325

سرطان بیماری لاعلاج نیست

|
0 دیدگاه

آنکولوژی،رادیوتراپی و شیمی‌درمانی ۳درمان اصلی بیماری سرطان محسوب می‌شوند.

آنکولوژی به‌وسیله پرتوهای یونیزان با استفاده از این شیوه در کنار جراحی و شیمی‌درمانی اقدام به درمان بیماران سرطانی می‌کند.

سرطان برخلاف باور مردم یک بیماری لاعلاج نیست و با به‌کارگیری ۳روش معمول جراحی، پرتودرمانی و شیمی‌درمانی به تنهایی یا در کنار یکدیگر درمان‌پذیر است، به‌طوری که در مجموع بیش از نیمی از موارد ابتلا به همه انواع سرطان‌ها با این شیوه‌ها به‌طور کامل درمان شده و مابقی موارد نیز حداقل بهبود نسبی پیدا می‌کنند و با کاهش قابل توجه مشکلات بیماران، کیفیت زندگی آنها را ارتقا می‌دهد.

 در جراحی سرطان بهترین حالت برداشتن تومور از محل ضایعه است

رادیوتراپی همسطح جراحی در از بین بردن سرطان نقش داشته و می‌تواند به درمان قطعی این بیماری بپردازد. همچنین روش شیمی‌درمانی که معمولا در درمان سرطان‌ها نقش تکمیلی دارد در موارد خاص همچون سرطان با سلول‌های کوچک ریه یا سرطان تخمدان به‌عنوان درمان اصلی مورد استفاده قرار می‌گیرد. هورمون‌درمانی نیز یکی از شیوه‌های به کارگرفته شده در درمان سرطان است که به‌ویژه در ۲نوع سرطان پستان و پروستات نقش عمده‌ای ایفا می‌کند.

هر روش درمانی به موازات محسنات فراوانی که در درمان بیماران دارد ممکن است عوارض خاصی برای افراد به همراه داشته باشد. در درمان سرطان به شیوه پرتودرمانی نیز سعی می‌شود با نقشه‌کشی صحیح ۳بعدی کامپیوتری و رادیوتراپی تطبیقی، محل تابش اشعه با شکل تومور منطبق شود و تا حد ممکن با نزدیک کردن نقشه رادیوتراپی و فرم توده، احتمال آسیب دیدن بافت سالم اطراف آن به کمترین حد برسد.

در حال حاضر رادیوتراپی استریوتاکتیک و IMRT از روش‌های دیگر پرتودرمانی پیشرفته برای درمان بیماران سرطانی محسوب می‌شوند که در شیوه نخست با استفاده از تکنیک‌های مدرن رادیوتراپی می‌توان عوارض جانبی در افراد را به حداقل کاهش داد.

باید به‌خاطر داشت توجه دقیق به دوز اشعه و ناحیه مورد تابش و نواحی اطراف آن در حفظ سلامتی مناطق سالم بدن نقش بسیار مؤثری دارد. در حال حاضر پرتودرمانی به روش رادیوتراپی استریوتاکتیک مغز با دستگاه گامانایف در ایران انجام می‌شود و IMRT نیز در آینده‌ای نزدیک در کشور موجود خواهد بود.

معاینه بیمار و تشخیص تومور، تعیین محل مورد نظر برای تابش اشعه و همچنین نقشه‌کشی چگونگی این پرتودهی همگی برعهده پزشک رادیوتراپیست-آنکولوژیست است. در جریان پرتودرمانی بیماران سرطانی علاوه بر پزشک، پرستار آموزش دیده در این حوزه یا تکنولوژیست مجری رادیوتراپی نیز به افراد، اطلاعات لازم درخصوص مراقبت‌های ضروری پس ازپرتودرمانی را ارائه می‌دهند تا بیماران با کنترل عوارض ایجاد شده در ناحیه مورد تابش به روند بهبود خود کمک کنند.

التهاب پوست ناحیه‌ای که تومور در آنجا واقع شده و تحت تابش اشعه قرار گرفته است یکی از عوارض رادیوتراپیسوختگی مختصر ایجاد شده در پوست فرد معمولا پس از گذشت یک تا ۲هفته از بین می‌رود اما در موارد شدید مصرف پماد و سایر داروهای تجویز شده توسط پزشک به رفع این عارضه کمک می‌کند که بسته به نوع، وسعت و محل تومور عوارض ناشی از رادیوتراپی نیز برای بیمار متفاوت است.

به‌طور مثال اگر توده موردنظر برای تاباندن اشعه در ناحیه دهان باشد، فرد ممکن است دچار التهاب مخاط دهان پس از درمان شود؛ همچنین ریزش مو در ناحیه‌ای که تحت پرتودرمانی قرار می‌گیرد طبیعی است. اما این ریزش مو در این روش تمام بدن را شامل نمی‌شود و تنها به منطقه‌ای که اشعه به آن برخورد کرده، محدود می‌شود.

0 پسندیده شده
دانیال میکائیلی
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.