300

بيماری صرع و ازدواج

|
0 دیدگاه

بايد توجه داشت که اغلب افراد مصروع ، مي توانند ازدواج کنند و فرزندان سالمي داشته باشند و از زندگي فعال و پرثمري لذت ببرند .

اين در حالي است که در گذشته بعلت نگرش و بينش غلط نسبت به اين بيماري ، افراد مبتلا به صرع دچار مشکلاتي در فعاليتهاي اجتماعي بخصوص ازدواج بودند .

با مصرف منظم دارو و خودداري از اشتغال در بعضي کارها ، يک فرد مصروع مي تواند بدون آنکه براي سلامتي اش مشکلي پيش آيد ، تمام ايام را به کار ادامه دهد و از خانواده خود مراقبت کند . بايد توجه داشت که معمولاً درمان نادرست يا مصرف نامرتب داروها عامل ادامه حملاتصرع است .

پيش از آنکه تصميم نهايي را در مورد ازدواج بگيريد ، بهتر است مشکل صرع خود را صادقانه با شخص مورد نظر در ميان بگذاريد .

توجه داشته باشيد که مواردي ديده شده است که همسري به بهانه بي اطلاعي از بيماري صرع قبلي همسر خود تقاضاي طلاق کرده است . لذا بهتر است جهت جلوگيري از چنين شرايطي ،‌ قبل از ازدواج با مددکاران و مشاوران مربوطه مشورت نمائيد .

 صرع و حاملگي 

تا کنون بطور دقيق تأثير صرع ، حملات تشنجي و داروهاي ضدصرع بر حاملگي شناخته نشده است . ليکن اکثر خانمهاي مبتلا به صرع دوران بارداري طبيعي را طي کرده و زايمان بي خطري خواهند داشت .

در بيش از نيمي از مبتلايان به صرع در دوران بارداري ، هيچگونه تغييري در حملات تشنجي پيدا نمي شود . حتي گروهي از تعدادحملاتشان کاسته مي شود ، اما در عده اي ديگر تشديد حملات مشاهده مي شود .

با اينحال مطالعات نشان مي دهد که حاملگي تأثير بسيار ناچيزي بر صرع دارد . در ضمن لازم است زنان مبتلا به صرع مانند تمام زنان باردار در اين دوران مراقبتهاي جسمي و رواني لازم نظير استراحت کافي ، توجه دقيق به امر تغذيه ، دوري از هيجان و عصبانيت و پرهيز از کم خوابي را رعايت نمايند .

خوشبختانه بيش از ۹۰٪ خانمهاي مبتلا به صرع حاملگي موفقي خواهند داشت و فرزندان سالمي بدنيا خواهند آورد .

يکي از خطرات دوران بارداري ، عوارض مصرف داروهاي ضدصرع است ، چرا که برخي از انواع اين داروها اثرات منفي بر روي جنين دارند . خوشبختانه داروي کم ضرري براي مادران باردار وجود دارد که جهت اطلاع بيشتر بايد با پزشک معالج خود مشورت کنند .

بايد توجه داشت که هرگونه کاهش يا قطع خودسرانه دارو در طول بارداري نه تنها خطرات را کم نمي کند ، بلکه موجب افزايش خطر تشنج نيز مي شود .

  صرع و داروهاي ضدبارداري 

با توجه به اختلالاتي که ممکن است مصرف بعضي از داروهاي ضدصرع بر تأثير داروهاي ضدبارداري ايجاد نمايند بهتر است که روش جلوگيري از حاملگي براي هر فرد مصروع با مشورت پزشک انجام گيرد .

امروزه چندين روش موفق و مطمئن جلوگيري از بارداري وجود دارد . مصرف قرص هاي ضدبارداري ، استفاده از دستگاه ( IUD) تزريق آمپول ، کاشتن قرص زير پوست ، استفاده از کاندوم و بستن لوله ها در مردان و زنان ، روشهاي متفاوتي است که بايد تحت نظر متخصصين بيماري زنان و زايمان و همچنين پزشک معالج انجام گيرد .

  صرع و شيردهي 

طبق منابع علمي موجود ، تمامي انواع داروهاي ضدصرع وارد شير مادر شده و از اين طريق به کودکان انتقال مي يابد ولي خوشبختانه مقدار دارويي که از طريق شيرمادر به نوزاد مي رسد زياد نبوده و قابل چشم پوشي است .

لذا شيردهي را نبايد براي مادران مبتلا به صرع ممنوع کرد .

متذکر مي شويم که شيرمادر مبتلا به صرع با وجود مصرف داروهاي ضدصرع براي نوزاد ،‌کاملاً سالم و بي خطر بوده و توصيه مي شود که طبق روال عادي شيردهي ادامه داشته باشد .

توصيه مي شود اگر بيداري در شب براي مادر مبتلا به صرع مناسب نباشد شير را دوشيده و پدر آنرا به کودک بدهد .

0 پسندیده شده
دانیال میکائیلی
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.