294

دیابت و چشمان شما

|
0 دیدگاه

دیابت به صورتهای مختلف روی چشم شما اثر می گذارد.

ازجمله آنها می توان به موارد زیر اشاره کرد

۱. جدی ترین حالت چشم که به دیابت مربوط می شود درگیری رگ های خون رسان به شبکیه می باشد و به این حالت دیابت شبکیه گفته می شود.

۲. تغییرات نامتعارف در سطوح قندی خون به دلیل دیابت بر عدسی داخل چشم نیز اثر می گذارد، به خصوص زمانی که دیابت کنترل شده باشد که این امر باعث تاری دید می شود به طوریکه در طول روز دید فرد تغییر پیدا می کند. البته تمام این گرفتاری ها بستگی به میزان قند خون شما دارد.

۳. یکی از تأثیرات طولانی مدت دیابت این است که عدسی چشم شما تیره می شود، به این حالت آب مروارید گفته می شود. البته اینطور هم نیست که هرکس دیابت داشته باشد، عوارض چشمی هم دارد. بسیاری از مردم که از بیماری شبکیه نه چندان حادی رنج می برند ممکن است هرگز به وضعیتی که بینایی آنها را تهدید می کند دچار نشوند.

شبکیه دیابتی

جدی ترین عارضه دیابت برای چشم پیشرفت گرفتاری دیابتی شبکیه است. دیابت روی رگهای خونی ریز اثر می گذارد. اگر این سلولها دچار انسداد شوند یا اینکه جریان خون به راحتی از آنها عبورنکند ممکن است روی شبکیه و دید شما تأثیربگذارد. گستره این تغییرات نشان می دهد که کدام یک از انواع بیماریهای شبکیه دیابتی را دارا هستید. چهل درصد از مردمی که دیابت نوع دوم را دارند؛ بعضی از انواع بیماری شبکیه دیابتی را نشان می دهند.

بیماری شبکیه دیابتی

معمول ترین نوع از انواع بیماری دیابتی چشم است که بسیاری از افراد دیابتی از آن رنج می برند. در این گرفتاری رگ های خونی در شبکیه تنها تأثیر اندکی را پذیرفته اند و بسیار کم متورم شده اند. (microanenurysm) و ممکن است دچار ترشح خون ازعروق(haemorrhages) یا ترشح مایع باشند. (exudatees) تا زمانیکه ماکولا تحت تأثیر قرار نگیرد، دید طبیعی است و شما متوجه مشکلتان نخواهید شد. آزمایش پرده شبکیه به بررسی این تغییرات اولیه می پردازد و شما را از هر نشانه پیشرفت به مراحل جدی تر بیماری در همان ابتدا آگاه می کند.

ماکولاپاتی دیابتی

در این گرفتاری ماکولای شما تحت تأثیر بیماری شبکیه قرار می گیرد. در این صورت دید اصلی شما نیز متأثر خواهد شد و ممکن است شما در دیدن جزئیاتی همچون تشخیص صورت مردم وقتی از شما فاصله دارند یا صفحه پرینتهای ریز دچار مشکل شوید.

اغلب ماکولاپاتی ها با هدف حفظ بینایی تا جایی که ممکن است با لیزر درمان می شوند. میزان دید اصلی که در طول این بیماری از دست می رود از شخصی به شخص دیگر متفاوت است. به هرحال دیدی که با آن می توانید اطرافتان را ببینید (دید پیرامونی) همچنان باقی است و تحت تأثیر قرار نمی گیرد.

تکثیر بیماری دیابت مربوط به شبکیه پرولیفراتیو

اگر دیابت ریتینوپاتی پیشرفت کند، رگهای خونی بزرگتر در شبکیه بسته می شوند و شبکیه در فقر اکسیژن به سر می برد؛ به این فرایند کم خونی موضعی گفته می شود که در اثرآن چشم شروع به ساخت سلول های جدید می کند؛ به این فرایند تشکیل عروق جدید(neo vascularisation)می گویند. و در واقع مرحله پرولیفراتیو بیماری دیابت مربوط به شبکیه است که درآن طبیعت سعی دارد با ساختن عروق جدید کمبود خونرسانی را جبران کند.

