287

توانبخشی برای سرطان استخوان

|
0 دیدگاه

سرطان استخوان و درمان آن می تواند به عملکرد فیزیکی و انرژی کلی بیمار ضربه وارد کند.

بسیاری از بیماران پس از جراحی سرطان استخوان بازو یا ساق پا، به فیزیوتراپی و توانبخشی نیاز دارند. معالجات دیگر هم ممکنست سبب کوفتگی یا آسیب عصبی شوند.

در مراکز درمانی پیشرفته، خدمات توانبخشی فراگیری برای بیمارانی که سرطان استخوان دارند، ارائه می شود. تیمی از فیزیوتراپیست ها، شیمی درمانی، آسیب شناسی گفتاری و درمانگرهای ماساژور با بیمار کار می کنند تا زندگی راحت تری را در خلال درمان سرطان استخوان و پس از آن برای بیمار فراهم سازند.

هنگامی که بیمار به یک مرکز درمان سرطان وارد می شود، تیم توانبخشی یک ارزیابی اولیه انجام می دهد تا سطح سازگاری فیزیکی فعلی او و نیز توانایی انجام فعالیت های روزانه اش را بسنجد.

سپس درمانگر توانبخشی خاص آن بیمار با او کار خواهد کرد تا برنامه ای متناسب با نیازهای بیمار طراحی کند.

برخی از معالجاتی که درخلال برنامه توانبخشی سرطان استخوان ارائه می شوند، اینها هستند 

 فیزیوتراپی 

اگر بیمار عمل جراحی بر روی سرطان استخوان یکی از اعضاء بدنش انجام داده باشد،

درمانگر توانبخشی با تیم ارتوپدی کار می کند تا به بیمار کمک شود هرچه بیشتر از عضو آسیب دیده استفاده کند و یا برای استفاده از عضو مصنوعی به او آموزش داده می شود.

همچنین با بیمار کار خواهند کرد تا یک برنامه غذایی سازگار با فیزیک بدنی او بکار برده شود تا بیمار بتواند نیروی بدنی خود را حفظ کند.

با تمرکز بر روی سازگاری قلبی و عروقی بیمار و آموزش نیرومندی و قابلیت انعطاف او، برنامه توانبخشی می تواند به افزایش قدرت و استقامت بیمار کمک کند.

همچنین درمانگر توانبخشی به بیمار راهکارهایی را آموزش خواهند داد تا بتواند به هنگام انجام فعالیت های روزانه، میزان خستگی بدنی خود را کاهش دهد.

 بازسازی بدنی 

ممکنست که برخی از معالجات مربوط به سرطان استخوان سبب بیماری عصبی نوروپاتی (کرختی، درد و سوزش در دست و پا) جانبی شود.

در سیستم بازسازی از یک پالس الکتریکی ملایم ولی قوی بهره می گیرند تا عصب ها را تعلیم دهند تا مسیرهای درست خود را دنبال کند و در نتیجه، کرختی، سوزش و درد در اعضاء بدن درمان شود.

ماساژ درمانی

درمانگرهای ماساژور می توانند به کاهش درد مربوط به سرطان استخوان کمک کنند.

طب سوزنی

در طب سوزنی از قرار دادن سوزن های بسیار ظریفی در نقاط ویژه ای از بدن استفاده می شود تا جریان انرژی را تحریک کنند.

این تکنیک بدون درد و غیر مخرب می تواند در کاهش عوارض جانبی ناشی از معالجات کمک کند، عوارضی از قبیل درد یا تهوع و یا کوفتگی.

Auriculotherapy 

به مانند طب سوزنی، Auriculotherapy نیز یک تکنیک بدون درد و غیر مخرب است که برای تحریک جریان انرژی در همه بدن استفاده می شود.

در این مورد، وسیله ای برای تحریک نقاط ویژه ای در بیرون از گوش استفاده می شود که از جریان الکتریکی کوچکی بهره می گیرد.

این روش می تواند در کاهش عوارض جانبی درمان سرطان استخوان نیز سودمند باشد.

 آسیب شناسی گفتاری

آسیب شناس های گفتاری می توانند بر روی مشکلاتی از قبیل خشکی دهان، مشکل در بلع غذا و تغییرات شناختی که می تواند ناشی از شیمی درمانی یا پرتو درمانی باشد، تمرکز کنند.

درمانگر توانبخشی به دقت با بیمار کار می کند تا ترکیب درستی از معالجات را برای بازسازی قدرت بدنی بیمار بدست آورد و تلاش می کند تا استقلال بیمار را افزایش دهد

و استرس او را کم کند به گونه ای که بیمار بتواند در فعالیت هایی که انجام آن درخلال درمان سرطان استخوان لازمست، مشارکت کند.

0 پسندیده شده
دانیال میکائیلی
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.