345

تشخیص و ردیابی سرطان

|
0 دیدگاه

اگر نشانه های سرطان colorectal را دارید، هرچه زودتر از پزشک خودتان وقت بگیرید.

پزشک هرگونه برآمدگی غیرعادی یا تغییرات را در منطقه شکم شما بررسی می کند و نیز سایر نقاط بدن را معاینه می کند.

همچنین ممکنست پزشک آزمایش انگشتی rectal (راست روده) از شما بعمل آورد.

در این آزمایش ساده، او یک دستکش که چرب شده است می پوشد و از انگشت خود برای بررسی راست روده از بابت هرگونه مورد غیر طبیعی استفاده می کند.

پزشک در خلال ویزیت کردن، با شما در مورد مراحل بعدی گفتگو می کند و اینکه آیا نیاز به تست های اضافی برای بررسی ابتلاء به سرطان دارید یا نه.

 آندوسکوپی- روش ها و آزمایش

از تصویربرداری و ابزارهای خاصی برای آندوسکوپی با حداقل صدمه استفاده می شود که به تشخیص و درمان سرطان colorectal و نیز اختلالات گوارشی کمک می کند.

روش ها و آزمایش های زیر به پزشکان این امکان را می دهد که درون روده بزرگ و راست روده را ببینند.

•اسکوپ روده بزرگ 

در این روش، متخصص بیماری های گوارشی از دستگاه اسکوپ روده بزرگ استفاده می کند که لوله ای بلند، قابل انعطاف و نورانی با دوربین کوچکی در انتهای آن است.

پس از فرو کردن اسکوپ روده بزرگ به درون مقعد، متخصص، جداره داخلی روده بزرگ را از بابت وجود پولیپ یا سایر موارد غیرطبیعی بررسی می کند.

او ممکنست از یک عمل biopsy نیز برای گردآوری بافت ها یا یاخته ها استفاده کند تا بتواند بررسی بیشتری انجام دهد.

 •Polypectomy (از طریق آندوسکوپی) 

در خلال انجام آندوسکوپی، متخصص بیماری های گوارشی از اسکوپ روده بزرگ برای انجام این روش استفاده می کند که با آن پولیپ های کوچک را از روده بزرگ یا راست روده برمی دارد.

سپس پولیپ ها در آزمایشگاه بررسی می شوند تا وجود سرطان در آنها معلوم شود.

 •Sigmoidoscopy قابل انعطاف 

در این روش، متخصص بیماری های گوارشی از یک لوله نورانی که دوربین کوچکی به انتهای آن متصل است، استفاده می کند تا درون راست روده و بخش پایینی روده بزرگ (مثلا کولن حلقوی) را از بابت داشتن پولیپ یا بخش های سرطانی ببیند.

او ممکنست از عمل biopsy نیز برای گردآوری بافت ها یا یاخته ها استفاده کند تا بتواند بررسی بیشتری انجام دهد. این یک روش سرپایی است که نیاز به معالجات دردناک یا بیهوشی ندارد.

 •آندوسکوپی کپسولی ویدیوئی 

در این روش، یک کپسول به اندازه قرص که دوربین کوچکی در آن جای دارد، به متخصص بیماری های گوارشی این امکان را می دهد که تقریبا ۲۰ فوت از روده کوچک را ببیند، این کار با آندوسکوپی یا اسکوپ عادی روده بزرگ انجام پذیر نیست.

هنگامی که کپسول بلعیده می شود، از مسیر گوارشی عبور می کند و در آن حال هزاران عکس می گیرد.

با بهره برداری از فناوری بدون سیم، این تصاویر به دستگاه ضبط کوچکی که بر روی کمربند قرار دارد منتقل می شود.

سپس متخصص تصاویر را بررسی می کند تا تومورها و نیز علت خون ریزی یا درد را شناسایی کند. این روش دردناک است و هشت ساعت طول می کشد که کپسول از سیستم گوارش عبور کند.

•EUS 

آندوسکوپی ماوراء صوت (EUS) به پزشکان کمک می کند که سرطان colorectal را تشخیص دهند و آن را مرحله بندی کنند و نیز بهترین طرح را برای مبارزه با آن تعیین کنند.

ابزار تصویربرداری با رزولوشن بالا، متخصص را قادر می سازد که با دقت مسیر گوارش و اندام های مجاور آن شامل لوزالمعده، کبد، کیسه صفرا و مجرای صفرا را معاینه کند.

این فناوری کمک می کند که تومورها ردیابی گردند و غدد لنفاوی در سینه و شکم شناسایی شوند تا معلوم شود آیا سرطان به آنها سرایت کرده است یا نه.

یک سوزن خیلی باریک برای تهیه نمونه از این بافت ها استفاده می شود، سپس نمونه بررسی می شود که آیا سرطان وجود دارد یا نه.

 •enteroscopy تک بالونه 

اگر یک منطقه دارای خون ریزی یا یک تومور، با آندوسکوپی کپسولی ویدیوئی شناسایی شود، این اسکوپمی تواند در معده یا روده بزرگ بکار رود تا متخصص بتواند سیستم گوارش را خوب ببیند.

