417

چه ویتامین هایی از تبخال جلوگیری میکنند؟

|
0 دیدگاه

تبخال در واقع یک مجموعه (یا یک خوشه) از تاول‌های ریز و کوچک اما دردناک و همراه با خارش است که عامل به وجود آمدن آن ویروس‌های هرپس سیمپلکس تیپ I (1-HSV) است.

این ضایعات ممکن است روی لب، اطراف لب یا داخل دهان به وجود بیاید.  شیوع و بروز این بیماری نسبتا بالاست. خود این ضایعه ممکن است ناشی از سرماخوردگی یا حتی یک تب ساده باشد. استرس، دوره‌های ماهانه یا حتی قرار گرفتن زیاد در مقابل نور آفتاب هم ممکن است باعث به وجود آمدن این حالت شود.

زمانی که حتی یک‌بار با این ویروس بسیار مسری تماس پیدا کنید (مثلا هنگام روبوسی یا استفاده از وسایل مشترک یا مثلا هم غذا شدن با فردی که ویروس تبخال در بدن او فعال است) این ویروس به بدن شما راه می‌یابد و در بدنتان می‌ماند. اما شما می‌توانید تعداد عودهای این ویروس و نیز شدت علائم را کنترل کنید.

می‌توانید با استفاده از میوه‌ها و سبزیجات تازه غنی از ویتامین‌های B و C از عود این حالت جلوگیری کنید. اگر احساس کردید نقطه‌ای از لب یا داخل دهانتان برآمده شده و می‌سوزد می‌توانید پوست و گوشت لیمو را روی نقطه بگذارید یا از بالم لب لیمو در آن ناحیه استفاده کنید.

یادتان باشد که داشتن یک رژیم غذایی پرپروتئین و همراه با میوه و سبزیجات تازه طول مدت تبخال را کاهش خواهد داد. هرقدر خواب بیشتری داشته و استرس کمتری داشته باشید تبخال شما کمتر دردناک بوده و زودتر هم خوب می‌شود.

دانیال میکائیلی
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.