346

وقتی دنیا دور ‌سرتان مي‌چرخد

|
0 دیدگاه

سرگيجه شايد خودش يك بيماري نباشد اما مي‌تواند نشانه بيماري باشد، بر اين اساس بايد مراقب باشيد و در صورتي كه با اين مشكل رو به رو شديد، حتما به پزشك مراجعه كنيد تا سرگيجه‌تان را ريشه‌يابي كند.

البته پزشكان معتقدند، ۹۰ درصد علل سرگيجه بيماري‌هاي گوش است.

سرگيجه را احساسي غيرطبيعي و نوعي توهم حركت در افراد مي‌دانند، يعني فرد احساس مي‌كند ساختمان دور سرش مي‌چرخد يا خود او به دور ساختمان مي‌چرخد كه البته اين توهمي بيش نيست، اما از دلايل شايع سرگيجه علل خلقي و هيجاني مثل كم‌خوني و افت فشارخون، افسردگي و اضطراب نيز محسوب مي‌شود.

سرگيجه مي‌تواند بر اثر التهاب عصب گوش ايجاد شود كه معمولا علائم به صورت سرگيجه شديد، تهوع، استفراغ و رنگ پريدگي همراه است و با باز كردن چشم بدتر و با بستن چشم بهتر مي‌شود كه در مدت يك هفته نيز بهبود حاصل مي‌شود.

گرفتگي عضلات چشم و بينايي ممكن است باعث سرگيجه شود.

بيماري‌هاي مغز و اعصاب، سرگيجه داراي علل مختلفي است كه مربوط به سيستم عصبي مركزي است و شامل ضايعات عروقي مغزي كه همان سكته مغزي در قشر گيجگاهي يا ساختمان مغز و مخچه است مي‌شود. همچنين ميگرن كه بويژه در اطفال به صورت سردردهايي همراه با سرگيجه است.

بعضي از تومورهاي مغزي بخصوص در ناحيه مخچه مي‌تواند باعث ايجاد سرگيجه شود. از علل ديگر سرگيجه مي‌توان به عوارض تروما (ضربات به سر) و گاهي كم‌كاري تيروئيد و عفونت‌هاي ويروسي اشاره كرد.

بيماري ام اس ـ كه بيماري سيستم عصبي مركزي است ـ ممكن است به صورت سرگيجه نمايان شود كه معمولا شدت آن كمتر ولي به مدت طولاني ادامه مي‌يابد، اما سرگيجه‌هايي با منشا عصب گوش با شدت بيشتر ولي به صورت كوتاه مدت باقي مي‌ماند.

عفونت گوش، علت سرگيجه

يكي از شايع‌ترين علت‌هاي تهوع و سرگيجه، عفونت گوش مياني است، چنانچه اين عفونت پيشرفت كند، باعث از بين رفتن پوشاننده‌هاي استخوان گوش شده و در نتيجه منجر به سرگيجه و مننژيت در فرد مي‌شود.

گوش مانند هواپيما داراي سيستم تعادل است به طوري كه هر دو كار خود را بايد به طور مساوي و متناسب با يكديگر انجام دهد و اگر هركدام به هر دليلي تند يا كند كار كند، باعث سرگيجه در فرد مي‌شود.

سرگيجه ناشي از عفونت گوش بسيار شديد است به طوري كه تمام اشيا به دور سر فرد مي‌چرخند،  يكي ديگر از اختلالاتي كه در گوش سبب سرگيجه مي‌شود، بالارفتن مايع گوش در فرد است كه با درماني ساده توسط پزشك متخصص قابل درمان خواهد بود.

سرگيجه كاذب

اما سرگيجه علت‌هاي روحي و رواني هم دارد، چرا كه يكي از مهم‌ترين دلايل كاذب آن اضطراب و افسردگي است.

شايع‌ترين نوع سرگيجه كه به آن سرگيجي نيز گفته مي‌شود، سرگيجه كاذب است و مهم‌ترين علت آن ‌اضطراب و افسردگي است كه در اين حالت فرد با احساس سبكي و گيجي مواجه مي‌شود.

در سرگيجه كاذب، فرد هنگام راه رفتن احساس ضعف مي‌كند، در حالي كه در سرگيجه واقعي فرد احساس مي‌كند، ساختمان دور سرش مي‌چرخد يا مثل آهنربا به طرف زمين كشيده مي‌شود.

هرچند شايع‌ترين علت سرگيجه نتيجه‌ اختلال در گوش مياني است، ولي اختلالات عضلات چشم، عصب بينايي، شبكيه چشم، عيوب انكساري شديد چشم، ‌اختلال گوش داخلي و نيز گرفتگي عضلات گردن را نيز مي‌توان از علل بروز اين بيماري نام برد.

كم‌خوني شديد،‌ تنگي دريچه آئورت قلب، ديابت، مصرف داروهاي ضد فشار خون و همچنين اختلال در فشار خون از عواملي به شمار مي‌آيند كه مي‌توانند در ايجاد سرگيجه‌هاي كاذب موثر باشند.

درمان

به گفته پزشكان، درمان سرگيجه بستگي به علت زمينه‌اي بيماري دارد، بسياري اوقات بيشتر سرگيجه‌ها با استراحت و استفاده از سرم درماني يا داروهاي آرامبخش و آنتي‌هيستامين‌ها بهبود مي‌يابند. در صورت افزايش ميزان مصرف برخي داروها كه باعث سرگيجه مي‌شود تنها اقدام لازم، كاهش مصرف داروست.

در صورتي كه تشنج دليل سرگيجه باشد با داروهاي ضد تشنج بهبود مي‌يابد اما در صورتي كه علت سرگيجه، تومورهاي مغزي باشد ممكن است نيازمند جراحي باشد، اما اگر ميگرن باعث ايجاد سرگيجه باشد با درمان آن بهبود حاصل مي‌شود.

0 پسندیده شده
دانیال میکائیلی
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.