1032

علت سردرد خود را پیدا کنید

|
2 دیدگاه

سردردي كه گفته مي‌شود از شايع‌ترين مشكلاتي است كه مردم را در سنين مختلف درگير مي‌كند. در حالي كه متخصصان استفاده از مسكن‌ها را راه‌حلي مناسب براي بهبود مشكل نمي‌دانند.

«به هرگونه احساس نامطبوعي كه در سر وجود داشته باشد، سردرد مي‌گوييم كه البته شايع‌ترين دردي است كه بشر از آن رنج مي‌برد.»

علل بروز سردرد

«متاسفانه عوامل زيادي مي‌توانند سبب بروز سردرد شوند. همان‌طور كه يك سرماخوردگي ساده مي‌تواند دليلي براي شروع سردرد باشد، يك تومور مغزي نيز عاملي براي ايجاد آن است. بنابراين هنگامي كه با چنين شرايطي روبه‌رو مي‌شويم، بهتر است در مرحله اول بدون ترس و وحشت، در جستجوي علت آن باشيم. البته با وجود اين‌كه نبايد تنها به‌علل وحشتناك فكر كرد، اما بايد هر موردي را جدي گرفته و به فكر درمان آن بود.»
«سردردها يا عروقي هستند يا غيرعروقي. شايع‌ترين سردرد، سردردهاي تنشي (Tension) است؛ سردردهايي غيرعروقي كه بيشتر در اثر مسائل عصبي بروز مي‌كند. سردردهاي عروقي نيز در جامعه به عنوان ميگرن معروف هستند. در كنار اين نوع سردردها، سردردهايي ناشي از سرماخوردگي، آلودگي هوا، سينوزيت و عيوب انكساري چشم نيز با اين‌كه شيوع كمتري دارند، اما وجود دارند.»
«سردردي كه شب فرد را از خواب بيدار مي‌كند، نشان‌دهنده مشكلي جدي بوده و مساله مهمي است كه بايد به آن رسيدگي شود. همچنين سردردي كه نوع آن تغيير مي‌كند، نيز بايد بررسي شود. ممكن است فردي سال‌ها از سردرد رنج ببرد، اما نوع آن تغيير يابد؛ به عنوان مثال هيچ وقت در گذشته سردرد با استفراغ همراه نبوده و اخيرا اين همراهي وجود داشته باشد.»
«سردردهايي كه خيلي شديد بوده و بتازگي شروع شده‌اند، سردردهايي هستند كه بايد آنها را جدي گرفت؛ بخصوص زماني كه اين سر درد با تب و استفراغ همراه باشد. در اين موارد بايد خيلي سريع و اورژانسي به اين مشكل رسيدگي كرد.»

سردردهاي مزمن

«اين سردردهاي مزمن، بخصوص سردردهاي ميگرني مي‌تواند زندگي فرد را مختل كند و در حقيقت كار و زندگي او را تحت تاثير قرار دهد.»
اگرچه در اين نوع سردردها ممكن است خطري جدي براي سلامت فرد ايجاد نشود، اما بالاخره زندگي او را مختل كرده و مشكلاتي را براي او ايجاد خواهد كرد، به همين دليل حتما بايد درمان صورت گيرد.
بيشتر سردردهاي عروقي يا ميگرني زندگي فرد را مختل مي‌كند، «مردم به اشتباه تصور مي‌كنند سردردهاي ميگرني با افزايش سن بهبود مي‌يابند، اما بايد دقت داشته باشند سردرد يك علامت است و نه يك بيماري؛ به طوري كه شايد بهتر باشد بگوييم هميشه پشت هر سردردي يك بيماري نهفته است.»
باشنيدن صداي اين بوق بايد خود را از ريل قطار كنار بكشيم، نه اين‌كه با قطع كردن سيم آن را خاموش كنيم. بنابراين ساكت كردن درد بدون شناخت علت اصلي درست مانند همين قطع كردن سيم بوق است.

«هيچ ‌وقت نبايد سردردها را با مصرف مسكن‌ها برطرف كرد. بلكه بايد علت را شناخته، درمان كرد و همزمان با شناخت علت، درد بيمار را نيز كاهش دهيم. ولي مصرف مرتب مسكن‌ها براي كاهش درد كاري اشتباه است.»

درمان سردردها

برخي از افراد در جامعه بر اين باورند كه سردردهاي ميگرني درمان ندارد.

«سردردهاي ميگرني معمولا از سنين پايين شروع شده و بايد هرچه زودتر درمان آن را شروع كنيم. سردردهاي ميگرني درمان دارد؛ ولي درماني طولاني مدت؛ چراكه اين بيماري مقاوم و بدقلق است. در كل، مهم است بدانيم هر سردردي درمان دارد. حتي سردردهاي عصبي را بايد با شناخت علت، درمان كرد. اگر هم سردرد ناشي از ضايعاتي در مغز باشد مانند تومور مغزي، بايد حتما تومور را درمان كرد.

سردرد و آلودگي هوا

«بيشتر افرادي كه سردرد داشتند و سردردشان كنترل شده بود، متاسفانه با افزايش آلودگي هوا با تشديد سردرد روبه‌رو شدند؛ سردردي مبهم، مداوم و خسته‌كننده مانند احساس فشاري خفيف كه هميشه در سر حضور دارد. با اين شرايط بيمار هميشه احساس بيمارگونگي دارد. در چنين شرايطي بهترين راه، فرار از آلودگي است.»

4 پسندیده شده
دانیال میکائیلی
از این نویسنده

2 دیدگاه

توسط: شکوهنده

به عنوان یک پزشک آنچه تجربه کرده ام این است که : « بسیاری از سردردهایی که با تشخیص میگرن مطرح گردیده اند ، فقط نوعی انحراف بینی و یا التهاب گوش خارجی است .
درمان موقتی در حالت انحراف بینی ، شستشوی فضای منخرین با آب نمک رقیق است ؛ هرچند اگر برای بیمار حس بویایی اهمیت قابل توجهی نداشته باشد، غلظت بیشتر آب نمک رفع سردرد را تسریع می نماید . درمان موراد شدید آن هم یک قرص ۵ میلی گرمی اکسی بوتینین کلراید است ؛ که بیمار باید بلافاصله پس از مصرف استراحت نماید ، چون ممکن است تعادلش بهم خورده و زمین بیفتند .
در مورد التهاب گوش خارجی هم در موارد ابتدایی ماساژ داخل گوش به صورت نرم و آرام بهترین و کم عارضه ترین روش است . اگر علاوه بر ماساژ و در صورت لزوم خارج کردن رطوبت ز گوش ، موضع گرم نگه داشته شود زودتر نتیجه حاصل می گردد . در موارد شدید نیز درمان همان قرص اکسی بوینین است که با رفع قولنج (اسپاسم) عضلات ذره بینی چکشی، سندانی و رکابی سردرد را از بین می برد .

    توسط: دانیال میکائیلی

    سپاس از نظرتون

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.