840

تومور ژانت سل چیست

|
2 دیدگاه

از لحاظ رفتار یک تومور حد واسط است یعنی گرچه خوش خیم است ولی خصوصیات تهاجمی داشته و شباهت هایی به تومور های بدخیم دارد.

در سنین ۴۰-۲۰ سال تظاهر میکند. در هر سال از هر یک میلیون نفر در یک نفر ایجاد میشود. نام این تومور را به خاطر نوع سلول هایی که در زیر میکروسکوپ از این تومور میتوان دید ژانت سل یا سلول ژانت ( غول پیکر) گذاشته اند.

محل های ابتلا به تومور ژانت سل

این تومور ها تقریباً همیشه در ناحیه اپی فیز استخوان دیده میشود یعنی قسمتی از استخوان که نزدیک مفصل است. محل هایی که این تومور دیده میشود اطراف مفصل زانو ( پایین ران یا بالای درشت نی)، زند زبرین در نزدیکی مچ دست، بالای استخوان ران و بالای استخوان بازو است. بندرت ممکن است سلول های تومور به ریه انتشار پیدا کنند.

علائم تومور ژانت سل

اولین علامت این تومور درد است. درد با فعالیت و حرکت مفصل شدید و با استراحت کم میشود. با پیشرفت بیماری کم کم شدت درد افزایش میابد. گاهی برجستگی و تورم اندام در محل تومور دیده میشود. اگر استخوان به علت فعالیت تومور ضعیف شود ممکن است براثر ضربه کمی شکسته شود. در رادیوگرافی ساده این تومور بصورت یک ناحیه تیره رنگ در نزدیکی مفصل دیده میشود که گاهی اوقات موجب تورم استخوان میشود. از سی تی اسکن و ام آر آی هم برای بررسی وسعت توده استفاده میشود.

درمان تومور ژانت سل

درمان این تومور ها معمولاً عمل جراحی است. در حین جراحی محتویات توده تخلیه شده و جدار آن از داخل تراشیده میشود سپس محل خالی ایجاد شده با پیوند استخوان ( که ممکن است از خود بیمار گرفته شود یا از استخوان افراد فوت شده گرفته شده باشد) پر میشود. در این نوع جراحی احتمال عود تومور ۴۵ درصد است.
در روش دیگر بعد از تراشیدن داخل حفره آنرا با سیمان استخوانی پر میکنند. احتمال عود تومور در این روش کمتر است. در روش دیگر بعد از تراشیدن سطح داخلی حفره موادی مثل نیتروژن مایع یا آب اکسیژنه یا فنل به آن میزنند که احتمال عود را به ۳۰-۱۰ درصد میرساند.
اگر توده به ریه هم دست اندازی کرده باشد باید توده ریه با جراحی خارج شود. خروج توده از ریه در ۷۵ درصد موارد موفقیت آمیز است.

0 پسندیده شده
دانیال میکائیلی
از این نویسنده

2 دیدگاه

توسط: فاطمه احمدی

سلام من زنی۳۶ساله هستم وپلاکت خونم۱۱۷۰۰۰بود ودرازمایش جدید۱۴۱۰۰۰شده است ولی در ازمایش نوشته شده اشکال ژانت دیده میشود این ینی چی؟

  توسط: معصومه حیدری

  سلام خدمت شما
  علائم پایین بودن پلاکت خون
  علائم و نشانه های پایین بودن پلاکت خون یا ترومبوسیتوپنی عبارتند از:
  – کبودی غیر منتظره
  – لکه های بنفش یا قرمز کوچک زیر پوست به نام پتشی.
  – خونریزی بینی و یا لثه
  – دوره های قاعدگی شدید تر از حد معمول در زنان
  – مدفوع سیاه رنگ یا خونی
  – ادرار قرمز یا صورتی رنگ
  – استفراغ خونی
  – سردرد های شدید
  – سرگیجه
  – درد در مفاصل یا عضلات
  – افزایش ضعف
  اگر با هر یک از این نشانه ها مواجه شدید، سریعا به یک پزشک مراجعه کنید. معمولا این علائم تا زمانی که سطح پلاکت بسیار پایین نباشد رخ نمی دهند. با آزمایش خون می توان ترومبوسیتوپنی را قبل از بروز علائم تشخیص داد.
  درواقع نشان دهندهی،پایین بودن پلاکت خون است که دلایل مختلفی دارد .

  میزان نرمال پلاکت خون چقدر است؟
  تعدا پلاکت نرمال در خون می بایست بین ۱۵۰۰۰۰تا ۴۵۰۰۰۰ در هر میکرومیلیلیتر باشد. پلاکت بالای ۴۵۰۰۰۰ را بیماری ترومبوسیتوز و پلاکت های کم تر از ۱۵۰۰۰۰ را بیماری ترومبوسیتوپنی می نامند. شما می توانید تعداد پلاکت خونتان را با انجام آزمایشی بنام شمارش کامل خون (CBC) مشخص کنید.
  پیشنهاد مابه شما این است ،که به پزشک مراجعه کنید تا طول دوره درمان همراه با تجویز وی از قرص ها شروع شود وبهبودی حاصل پیداکنید حتما به پزشک رجوع کنید .باطول دوره درمان بهبود می یابید .برای اگاهی بیشتر به مطالب تحت عنوان پایییین بودن پلاکت خون رجوع کنید.سلامتی سلامت شمارا ازخداوند خواستار است. باتشکر

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
 • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
 • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.