346

تغییرات مثبت روی روش IVF

|
0 دیدگاه

محققان بر روی روش آی وی اف برای باردارشدن خانم ها تغییراتی ایجاد کده اند و به نتایج جالب و مفیدی دست یافته اند تا بتوانند زوجین صاحب نوزادانی سالم شوند.

مطالعه کوچک و جدیدی بیان می‌کند، رویان‌هایی با آمیزه‌ای از کروموزوم‌های نرمال و غیر نرمال که به روش باروری آزمایشگاهی (IVF) کاشته شده‌اند، ممکن است به نوزادهایی سالم تبدیل شوند.

محققان ایتالیایی، رویان‌های «موزاییک» را طی فرآیند IVF به ۱۸ زن انتقال دادند. رویان موزایک، رویانی است که تعداد یا آرایش کروموزوم‌ها در برخی سلول‌های آن بی‌قاعده است. به گزارش محققان، تمام شش حاملگی‌ای که به دنبال آن اتفاق افتاد، به نوزادهایی با کروموزم‌های نرمال منتهی شد.

به گفته متخصصان باروری، در ایالات متحده، رویان‌های موزایک که با نوع خاصی از بیوپسی در طول فرآیند IVF تشخیص داده می‌شوند را معمولاً برای انتقال انتخاب نمی‌کنند چراکه این رویان‌ها احتمال دارد به نوزادانی با اختلالات ژنتیکی بدل شوند.

دکتر رونالد فاینبرگ، متخصص غدد تولیدمثلی و متخصص باروری، گفت: «محققان ایتالیایی توانستند چند حاملگی نرمال را ایجاد کنند. اگرچه اکثر مایی که در این زمینه مشغول فعالیت هستیم، برای استفاده از چنین رویان‌هایی اشتیاق نداریم.»

مطالعه در روز ۱۹ نوامبر در ژورنال پزشکی انگلیس نو منتشر شد.

دانشمندان مطمئن نیستند که رویان‌های موزاییک چه‌قدر شایع‌اند اما این را پذیرفته‌اند که شیوع موزاییسیسم با افزایش سن مادر بیشتر می‌شود. بین ۱۰ تا ۲۰ درصد تخمک‌های یک زن ممکن است در اواسط دهه سوم زندگی او از نظر کروموزومی غیر عادی باشند. به گفته فاینبرگ، این نسبت تا ۴۰ سالگی به حدود ۹۰ درصد می‌رسد.

0 پسندیده شده
دانیال میکائیلی
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.