218

چگونگی ایجاد و انتقال بیماری “هموفیلی”

|
0 دیدگاه

هموفیلی، بیماری ژنتیکی است که فاکتورهای انعقادی خون در این بیماران تولید نمی‌شود یا این فاکتورها در صورت تولید نیز از نظر علمی توانایی فعالیت ندارند.

شیوع این بیماری در نوزادان پسر، یک در هر ۵ تا ۱۰ هزار نوزاد پسر است.

در هموفیلی نوع A که به هموفیلی سلطنتی نیز معروف است، ژنی که باید فاکتور ۸ را تولید کند مختل شده و این فاکتور تولید نمی‌شود و در هنگام وارد شدن ضربه خارجی یا داخلی به فرد، خون‌ریزی متوقف نمی‌شود. هموفیلی نوع B نیز به دلیل اختلال در فاکتور ۹ ایجاد می‌شود.

این بیماری اتوزوم وابسته به جنس است و به وسیله کروموزوم x به ارث می‌رسد.

از آن‌جا که این بیماری به صورت مغلوب است و باید هر دو ژن x عامل بیماری را داشته باشند تا بروز کند، در زنان به دلیل وجود دو کروموزوم x احتمال بروز بیماری پایین است، در حالی که در مردان به دلیل وجود کروموزوم x و y احتمال بیماری افزایش می‌یابد.

روش‌های آزمایشگاهی نوینی برای تشخیص این بیماری وجود دارد و با اندازه‌گیری ژن فاکتور ۸ و میزان این فاکتور می‌توان بیماران و ناقلان را مشخص کرد. روش عمده‌ای که در این زمینه استفاده می‌شود غربالگری و تشخیص افراد بیمار و حامل است.

ازدواج فامیلی نیز در صورتی که ژن معیوب در یک خانواده وجود داشته باشد می‌تواند در بروز بیماری موثر باشد ولی با پیشرفت‌های دانش ژنتیک می‌توان بیمار یا ناقل بودن افراد را تشخیص داد و از ازدواج آن‌ها جلوگیری کرد.

زوج‌های جوان پیش از ازدواج باید مشاوره ژنتیک انجام دهند و تنها در صورت نبود مشکل با یکدیگر ازدواج کنند. پیش از تولد نیز می‌توان بیماری را در جنین تشخیص داده و از تولد بیمار جلوگیری کرد.

0 پسندیده شده
دانیال میکائیلی
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.