این مورد به او امکان می دهد که پولیپ ها را از شکم بیرون آورد، عمل biopsy تومورها را انجام دهد و خون ریزی رگ ها را درمان کند.

 تست های آزمایشگاهی

تست های آزمایشگاهی شامل biopsy ها و آزمایش های خون، به پزشک کمک می کند که سرطان colorectal را تشخیص دهد، میزان گسترش بیماری را معلوم کند و پیشرفت کار درمان را دنبال کند.

•biopsy 

متخصص بیماری های گوارشی، با بررسی نمونه های پولیپ ها و دیگر بافت ها که از روده بزرگ و راست روده در خلالاسکوپ روده بزرگ برداشته شده است، یک biopsy انجام می دهد.

سپس پولیپ ها و نمونه ها به آزمایشگاه فرستاده می شود تا در زیر میکروسکوپ بررسی شوند که آیا یاخته های سرطانی وجود دارند یا نه.

biopsy ها برای کمک به پزشکان در جهت تشخیص سرطان colorectal ، نقشی اساسی دارد.

 •آزمایش CBC 

آزمایش های شمارش کامل خونی (CBC) تعداد انواع گوناگون یاخته ها را در خون تعیین می کند.

آزمایش CBC به ویژه در تعیین این مورد مفید است که یاخته های خونی قرمز شما تا چه میزان کم است، موردی که سبب کم خونی می شود.

این موضوع می تواند یک نگرانی برای بیماران دارای سرطان colorectal به همراه داشته باشد چون ممکنست توموری داشته باشند که از مدتی پیش در حال خون ریزی بوده است.

 •آزمایش های مربوط به عملکرد کبد

این آزمایش های خونی را می توان برای بررسی عملکرد کبد انجام داد، عضوی از بدن که سرطان colorectal می تواند به آن سرایت کند.

 •آزمایش های مربوط به تومور سازی 

این آزمایش های خون را می توان علاوه بر دیگر آزمایش ها برای افرادی که دچار سرطان colorectal هستند و در زیر درمان بسر می برند بکار برد.

آزمایش های مربوط به تومورسازی، دو ماده را که ممکنست سرطان colorectal درخون تولید کند، بررسی می کنند: آنتی ژن carcinoembryonic (CEA) و CA 19-9.

این آزمایش ها می توانند میزان تاثیر درمان را معلوم کنند چون گاهی بیماری برمی گردد.

تصویربرداری های تشخیصی 

پزشکان از آزمایش های تصویربرداری تشخیصی گوناگون برای ردیابی سرطان colorectal و تعیین مرحله پیشرفت بیماری استفاده می کنند. این آزمایش ها به پزشکان کمک می کنند که بهترین درمان مناسب شما را تعیین کنند.

CT

– اسکن های تصویربرداری کامپیوتری (سی تی اسکن) از سینه، شکم و لگن انجام می شود تا پزشکان بتوانند تصاویر دقیقی از روده بزرگ و راست روده و نیز تصاویر مربوط به شش ها، کبد و دیگر اعضاء بدن را ببینند.

سی تی اسکن ها باید پیش از مراحل درمانی سرطان colorectal گرفته شوند تا معلوم شود که آیا درمان بخوبی عمل می کند یا نه.

MRI

– تصویربرداری تشدید مغناطیسی (MRI)، یک ابزار تصویربرداری تشخیصی دیگر است که می توان از آن استفاده کرد.

به ویژه یک MRI از لگن می تواند به پزشکان کمک کند که سرطان راست روده را مرحله بندی کنند. MRI از میدان های مغناطیسی نیرومند و نیز امواج رادیویی برای تهیه تصاویر بسیار دقیق استفاده می کند.

MRI نسبت به سی تی اسکن، امکان کنتراست بیشتری در مورد تهیه تصاویر از بافت های نرم فراهم می کند.

PET/CT

– این ابزار، دو فناوری تصویربرداری تشخیص را در یک دستگاه با هم ادغام می کند، تصویربرداری با استفاده از انتشار ذرات پوزیترون (PET) و CT (سی تی اسکن). بیماران هر دو تصویربرداری را در یک جلسه انجام می دهند.

اسکن های PET/CT برای سرطان colorectal را می توان در ابتدا برای تعیین میزان گسترش بیماری استفاده کرد.

این نوع اسکن نباید بطور مداوم برای بررسی موثر بودن درمان مورد استفاده قرار گیرد.

 اولتراسوند

– اگر مایعی در شکم شما وجود دارد، ممکنست که پزشک از این ابزار تشخیص استفاده کند که تصاویری از اندام های داخلی بدن با استفاده از امواج صوتی فرکانس بالا و اکوهای مربوطه فراهم کند.

پزشکان از این روش برای بررسی تومورها در اندام هایی از قبیل کبد، کیسه صفرا و لوزالمعده استفاده می کنند.

0 پسندیده شده
دانیال میکائیلی
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.