256

زنان، دو برابر مردان درگير با ميگرن

|
0 دیدگاه

افسردگي و مشکلات روحي از مهم‌ترين عوامل بروز سردردهاي تنشي است.

سردرد تنشي، به علت اسپاسم عضلات کاسه سر بروز کرده و با مصرف مسکن التيام مي‌يابد، اما با عود مجدد به سراغ بيمار خواهد آمد و تمام کاسه سر يا پشت گردن و پشت سر را درگير کرده و گاهي به صورت خفيف و گاهي به صورت شديد ظاهر مي‌شود.

سردرد ميگرني به ۲ نوع کلاسيک با ۱۰ تا ۱۵ درصد شيوع و با علائم هشداردهنده، ضربان‌دار و يک‌طرفه و نوع شايع با ۷۰ تا ۸۰ درصد احتمال ابتلا و معمولا بدون علامت دسته‌بندي مي‌شود.

زنان بعد از بلوغ و از سن ۱۵ تا ۲۰ سالگي و ۲ برابر بيش‌تر از مردان به سردردهاي ميگرني دچار مي‌شوند،   اين سردردها بيشتر صبحگاهي بوده و در دوران عادت ماهيانه يا با مصرف قرص‌هاي ضد بارداري تشديد مي‌شود.

ترس از نور، تهوع، استفراغ و ترس از صدا در موقع سردرد ميگرني را آزاردهنده است.

حمله ميگرني از چند دقيقه تا چند ساعت ممکن است طول بکشد و عواملي مانند بي‌خوابي، استرس، گرما، گرسنگي نور شديد و تابش مستقيم خورشيد، سردرد ميگرني را تشديد مي‌کند، اما غالبا زمينه ارثي و جهش ژنتيکي در اين نوع سردردها دخالت دارند.

در تسکين ميگرن از ۲ نوع درمان دارويي استفاده مي‌شود که در نوع اول بعد از شروع حمله براي تسکين درد، مصرف مسکن براي بيمار تجويز و در نوع دوم از داروهاي اختصاصي مانند گروه تريپتان‌ها و ترکيبات ارگو براي کاهش حملات ميگرني استفاده مي‌شود.

يکي ديگر از انواع سردرد‌ها نوع خوشه‌اي است،.  سردرد خوشه‌اي در مردان جوان يا مردان با سنين متوسط بروز مي‌کند و ماهي يک يا ۲ بار فرد را درگير مي‌کند.

اگر فرد با سردرد همراه با آبريزش بيني و آبريزش چشم از خواب بيدار شود، قسمت پيشاني مغز وي درگير است که بدون ضربان بوده و با حالت تهوع و استفراغ همراه است. اگر اين سردرد به صورت گهگاه باشد از ترکيبات ارگو و اگر هر روز و مداوم باشد استفاده از دارو‌هاي پيشگيري‌کننده براي آن تجويز مي‌کنيم.

سردرد سينوسي در ناحيه پيشاني يا سينوس‌هاي صورت به طور صبحگاهي همراه با ترشحات پشت حلق و بيني به علت التهاب سينوس فکي و پيشاني بروز مي‌کند.

يکي ديگر از سردردها به علت وجود تومورهاي مغزي در سر بروز مي‌کند که شيوع آن نسبت به ديگر سردردها کمتر است و بسته به جايگاه تومور در قسمت‌هاي مختلف درد ظاهر مي‌شود. اين سردرد مي‌تواند صبح يا در طول روز بسته به جايش و نوعش با حالت تهوع و استفراغ يا بدون آن باشد.

خونريزي تحت عنوان عنکبوت يه سر با سردرد خيلي شديد و ناگهاني بروز مي‌كند،  متعاقب آن فرد به حالت بيهوشي مي‌رود که شيوع آن کم است و به علت آنويسم شريان‌هاي داخل مغز به علت مادرزادي به صورت خود به خودي يا با انجام کار سنگين و افزايش فشار خون حادث مي‌شود.

0 پسندیده شده
دانیال میکائیلی
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.