن تا ۳۶ متر مي‌رسد. اين درخت برگ‌هاي بادبزن‌شكلي دارد كه و ميوه‌هاي غيرقابل‌ خوردن آن، بوي بسيار تندي منتشر مي‌كند. ميوه اين درخت حاوي دانه‌اي است كه خوردن آن باعث مسموميت انسان مي‌شود.

گياه جينكوبيلوبا به طور سنتي براي درمان اختلالات گردش خون و بهبود حافظه مورد استفاده قرار مي‌گيرد و بويژه در درمان زوال عقل و آلزايمر تاثير بسيار زيادي دارد. همان‌طور كه اشاره كرديم، يكي از عمده‌ترين مشكلاتي كه با بالارفتن سن سراغ سالمندان مي‌آيد، كاهش حجم بافت مغز و در نتيجه كاهش حافظه و گاه ابتلا به آلزايمر است و مكمل جينكوبيلوبا در بالابردن قدرت حافظه در افراد سالمند نقش بسزايي دارد.

جينكوبيلوبا حاوي ۲ نوع ماده شيميايي است كه داراي ويژگي‌هاي آنتي‌اكسيداني هستند. اين آنتي‌اكسيدان‌ها راديكال‌هاي آزادي را كه به غشاي سلولي آسيب وارد كرده و حتي باعث مرگ سلولي مي‌شود، از بين مي‌برند. وجود راديكال‌هاي آزاد در بدن موجب بروز مشكلاتي از قبيل بيماري‌هاي قلبي، سرطان و آلزايمر و ساير انواع
زوال عقل مي‌گردد.

از جينكوبيلوبا در اروپا به طور گسترده براي درمان زوال عقل و آلزايمر استفاده مي‌شود. تاثير اين دارو در درمان اين بيماري‌ها به دليل افزايش جريان خون به سمت مغز است و تحقيقات حاكي از اثر مستقيم پيشگيرانه اين مكمل روي سلول‌هاي عصبي است كه در بيماري آلزايمر آسيب ديده‌اند. در حال حاضر عصاره اين گياه به صورت مكمل و عصاره طبيعي گياه جينكوبيلوبا، كپسول، قرص، قطره‌هاي مايع خوراكي و برگ‌هاي خشك چاي در دسترس است. به طور كلي مكمل جينكوبيلوبا در بهبود فكر كردن، يادگيري و حافظه (عملكرد شناختي)، بهبود فعاليت‌هاي روزانه، بهبود رفتارهاي اجتماعي و كاهش احساس افسردگي بسيار مؤثر است و گاه تاثير آن نسبت به داروهاي تجويزي براي تاخير در بروز علائم آلزايمر بيشتر احساس مي‌شود.

از اين گياه معمولا در كودكان استفاده نمي‌شود. در موارد بهبود حافظه و پيشگيري از بروز آلزايمر، معمولا روزانه ۱۲۰ ميلي‌گرم از اين گياه استفاده كنيد كه مي‌توانيد به هر شكلي كه خواستيد آن را مصرف كنيد و در مواردي كه فرد مبتلا به آلزايمر است، بايد مقدار مصرف روزانه تا بيش از ۲۴۰ ميلي‌گرم در روز افزايش داد كه اين مقدار را بايد بين ۲ تا ۳ بار در روز تقسيم كنيد. معمولا با گذشت ۴ تا ۶ هفته نخستين نتايج بروز مي‌كنند و پس از گذشت حدود ۶ ماه شاهد نتايج مطلوبي خواهيد بود.

2 پسندیده شده
دانیال میکائیلی
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.