734

فشار خون مقاوم به درمان

|
0 دیدگاه

فشار خون، بیماری بسیار شایعی است و در برخی جوامع شیوع آن به حدود ۳۰ درصد می رسد.

معمولا این بیماری زمانی که شدید نیست علائم چندانی ایجاد نمی کند و به همین دلیل تنها راه تشخیص این بیماری، کنترل مرتب فشار خون است.

با وجود ماهیت کم سروصدا و خاموشی که این بیماری دارد، عوارض متعددی ناشی از فشار خون بالا روی اعضای مختلف بدن ظاهر می شود.

تاثیر بر رگ های قلب و مغز و تشدید روند آترواسکلروز ـ که به معنی سخت شدن و تنگی رگ هاست ـ سردسته عوارض این بیماری است که در نهایت به سکته مغزی و قلبی منتهی خواهد شد.

کلیه ها نیز در درازمدت از فشار خون بالا آسیب دیده و ممکن است دچار نارسایی دائم شود. از دیگرعوارض مهم فشار خون، تنگ شدن رگ های بزرگ پا و در ادامه احساس ضعف و درد در پاهاست که به دنبال کمی فعالیت ورزشی ایجاد خواهد شد.

خوشبختانه به دلیل وجود انواع داروها بیشتر موارد فشار خون درمان شده و فرد بیمار از بروز عوارض در امان خواهد ماند البته این نکته مهم را باید به خاطر سپرد که درمان فشار خون، کاری دائم و بی وقفه است و بعد از کنترل کامل فشار خون همچنان باید ادامه یابد تا از بروز مجدد و عود آن جلوگیری شود.

هرگز نمی توانیم به صرف کنترل این بیماری درمان را متوقف کنیم؛ زیرا نه تنها باعث عود بیماری می شود، بلکه گاهی باعث بروز فشار خون های شدید خواهد شد.

اکنون نوبت آن است که فشار خون مقاوم را توصیف کنم. وقتی درمان فشار خون با یک دارو موفق نباشد باید داروی دوم و سوم را برای درمان اضافه کرد. مهم این است که یک داروی مدر ـ یعنی دارویی که باعث زیادشدن ادرار می شود ـ جزو داروهای بیمار باشد.

در این حالت اگر نتوانیم فشار خون را کنترل کنیم؛ یعنی به کمتر از ۱۴۰ روی ۹۰ برسانیم به معنی مقاوم بودن فشار خون خواهد بود.

داروهای ادرارآور موجود شامل هیدروکلرتیازید، تریامترن اچ، فورزماید و اسپیرینولاکتون است ـ همان گونه که گفته شد ـ نقشی اساسی در کنترل فشار خون ایفا می کند و حتما باید در بین داروهای دریافتی بیماران باشد.

چرا فشار خون مقاوم به درمان می شود

دلیل اول و اصلی آن مصرف نامرتب و قطع داروها از سوی بیماران است. وقتی بیمار بعد از مدتی دارو را قطع می کند حتی با مصرف دوباره آن نیز ممکن است دیگر فشار خون کنترل نشود.

دلیل دوم، خوردن نمک زیاد یا مایعات شور است که کنترل فشار خون را ناممکن می کند و دلیل سوم، وجود بیماری هایی است که باعث فشار خون شده است و پزشک نتوانسته آنها را تشخیص دهد.

کدام بیماری ها فشار خون مقاوم ایجاد می کند

سردسته آنها، بیماری های غده فوق کلیه است. غده فوق کلیه چند هورمون ایجاد می کند که فشار خون را بالا می برد. به این ترتیب حتما باید کارکرد این غده در بیمارانی که فشار خونشان کنترل نمی شود، ارزیابی شود. جالب این است که با تشخیص و درمان این موارد، فشار خون بخوبی و کامل کنترل خواهد شد.

از دیگر بیماری هایی که کنترل فشار خون را سخت می کند، تنگی رگ های کلیه هاست. در این حال با بررسی رگ های کلیه و در صورت لزوم باز کردن آنها فشار خون بخوبی مهار خواهد شد.

0 پسندیده شده
دانیال میکائیلی
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.