به عبارت دیگر با ایجاد یک ذخیره خونی جدید اکسیژنی که شبکیه شما نداشت، تأمین می شود. متأسفانه این رگهای خونی جدید ضعیف هستند و در مکان نامناسبی رشد می کنند روی سطح شبکیه و داخل لایه زجاجیه بنابراین به راحتی ، آن هم به طور گسترده روی سطح شبکیه یا داخل ژل زجاجیه خونریزی می کنند.

این قبیل خونریزیها به طور کامل دید را تار می کنند، زیرا بینایی چشم متأثر از نور است و خونریزی مانع از رسیدن نور به چشم می شود. با گذشت زمان خون داخل چشم می تواند دوباره جذب شود بدین ترتیب بینایی بهبود می یابد. خونریزیهای شدید منجر به زخم های بافتی می شوند که باعث به هم ریختگی وضعیت شبکیه می شوند. این نوع پیشرفته از بیماری چشم دیابتی در شبکیه سبب خطری جدی یعنی از دست دادن بینایی می شود.

تنها بین پنج تا ده درصد ازهمه ی دیابتی ها دچار بیماری پرولیفراتیو می شوند. این مشکل بیشتر در بیماران دیابت نوع اول دیده می شود تا نوع دوم. شصت درصد ازبیماران دیابت نوع اول، بعضی از نشانه های بیماری تکثیر سلولی را بعد از اینکه سی سال از دوران بیماری دیابت آنها سپری شده است از خود بروز می دهند.

کاهش خطر

ما عوامل خطر پیشرفت بیماری دیابت شبکیه را به دو دسته تقسیم کرده ایم:

۱. عواملی که شما می توانید جلوی پیشرفت آنها را بگیرید. ۲. عواملی که کنترل آنها از دست شما خارج است.کنترل خوب دیابت، خطر ابتلای شما را به بیماری های شبکیه به صورت قابل توجهی کاهش می دهد.

اقدامات زیر خطر پیشرفت بیماری شبکیه شمارا کاهش می دهد یا اینکه موجبات متوقف شدن آن را تا اینکه بدتر از این نشود فراهم می کند:

۱. قند خون خود را کنترل کنید. (میزان گلوکز) ۲. به طور جدی فشار خونتان را کنترل کنید. ۳. میزان کلسترول خود را کنترل کنید. ۴. سلامتی خود را حفظ کنید. ۵. وزن مناسبی داشته باشید و سیگار نکشید.

همه ی اینها از موارد کنترل مناسب دیابت هستند. آسیب اعصاب، بیماری های کلیه وقلبی عروقی به طور حتم در سیگاری ها بیشتر هستند تا در دیابتی ها. سیگار کشیدن فشارخون و میزان قند خون تان را افزایش می دهد و این مسئله کنترل دیابت شما را مشکل می سازد. ۶. شبکیه باید به طور مرتب توسط پزشک معاینه شود. بیشترین کار اثربخشی که می توانید برای جلوگیری از، از دست دادن بینایی تان به خاطر بیماری دیابتی شبکیه انجام دهید،معاینات به موقع است. تشخیص و معالجه در همان مراحل ابتدایی مانع از دست دادن بینایی می شود.

و اما فاکتورهای خطری که شما نمی توانید کنترل کنید عبارتند از

۱. طول مدتی که شما بیماری دیابت داشته اید. این خطری بزرگ برای برای ابتلا به بیماری دیابتی شبکیه محسوب می شود. ۲. سن شما نیز در پیشرفت بیماری دیابتی شبکیه تأثیر دارد. ۳. قومیت شما نیز تأثیر دارد. یعنی اگر شما یا خانواده شما اهل هند، پاکستان، بنگلادش یا سریلانکا هستند، شما بیشتر در خطر ابتلا به بیماری های پیشرفته دیابت هستید و تهدیدات بینایی ناشی از دیابت هستید.

اگر شما دیابت دارید و قصد دارید صاحب اولاد شوید، پزشک به شما مشاوره می دهد که چگونه بارداری خود را با وجود دیابت سپری کنید. در این موارد برای بیمار معاینات پزشکی توصیه می شود که وی باید در طول دوران حاملگی و اندکی بعد از بچه دار شدنش انجام دهد. همینطور اگر شما در طول دوران بارداری تان دچار دیابت حاملگی شده اید، یک معاینه شبکیه ای معین را در طول بارداری تان و اندکی بعد از زمان بچه دارشدن تان انجام دهید.

1 پسندیده شده
دانیال میکائیلی
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.