349

آسیب به سیستم شنوایی با اچ آی وی

|
0 دیدگاه

آیا می دانستید یکی از علل مخفی و ناشناخته کم شنوایی یا ناشنوایی ویروس اچ آی وی است؟و ارتباط این دو باعث اختلال در شنوایی افراد می شود.

«پیتر توره» از دانشگاه سن‌دیگو و یکی از متخصصان این مطالعه به همراه یک تیم تخصصی به ارزیابی قدرت شنوایی ۲۶۲ مرد با متوسط سن ۵۷ سال و ۱۳۴ زن با میانگین سنی ۴۸ سال پرداختند. در میان این افراد ۱۱۷ مرد و ۱۰۵ زن تست مثبت HIV داشتند.

در حالیکه رابطه علت – معلولی بیماری ایدز با مشکلات شنوایی تایید نشده، متخصصان مشاهده کردند مبتلایان به این بیماری ‌قدرت شنوایی ضعیف‌تری نسبت به دیگر افراد داشتند. همچنین متخصصان با وجود در نظر گرفتن فاکتور‌های دیگر همچون میزان استفاده از داروهای ضدویروسی و از بین برنده HIV‌، نتیجه مشابهی را مشاهده کردند.

متخصصان این مطالعه معتقدند این اولین مطالعه‌ای است که نشان می‌دهد افراد مبتلا به HIV مثبت حتی با کنترل فاکتورهای تاثیرگذار روی قدرت شنوایی بیشتر با مشکلات شنوایی روبرو هستند.

دکتر «اریک اسموها» یکی دیگر از متخصصان این مطالعه گفت: HIV می‌تواند تاثیر مستقلی روی گوش داخلی داشته باشد. همچنین نتایج بدست آمده در نوع خود قابل توجه است و لازم است بررسی‌های بیشتر روی آن انجام شود.

به گفته دکتر اسموها در بسیاری از افراد بزرگسال مبتلا به اختلالات شنوایی یا ناشنوا نمی‌توان دلیل قابل شناسایی پیدا کرد و این یافته ممکن است در تشخیص نقش ویروس‌ها و دیگر فاکتورهای خطرزا در بروز این مشکل موثر باشد.

0 پسندیده شده
دانیال میکائیلی
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.